Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 14. 6. 2022 16:00 aktualizováno 14. 6. 2022 17:15 | 25 komentářů
Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet
Ilustrační foto.
Zdroj: Central Group

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 17,3 roku – když nebude mít žádné jiné výdaje a neplatil by ani daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti bydlení, který počítá developerská společnost Central Group.

V porovnání s loňskem je potřeba skoro o dva a půl ročních výdělků víc. Před rokem „stačilo“ 14,9 průměrné roční mzdy, v roce 2014 necelých deset. Dostupnost bydlení je nejhorší za celou dobu sledování indexu.

Od začátku roku 2015 stouply ceny bytů v Praze o 136 %, zatímco tamní mzdy jen o 41 %. Průměrná hrubá měsíční mzda v metropoli je 50 363 korun, cena průměrného nového 70metrového bytu v Praze 10 447 836 korun. 

Zdroj: Výpočet Central Group na základě údajů o průměrné mzdě (ISPV) a cenách bytů (Central Group, Trigema, Skanska)

Dostupnost bydlení v Praze je dlouhodobě nejhorší ze všech okolních metropolí. V Bratislavě je na průměrný byt potřeba 14,8 tamní průměrné mzdy. Teprve na třetím místě je Mnichov (12,8), s odstupem pak následují Berlín s Vídní (shodně 9,2) a Varšava (8,8).

Zdroj: Výpočet Central Group na základě údajů o cenách a mzdách v jednotlivých městech

Na dostupnost a kvalitu bydlení v celém Česku se zaměřila také dnes zveřejněná studie v rámci Indexu prosperity Česka. Stojí za ní projekt Evropa v datech a analytici České spořitelny.

Pořízení vlastního bydlení (ne nutně nového) je v Česku nejnákladnější v celé Evropské unii, zjistili autoři indexu z databáze Numbeo. Do ní přispívají lidé z jednotlivých měst či států. Na pořízení bytu podle nich Češi potřebují 15 ročních mezd.

Úroveň bydlení v ČR je podle autorů Indexu prosperity Česka sedmá nejhorší v Evropské unii. Může za to především vysoký podíl výdajů na chod domácnosti, špatná finanční dostupnost bydlení či délka stavebního řízení. Samotná kvalita bydlení je naopak v Česku oproti jiným státům EU na nadprůměrné úrovni.

První pozici v celkovém žebříčku úrovně bydlení obsadilo Finsko, poslední skončilo Slovensko. Pokud jde o poměr ceny k výdělkům, nejrychleji na vlastní byt naspoří obyvatelé Kypru - stačí jim přes šest ročních platů.

Celková úroveň bydlení v zemích EU. Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Evropa v datech, ČS

Kypr se ale na druhou stranu nemůže pyšnit vysokou úrovní kvality bydlení, ve které se naopak českým domácnostem daří nadmíru dobře. Bez plísně či děravé střechy žije 93 % Čechů, adekvátně topit pak může téměř 98 % z nich, velmi dobře si Česko vede také v dostupnosti hygienických zařízení. V porovnání s ostatními státy je v těchto třech oblastech na druhém místě spolu s Finskem.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Evropa v datech, ČS


Fotogalerie: Projděte si nejlevnější byty v Česku

Byty dál prudce zdražují. Přesto se dají najít i za půl milionu korun. Jak vypadají a kde najdete ty nejlevnější? Vybrali jsme pár nabídek z února.

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 25 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 6. 2022 20:22, Janík

Citace / 14.06.2022 19:56

Omyl, za Babiše sis ten byt mohl pořídit, ted už ne.


On ano, ale ne každý kradl.

Zobrazit celé vlákno

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 6. 2022 19:56

Omyl, za Babiše sis ten byt mohl pořídit, ted už ne.

Zobrazit celé vlákno

-14
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (25 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Oceňování nemovitostí je věda. Dnes už to ale zvládnete online

14. 4. 2024 | PR text

Oceňování nemovitostí je věda. Dnes už to ale zvládnete online

Hypotéka, nová investice, pojištění nebo přehled o vlastním majetku – je spousta situací, ve kterých se hodí znát hodnotu nemovitosti. Byty ale nejsou akcie, aby u nich stále visela... celý článek

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

5. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

Česká národní banka snížila 20. března dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., ale úroky hypoték až tak výrazně neklesly. Průměrná nabídková sazba hypoték... celý článek

Zlevňování bytů skončilo, ceny zase rostou. Na pronájmy se stojí fronty

27. 3. 2024 | Kateřina Hovorková

Zlevňování bytů skončilo, ceny zase rostou. Na pronájmy se stojí fronty

Dvě aktuální studie zmapovaly situaci na trhu s nemovitostmi. Jedna upozorňuje, že ceny bytů začínají opět růst. A druhá popisuje nebývalý zájem o pronájmy.

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

22. 3. 2024 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

Cenu hypoték ovlivňuje především cena dlouhodobých zdrojů a nikoli základní sazba ČNB, připomínají bankéři. Brzdou je také snadná možnost předčasného splacení.

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

7. 3. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku se za poslední měsíc prakticky nezměnila. Pro úvěr do 80 procent odhadní hodnoty nemovitosti (LTV) je sazba 5,62 % p.... celý článek

Partners Financial Services