Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 14. 6. 2022 16:00 aktualizováno 14. 6. 2022 17:15 | 24 komentářů
Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet
Ilustrační foto.
Zdroj: Central Group

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 17,3 roku – když nebude mít žádné jiné výdaje a neplatil by ani daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti bydlení, který počítá developerská společnost Central Group.

V porovnání s loňskem je potřeba skoro o dva a půl ročních výdělků víc. Před rokem „stačilo“ 14,9 průměrné roční mzdy, v roce 2014 necelých deset. Dostupnost bydlení je nejhorší za celou dobu sledování indexu.

Od začátku roku 2015 stouply ceny bytů v Praze o 136 %, zatímco tamní mzdy jen o 41 %. Průměrná hrubá měsíční mzda v metropoli je 50 363 korun, cena průměrného nového 70metrového bytu v Praze 10 447 836 korun. 

Zdroj: Výpočet Central Group na základě údajů o průměrné mzdě (ISPV) a cenách bytů (Central Group, Trigema, Skanska)

Dostupnost bydlení v Praze je dlouhodobě nejhorší ze všech okolních metropolí. V Bratislavě je na průměrný byt potřeba 14,8 tamní průměrné mzdy. Teprve na třetím místě je Mnichov (12,8), s odstupem pak následují Berlín s Vídní (shodně 9,2) a Varšava (8,8).

Zdroj: Výpočet Central Group na základě údajů o cenách a mzdách v jednotlivých městech

Na dostupnost a kvalitu bydlení v celém Česku se zaměřila také dnes zveřejněná studie v rámci Indexu prosperity Česka. Stojí za ní projekt Evropa v datech a analytici České spořitelny.

Pořízení vlastního bydlení (ne nutně nového) je v Česku nejnákladnější v celé Evropské unii, zjistili autoři indexu z databáze Numbeo. Do ní přispívají lidé z jednotlivých měst či států. Na pořízení bytu podle nich Češi potřebují 15 ročních mezd.

Úroveň bydlení v ČR je podle autorů Indexu prosperity Česka sedmá nejhorší v Evropské unii. Může za to především vysoký podíl výdajů na chod domácnosti, špatná finanční dostupnost bydlení či délka stavebního řízení. Samotná kvalita bydlení je naopak v Česku oproti jiným státům EU na nadprůměrné úrovni.

První pozici v celkovém žebříčku úrovně bydlení obsadilo Finsko, poslední skončilo Slovensko. Pokud jde o poměr ceny k výdělkům, nejrychleji na vlastní byt naspoří obyvatelé Kypru - stačí jim přes šest ročních platů.

Celková úroveň bydlení v zemích EU. Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Evropa v datech, ČS

Kypr se ale na druhou stranu nemůže pyšnit vysokou úrovní kvality bydlení, ve které se naopak českým domácnostem daří nadmíru dobře. Bez plísně či děravé střechy žije 93 % Čechů, adekvátně topit pak může téměř 98 % z nich, velmi dobře si Česko vede také v dostupnosti hygienických zařízení. V porovnání s ostatními státy je v těchto třech oblastech na druhém místě spolu s Finskem.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Evropa v datech, ČS


Fotogalerie: Projděte si nejlevnější byty v Česku

Byty dál prudce zdražují. Přesto se dají najít i za půl milionu korun. Jak vypadají a kde najdete ty nejlevnější? Vybrali jsme pár nabídek z února.

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 24 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 6. 2022 20:22, Janík

Citace / 14.06.2022 19:56

Omyl, za Babiše sis ten byt mohl pořídit, ted už ne.


On ano, ale ne každý kradl.

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 6. 2022 19:56

Omyl, za Babiše sis ten byt mohl pořídit, ted už ne.

Zobrazit celé vlákno

-14
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (24 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

8. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Hypotéky dál prudce zdražují. Nová čísla z bank

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,71 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 46 komentářů

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v prvním čtvrtletí roku 2022. Naopak: čísla opět překonala rekord. Nejvíc – téměř o čtvrtinu za poslední rok – zdražily pozemky. Ukazují... celý článek

Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

10. 5. 2022 | Vladan Kubovec | 10 komentářů

Rozdíly v kvalitě nemovitostí se zvýrazní

Nemovitosti mají setrvačnost a jejich ceny i výnosy reagují na pohyby ve světě se zpožděním. Ale reagují. Výhledově nás čeká zvýraznění rozdílu mezi kvalitními a méně kvalitními nemovitostmi.... celý článek

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 57 komentářů

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,33 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

14. 4. 2022 | Olga Skalková | 15 komentářů

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

Vzít si úvěr na bydlení v eurech je v Česku možné. Nabízí to však jediná banka a jenom pro úzkou skupinu zájemců. Další možností je eurová hypotéka na Slovensku. Zjišťovali jsme, co... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.