Bydlení zdražuje nejvíc za posledních deset let

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 6. 5. 2021 12:15 | 16 komentářů
Bydlení zdražuje nejvíc za posledních deset let

Zdroj: Shutterstock

Ceny nemovitostí na začátku letošního roku rostly nejrychleji za posledních přinejmenším deset let. Průměrná tržní cena bytů v prvním čtvrtletí stoupla meziročně o víc jak 13 procent. Rodinné domy zdražily o desetinu a pozemky o téměř 16 procent. Ukazují to data HB Indexu, vycházejícího z odhadů tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky

„V následujícím půl roce očekáváme pokračování cenového růstu, který zůstane nad 10% úrovní. Důvodem bude přetrvávající poptávka ze strany investorů i úrokové sazby, které se i přes mírné zvýšení drží na nízké úrovni. Ke zpomalení tempa růstu cen bude docházet pouze regionálně,“ vysvětluje Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Zdražování bytů v letošním prvním čtvrtletí zrychlilo. V porovnání s posledním čtvrtletím roku 2020 zdražily o 3,8 %, předtím byl mezičtvrtletní růst 2,9 %.

„U bytů jsme v prvním kvartálu letošního roku sledovali nejvyšší mezičtvrtletní růst cen za posledních 10 let. Jeho tahounem jsou nízké sazby úvěrů na bydlení a vyšší podíl investičních nákupů. Ceny rostly ve všech krajích minimálně o tři procenta,“ říká Petr Němeček, ředitel odboru nemovitosti Hypoteční banky.

V porovnání se začátkem roku 2010 jsou byty v průměru dražší už o víc než tři čtvrtiny (77 %).

Zdroj: ČSOB

Vývoj HB Indexu pro byty.

Rodinné domy zdražily na začátku roku 2021 meziročně o 10,4 % a mezičtvrtletně o 3,2 %. I tady tempo růstu zrychlilo, když na konci roku 2020 dosahoval mezikvartální růst 2,7 %.

„Nejvyšší tempo růstu za posledních 10 let jsme zaznamenali i u rodinných domů. Zájem je jak o nemovitosti v dobrém technickém stavu, tak o ty před rekonstrukcí. Trvá i poptávka po rodinných domech ve vzdálenějších lokalitách od velkých měst, ke kterým se vážou nižší ceny. Kromě nemovitostí k bydlení navíc pokračuje i vysoký zájem o objekty pro individuální rekreaci,“ říká Němeček.

Za zdražováním vedle vysoké poptávky stojí i mírně rostoucí ceny stavebních prací a materiálů.

Zdroj: ČSOB

Vývoj HB Indexu pro rodinné domy.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

„U pozemků jsme v prvním kvartálu letošního roku zaznamenali nejvyšší čtvrtletní růst cen od vzniku HB Indexu v roce 2010,“ říká Němeček.

Mezičtvrtletně ceny pozemků rostly o 5,2 %, meziročně o 15,8 %. Tempo růstu u pozemků zrychlilo nejvíce, na konci roku 2020 byl mezikvartální růst ve výši 3,2 %.

„Stojí za tím i dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou, kterou brzdí zastaralé územní plány a nedostatečné kapacity inženýrských sítí. Náklady na zasíťování navíc rostou. Spolu se zdražováním pozemků roste zájem o ty ve vzdálenějších lokalitách od okrajů velkých měst. I v tomto segmentu navíc pokračuje vyšší zájem o pozemky vhodné pro rekreační objekty,“ říká Němeček.

Zdroj: ČSOB

Vývoj HB Indexu pro pozemky.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 5. 2021 15:26, Já

Není pravda, že bydlení zdražuje. Naopak ceny nájmů výrazně klesají.

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

6. 5. 2021 15:28, Já

Tedy alespoň v Praze.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zájem o hypotéky míří k rekordu. Úroky rostou

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka

Zájem o hypotéky míří k rekordu. Úroky rostou

Průměrný úrok hypoték potřetí v řadě stoupl – v květnu na 2,06 % z březnových 1,98 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Všude dobře, doma těsno. Nejmenší byty jdou na dračku

8. 6. 2021 | Renata Lichtenegerová | 9 komentářů

Všude dobře, doma těsno. Nejmenší byty jdou na dračku

Kvůli stále se zvyšujícím cenám nemovitostí Češi slevují ze svých požadavků a smiřují se s menšími prostory. Na trhu se stále častěji objevují i mikrobyty do 20 metrů čtverečních. A... celý článek

Anonymní přístup do katastru zůstane, couvá úřad

3. 6. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Anonymní přístup do katastru zůstane, couvá úřad

Možnost anonymního přístupu při internetovém nahlížení do katastru nemovitostí zůstane zachována. Dohodli se na tom ministr zemědělství Miroslav Toman a předseda Českého úřadu zeměměřického... celý článek

Za kopečky, do svého. Zn. Hned

21. 5. 2021 | Radim Zelený | 5 komentářů

Za kopečky, do svého. Zn. Hned

V realitním byznysu je přes dvacet roků. Ten poslední ale pro podnikání Ivety Paukové a její firmu RealCare Invest znamenal zásadní změny. Soustředí se totiž na nemovitosti v zahraničí.... celý článek

Fronta na hypotéky. Banky nestíhají, úroky rostou se zpožděním

19. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Fronta na hypotéky. Banky nestíhají, úroky rostou se zpožděním

Průměrný úrok hypoték podruhé v řadě stoupl – v dubnu na 1,98 % z březnových 1,94 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.