Kupujete nový byt od developera? A máte rádi své peníze?

Lukáš Zelený | rubrika: Jak na to | 14. 2. 2018 | 1 komentář
Už vás nebaví každý měsíc platit nájem a chtěli byste do vlastního? Možná vás zaujal byt v novostavbě. Čtěte, co všechno hlídat při koupi bytu od developerské společnosti, když chcete, aby vám životní investice nepřinesla zbytečné starosti.
Kupujete nový byt od developera? A máte rádi své peníze?

Předpokládejme, že už jste si vybrali jeden, dva nebo tři projekty, které vás zaujaly. Že jste si prověřili a porovnali ceny, že jste zvážili výhody i nevýhody lokality. Obecných rad pro ty, kdo chtějí koupit byt, je na internetu víc než dost.

Rozhodli jsme se tedy v dTestu připravit sadu specializovanějších rad, zaměřených speciálně na toho, kdo si chce pořizovat nový byt v některém z developerských projektů.

1. Proklepněte si developera

V ideálním případě si developera prověřte už před konzultací nebo prohlídkou, nejpozději ale před podpisem jakékoliv smlouvy. K dispozici jsou vám veřejné rejstříky a (samozřejmě s jistou rezervou) celý internet. Před podpisem jakéhokoliv dokumentu si také ověřte, že jednáte opravdu s člověkem, který je k tomu oprávněný.

Kdy je na místě zbystřit?

Pokud narazíte na negativní kauzu spojenou se jménem společnosti, nebo naopak pokud nenajdete skoro nic, žádné informace o společnosti nebo jejích předchozích dokončených projektech.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

2. Neznalost neomlouvá

Zkontrolujte právní stav nemovitosti, jestli na ní například není věcné břemeno, a stavební dokumentaci. Základní informace z katastru nemovitostí jsou přístupné online, zdarma a všem – a je k tomu dobrý důvod. Se zapsanými údaji má každý možnost se seznámit a na jejich neznalost se zpětně nedá „vymlouvat“.

Při vážném zájmu je ideální nechat si vystavit výpis s podrobnějšími informacemi. Vystaví vám ho třeba na Czech POINTu na poště nebo na úřadě. Kontrolovat budete především zapsaného vlastníka, a zda na nemovitosti nelpí nežádoucí věcná práva – zástavní právo, věcná břemena a podobně. Není od věci si ověřit i to, jestli má developer vyřízený úvěr u financující banky a jak je zajištěný.

Určitě zkontrolujte, jestli má developer všechna územní rozhodnutí a stavební povolení. Nejsou výjimečné případy lidí, kterým byla zrušena rezervační smlouva, protože developer nakonec nedostal pro svůj projekt povolení.

3. Co je psáno, to je dáno

Pečlivě schraňujte všechny podklady. Pokud vám budou chtít předat byt, jehož parametry se budou rozcházet s těmi, které byly smluveny a přislíbeny, budete to muset nějak dokázat. Trvejte na tom, aby veškeré vlastnosti bytu i přislíbené vybavení byly zaznamenané na papíře, nespokojte se s „dobrým slovem“. Kromě prostorových vizualizací si vyžádejte i technické výkresy s přesně zadanými parametry. Dost možná se vám budou při předávání hodit.

Lukáš Zelený

Lukáš Zelený

Autor je vedoucí právního oddělení časopisu dTest.

4. Odborná rada k nezaplacení

A to především v případě, že patříte mezi ty, kterým je svět nemovitostí a stavebnictví opravdu hodně vzdálený. Možná se vám za profesionální rady nechce utrácet, ale v porovnání s cenou bytu nebo i „jen“ s možnými ztrátami, když zanedbáte obezřetnost, nejde o velké částky.

Smlouvu si zase nechte přehlédnout od právníka.

Při předávání bytu, nebo ještě lépe už během výstavby si můžete přizvat externího odborníka, který se specializuje na inspekci nemovitostí pro kupující.

5. Předání není formalita, ale klíčový okamžik

Pokud se rozhodnete, že se nebudete řídit předchozí dobrou radou, a budete byt při předávce kontrolovat sami, najděte si aspoň základní rady na internetu. Ideální je vytisknout si odškrtávací seznam všeho, co je radno při předání zkontrolovat a přeměřit. Každý se automaticky v první řadě zaměří na aspekty, které jsou pro něj nejdůležitější – a ty by měly být předmětem smlouvy.

Pozor kontrola!

Co prověřit při předávání bytu

  • Porovnejte skutečné rozměry místnosti s technickými výkresy.
  • Dvoumetrovou vodováhou zkontrolujte rovnost podlah i zdí. Trhlinky nemají být větší než tři milimetry a po poklepání nesmí jejich okolí znít dutě – to by značilo odfouklou omítku, která má sklony opadat. U podlahových krytin prohlédněte, jestli nejsou poškrábané nebo jinak poškozené a všude je provedeno zalištování.
  • Vyzkoušejte, jestli všechny dveře a okna správně doléhají a těsní, bez problému se otevírají a zavírají, zvláštní pozornost věnujte vstupním dveřím včetně zámku a dveřím na balkon nebo terasu. Otevřené by měly vždy držet v poloze, v jaké je necháte. U všech dveří, oken, parapetů, zásuvek, vypínačů a lišt dejte pozor na jakékoliv škrábance, rýhy či odření.
  • U obkladů se zaměřte na spárování, jestli místo spárovací hmoty není nikde silikon a poklepáním ověřte i pevnost nalepení. Kraje obkladu mají být do hladka zbroušeny.
  • Zásadní je kontrola jističů a jejich obvodů – každý spotřebič by měl mít ideálně svůj vlastní jistič. Vyzkoušejte všechny vypínače a zapište si stav elektroměru.
  • Přeměřte i výšku schodů (jestli jsou všechny stejně vysoké) a zábradlí na balkoně či terase – mělo by dosahovat výšky 120 centimetrů.
  • Ručně zkontrolujte každou zástrčku, vypínač, háček na lustr, parapet a radiátor, jestli jsou pevně uchyceny. Vypínači a hlavicemi radiátorů otočte, zapněte/vypněte, to samé proveďte s bateriemi v koupelně. Do vany je nejlepší si stoupnout nebo ji zatížit oběma rukama, jestli se nebude hýbat. Vyzkoušejte dvakrát po sobě splachování záchodu a funkčnost ventilátoru – lepší je, když se zapíná nezávisle na osvětlení, a hlavně nesmí být příliš hlučný.
  • Přineste si kbelík a napusťte ho z každého kohoutku a ověřte tak, jestli voda teče v odpovídající kvalitě a teplotě. Pokud máte balkon, vylijte trochu vody na zem a sledujte, jak odtéká – v žádném případě by neměla stékat směrem k bytu.

6. Našli jste vadu – co dál?

Nenechte se stavaři na místě přesvědčit, že vámi zjištěné vady jsou „normální“, při pochybnostech raději konzultujte nezávislého odborníka. Veškeré vady zdokumentujte a materiály s žádostí o odstranění nedostatků předejte prodejci a domluvte se s ním na přiměřené lhůtě pro nápravu.

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Ceny bytů jsou nadhodnocené až o čtvrtinu, říká ČNB

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Ceny bytů jsou nadhodnocené až o čtvrtinu, říká ČNB

Rychle rostoucí ceny nemovitostí jsou významným zdrojem systémových rizik v domácí ekonomice. Uvedla to dnes Česká národní banka. Zpřísňování podmínek u hypoték ale teď nechystá.

Jestli chcete prodat nemovitost, udělejte to teď. Ceny půjdou dolů

23. 11. 2020 | Vladimír Zuzák | 19 komentářů

Jestli chcete prodat nemovitost, udělejte to teď. Ceny půjdou dolů

Když se v roce 2008 propadly burzy, ceny nemovitostí je následovaly se zpožděním několika měsíců. Koronakrize ceny bytů i domů srazí taky, i když zpoždění bude o něco větší. Jestli... celý článek

Na realitním trhu se objevují nové možnosti

5. 11. 2020 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Na realitním trhu se objevují nové možnosti

Nemovitostní trh je velká jízda, říká Pavel Citta, který nakupuje nemovitosti pro pražskou společnost PSN. Teď se prý sice zvolnilo, všichni přešlapují, ale už se rýsují nové možnosti.... celý článek

Proč byty nezlevňují. Virus má silné soupeře

4. 11. 2020 | Renata Lichtenegerová | 35 komentářů

Proč byty nezlevňují. Virus má silné soupeře

Kdo doufal, že pandemie rychle zlevní nemovitosti, je zklamaný. Ceny dál rostou, i když tempo zdražování zpomaluje. Změní se to?

I na nás dojde. Byty zlevní, říká šéf realitky

29. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

I na nás dojde. Byty zlevní, říká šéf realitky

Sešli jsme se v druhé půlce září, kdy počet nakažených koronavirem poprvé přeskočil hranici tří tisíc za den a nikdo nevěděl, co bude dál. Realitní trh zatím fungoval dobře, Vladimír... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.