Předpokládejme, že už jste si vybrali jeden, dva nebo tři projekty, které vás zaujaly. Že jste si prověřili a porovnali ceny, že jste zvážili výhody i nevýhody lokality. Obecných rad pro ty, kdo chtějí koupit byt, je na internetu víc než dost.
Rozhodli jsme se tedy v dTestu připravit sadu specializovanějších rad, zaměřených speciálně na toho, kdo si chce pořizovat nový byt v některém z developerských projektů.
1. Proklepněte si developera
V ideálním případě si developera prověřte už před konzultací nebo prohlídkou, nejpozději ale před podpisem jakékoliv smlouvy. K dispozici jsou vám veřejné rejstříky a (samozřejmě s jistou rezervou) celý internet. Před podpisem jakéhokoliv dokumentu si také ověřte, že jednáte opravdu s člověkem, který je k tomu oprávněný.
Kdy je na místě zbystřit?
Pokud narazíte na negativní kauzu spojenou se jménem společnosti, nebo naopak pokud nenajdete skoro nic, žádné informace o společnosti nebo jejích předchozích dokončených projektech.
2. Neznalost neomlouvá
Zkontrolujte právní stav nemovitosti, jestli na ní například není věcné břemeno, a stavební dokumentaci. Základní informace z katastru nemovitostí jsou přístupné online, zdarma a všem – a je k tomu dobrý důvod. Se zapsanými údaji má každý možnost se seznámit a na jejich neznalost se zpětně nedá „vymlouvat“.
Při vážném zájmu je ideální nechat si vystavit výpis s podrobnějšími informacemi. Vystaví vám ho třeba na Czech POINTu na poště nebo na úřadě. Kontrolovat budete především zapsaného vlastníka, a zda na nemovitosti nelpí nežádoucí věcná práva – zástavní právo, věcná břemena a podobně. Není od věci si ověřit i to, jestli má developer vyřízený úvěr u financující banky a jak je zajištěný.
Určitě zkontrolujte, jestli má developer všechna územní rozhodnutí a stavební povolení. Nejsou výjimečné případy lidí, kterým byla zrušena rezervační smlouva, protože developer nakonec nedostal pro svůj projekt povolení.
3. Co je psáno, to je dáno
Pečlivě schraňujte všechny podklady. Pokud vám budou chtít předat byt, jehož parametry se budou rozcházet s těmi, které byly smluveny a přislíbeny, budete to muset nějak dokázat. Trvejte na tom, aby veškeré vlastnosti bytu i přislíbené vybavení byly zaznamenané na papíře, nespokojte se s „dobrým slovem“. Kromě prostorových vizualizací si vyžádejte i technické výkresy s přesně zadanými parametry. Dost možná se vám budou při předávání hodit.
4. Odborná rada k nezaplacení
A to především v případě, že patříte mezi ty, kterým je svět nemovitostí a stavebnictví opravdu hodně vzdálený. Možná se vám za profesionální rady nechce utrácet, ale v porovnání s cenou bytu nebo i „jen“ s možnými ztrátami, když zanedbáte obezřetnost, nejde o velké částky.
Smlouvu si zase nechte přehlédnout od právníka.
Při předávání bytu, nebo ještě lépe už během výstavby si můžete přizvat externího odborníka, který se specializuje na inspekci nemovitostí pro kupující.
5. Předání není formalita, ale klíčový okamžik
Pokud se rozhodnete, že se nebudete řídit předchozí dobrou radou, a budete byt při předávce kontrolovat sami, najděte si aspoň základní rady na internetu. Ideální je vytisknout si odškrtávací seznam všeho, co je radno při předání zkontrolovat a přeměřit. Každý se automaticky v první řadě zaměří na aspekty, které jsou pro něj nejdůležitější – a ty by měly být předmětem smlouvy.
6. Našli jste vadu – co dál?
Nenechte se stavaři na místě přesvědčit, že vámi zjištěné vady jsou „normální“, při pochybnostech raději konzultujte nezávislého odborníka. Veškeré vady zdokumentujte a materiály s žádostí o odstranění nedostatků předejte prodejci a domluvte se s ním na přiměřené lhůtě pro nápravu.
Sdílejte článek, než ho smažem