Přepravní společnost Arriva loni v létě investovala do letákové kampaně v obchodech Kaufland, aby přilákala za volant tamní prodavačky. Ostravský ArcelorMittal do svých oceláren lákal na vyšší plat kromě profesionálních řidičů i řezníky a pekaře. A rychle rostoucí online prodejce letenek Kiwi.com začal létat před okny brněnských kanceláří s drony nesoucími náborová hesla ve snaze přilákat IT odborníky.
I tyto konkrétní případy ukazují, že jedním z největších problémů tuzemských firem byl loni nedostatek pracovníků. „Volné pracovní síly už v Česku zkrátka nejsou. Firmám dlouhodobě chybí asi 140 tisíc lidí. Největší hlad je stále po méně kvalifikovaných pracovnících, jako jsou nástrojáři, kováři a řidiči. Málo je i některých specialistů, hlavně programátorů nebo strojních inženýrů,“ shrnuje Jitka Hejduková, ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy.
Čeká nás rekordní pololetí
Z přetahované o lidi mají užitek samotní zaměstnanci. Po letech stagnace jim začaly výrazně stoupat platy. Podle zatím posledních čísel za třetí čtvrtletí vzrostla průměrná mzda o 4,5 procenta oproti předchozímu roku. Ještě rychleji – o více než pět procent – rostla takzvaná mediánová mzda.
Rok 2017 by měl být ještě lepší. Shodují se na tom analytici, odbory i někteří zaměstnavatelé oslovení Aktuálně.cz. Průměrný hrubý plat podle nich vyroste v průměru až o šest procent na téměř 29 tisíc korun.
„Hlavně v prvním pololetí půjde zřejmě o rekordní čísla. Růst platů požene přetrvávající boj firem o zaměstnance, ekonomický růst i vyšší inflace. Efekt bude mít také navýšení minimální měsíční mzdy na 11 tisíc korun od Nového roku. V druhém pololetí ale růst zpomalí,“ odhaduje analytička Markéta Šichtařová z poradenské společnosti Next Finance.
Reálný výdělek Čechů by navíc mohl narůst ještě více, pokud Česká národní banka (ČNB) ukončí umělé oslabování koruny, jak nyní plánuje její bankovní rada.
„Koruna je uměle podhodnocena až o deset procent. Pokud ČNB ukončí intervence, mohla by skutečná hodnota českých platů vyrůst o stejný podíl,“ míní Šichtařová. Silnější koruna by se pak projevila hlavně tím, že by zlevnilo dovážené zboží.
Podhodnocené platy
Také čísla, která v prosinci zveřejnil Český statistický úřad, ukazují, že úroveň výdělků v Česku je nižší než možnosti ekonomiky. Tuzemská průměrná mzda dosahuje jen o něco více než třetiny evropského průměru, při zohlednění rozdílných cen pak 59 procent. Výkon ekonomiky (měřeno HDP v paritě kupní síly) přitom dosahuje 86 procent průměru EU.
„Čistě teoreticky, kdybychom zohledňovali výkon ekonomiky, průměrný plat v Česku by měl být minimálně dvojnásobný, tedy přes 50 tisíc korun hrubého,“ uvádí šéf odborových svazů Josef Středula, jeden z kritiků výše českých platů a zastánce navyšování státem nařízené minimální mzdy.
Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
8. 1. 2017 11:36, Josef Chaloupka
Cituji:(Největší hlad je stále po méně kvalifikovaných pracovnících, jako jsou nástrojáři).No? To může opravdu napsat pouze vysoce kvalifikovaný pisálek.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
8. 1. 2017 6:06, Tarzan
Čtěte
pravyprostor.cz tam vyhledejte PROČ SI ZAMĚSTNANEC V ČR ODNÁŠÍ PŘI VÝPLATĚ DOMŮ JEN 15 000, KDYŽ FIRMA JE ZA JEHO PRÁCI OCHOTNA PLATIT 50 – 60 TISÍC?
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.