Mzdy letos porostou ještě rychleji

| rubrika: Aktuálně.cz | 8. 1. 2017 | 17 komentářů
V Česku stále chybí okolo 140 tisíc pracovníků. Díky tomu zaměstnancům začaly rychleji růst platy. Během letošního roku porostou mzdy podle analytiků ještě rychleji. Kromě přetahované o lidi tomu pomůže i očekávaná vyšší inflace.
Mzdy letos porostou ještě rychleji

Přepravní společnost Arriva loni v létě investovala do letákové kampaně v obchodech Kaufland, aby přilákala za volant tamní prodavačky. Ostravský ArcelorMittal do svých oceláren lákal na vyšší plat kromě profesionálních řidičů i řezníky a pekaře. A rychle rostoucí online prodejce letenek Kiwi.com začal létat před okny brněnských kanceláří s drony nesoucími náborová hesla ve snaze přilákat IT odborníky.

I tyto konkrétní případy ukazují, že jedním z největších problémů tuzemských firem byl loni nedostatek pracovníků. „Volné pracovní síly už v Česku zkrátka nejsou. Firmám dlouhodobě chybí asi 140 tisíc lidí. Největší hlad je stále po méně kvalifikovaných pracovnících, jako jsou nástrojáři, kováři a řidiči. Málo je i některých specialistů, hlavně programátorů nebo strojních inženýrů,“ shrnuje Jitka Hejduková, ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy.

Proč mají Češi nízké mzdy?

  • Hrubý domácí produkt České republiky sice dosahuje 86 procent průměru Evropské unie, tuzemské platy jsou ale ve stejném srovnání jen třetinové. Podle odborníků za to může hlavně nízká produktivita práce ve firmách.
  • Eurostat tvrdí, že zaměstnanec v Česku vyrobí za hodinu práce jen 71,4 procenta toho, co zvládne za stejný čas průměrný pracovník v EU. Neznamená to ale, že by Češi pracovali méně. Naopak – za celý rok odpracují víc hodin než průměrný Němec nebo Švéd.
  • Český průmysl je do velké míry postaven na levné pracovní síle a výrobě dílů i součástek. Chybí naopak víc producentů finálních výrobků. Ti generují vyšší marže, díky nimž mají firmy víc peněz na platy zaměstnanců.
  • Ke zvýšení národní produktivity práce je podle odborníků potřeba přeměnit tuzemské hospodářství tak, aby se více orientovalo na výrobu finálního zboží. Současně je potřeba, aby firmy více investovaly do moderních technologií. Ty by jim umožnily snížit náklady a zvýšit ziskovost.
  • V souvislosti s nízkými platy je kritizována také snaha státu nalákat do Česka zahraniční investory na levnou pracovní sílu. V jejich zájmu logicky není zvyšovat svým zaměstnancům platy a tím navyšovat náklady na výrobu. S vysokou přidanou hodnotou je naopak spojen výzkum, vývoj a high-tech výroba.

Anketa

Kdybyste šéf byli vy, dali byste si mzdu, jakou teď dostáváte?

Čeká nás rekordní pololetí

Z přetahované o lidi mají užitek samotní zaměstnanci. Po letech stagnace jim začaly výrazně stoupat platy. Podle zatím posledních čísel za třetí čtvrtletí vzrostla průměrná mzda o 4,5 procenta oproti předchozímu roku. Ještě rychleji – o více než pět procent – rostla takzvaná mediánová mzda.

Rok 2017 by měl být ještě lepší. Shodují se na tom analytici, odbory i někteří zaměstnavatelé oslovení Aktuálně.cz. Průměrný hrubý plat podle nich vyroste v průměru až o šest procent na téměř 29 tisíc korun.

„Hlavně v prvním pololetí půjde zřejmě o rekordní čísla. Růst platů požene přetrvávající boj firem o zaměstnance, ekonomický růst i vyšší inflace. Efekt bude mít také navýšení minimální měsíční mzdy na 11 tisíc korun od Nového roku. V druhém pololetí ale růst zpomalí,“ odhaduje analytička Markéta Šichtařová z poradenské společnosti Next Finance.

Reálný výdělek Čechů by navíc mohl narůst ještě více, pokud Česká národní banka (ČNB) ukončí umělé oslabování koruny, jak nyní plánuje její bankovní rada.

„Koruna je uměle podhodnocena až o deset procent. Pokud ČNB ukončí intervence, mohla by skutečná hodnota českých platů vyrůst o stejný podíl,“ míní Šichtařová. Silnější koruna by se pak projevila hlavně tím, že by zlevnilo dovážené zboží.

Podhodnocené platy

Také čísla, která v prosinci zveřejnil Český statistický úřad, ukazují, že úroveň výdělků v Česku je nižší než možnosti ekonomiky. Tuzemská průměrná mzda dosahuje jen o něco více než třetiny evropského průměru, při zohlednění rozdílných cen pak 59 procent. Výkon ekonomiky (měřeno HDP v paritě kupní síly) přitom dosahuje 86 procent průměru EU.

„Čistě teoreticky, kdybychom zohledňovali výkon ekonomiky, průměrný plat v Česku by měl být minimálně dvojnásobný, tedy přes 50 tisíc korun hrubého,“ uvádí šéf odborových svazů Josef Středula, jeden z kritiků výše českých platů a zastánce navyšování státem nařízené minimální mzdy.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Líbil se vám článek?

+30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 1. 2017 11:36, Josef Chaloupka

Cituji:(Největší hlad je stále po méně kvalifikovaných pracovnících, jako jsou nástrojáři).No? To může opravdu napsat pouze vysoce kvalifikovaný pisálek.

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 1. 2017 6:06, Tarzan

Čtěte
pravyprostor.cz tam vyhledejte PROČ SI ZAMĚSTNANEC V ČR ODNÁŠÍ PŘI VÝPLATĚ DOMŮ JEN 15 000, KDYŽ FIRMA JE ZA JEHO PRÁCI OCHOTNA PLATIT 50 – 60 TISÍC?

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Na nový byt v Praze už musíte šetřit 16 let. A vůbec neutrácet

14. 12. 2021 | Petr Kučera | 13 komentářů

Na nový byt v Praze už musíte šetřit 16 let. A vůbec neutrácet

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 15,9 roku – když nebude mít žádné jiné výdaje a neplatil by ani daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti... celý článek

Mzdy rostou. Inflace ale ukrajuje stále víc

6. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Mzdy rostou. Inflace ale ukrajuje stále víc

Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním třetím čtvrtletí na 37 499 korun, což je o 2012 korun (5,7 %) víc než ve stejném období loňského roku. Spotřebitelské ceny (inflace) za... celý článek

Mzdy rekordně stouply, hlásí statistici

3. 9. 2021 | Petr Kučera | 9 komentářů

Mzdy rekordně stouply, hlásí statistici

Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním druhém čtvrtletí na 38 275 korun, což je o 3893 korun (11,3 %) víc než ve stejném období loňského roku. Spotřebitelské ceny (inflace)... celý článek

Dobré zprávy pro rodiny s dětmi. Dostanou víc peněz

28. 7. 2021 | Petr Kučera | 20 komentářů

Dobré zprávy pro rodiny s dětmi. Dostanou víc peněz

Ode dneška je účinná novela zákona o státní sociální podpoře. Původně se týkala hlavně přídavků na děti, nakonec přináší i několik dalších vylepšení. Tady je přehled změn.

Průměrná mzda roste nad inflaci. Lidem zůstalo ještě víc

4. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Průměrná mzda roste nad inflaci. Lidem zůstalo ještě víc

Průměrná hrubá mzda v letošním prvním čtvrtletí stoupla na 35 285 korun, což je o 1089 korun (3,2 %) víc než ve stejném období loňského roku. Čerstvá čísla zveřejnil Český statistický... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.