Průměrná mzda roste nad inflaci. Lidem zůstalo ještě víc

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 4. 6. 2021 09:30 | 7 komentářů
Průměrná mzda roste nad inflaci. Lidem zůstalo ještě víc

Zdroj: Shutterstock

Průměrná hrubá mzda v letošním prvním čtvrtletí stoupla na 35 285 korun, což je o 1089 korun (3,2 %) víc než ve stejném období loňského roku. Čerstvá čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Reálně – po odečtení inflace – stoupla průměrná mzda o 1 %. Růst čisté mzdy, kterou tato statistika nesleduje, byl výrazně vyšší, protože od začátku letošního roku klesly daně kvůli zrušení výpočtu ze superhrubé mzdy.

„Některé důvody růstu nejsou příznivé. K růstu totiž částečně přispělo propouštění zaměstnanců, které se primárně týkalo těch s podprůměrnými příjmy. Na růstu průměrných mezd se podílel růst tarifních mezd zaměstnanců státní a veřejné správy,“ komentuje Radovan Hauk, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Vývoj mezd není jednotný napříč ekonomikou. „V odvětvích nejvíce postižených lockdownem mzdy dokonce klesaly, ať už jde o kulturu a rekreaci nebo oblast HORECA (hotely a gastronomie – pozn. red.). Naproti tomu nejrychleji rostly mzdy v realitním byznysu, který se těší velkému zájmu domácích i zahraničních klientů a investorů. V průmyslu, který ekonomiku vlastně držel nad vodou a téměř se už z pohledu výroby vrátil na předkrizovou úroveň, mzdy vzrostly jen o dvě procenta,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Srovnejte si to s námi

Medián mezd proti stejnému období předchozího roku rostl o 2,5 % na 29 867 korun. U mužů dosáhl 32 235 Kč, u žen byl 27 237 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 15 430 Kč a 56 423 Kč.

„Průměrná mzda je stále virtuální číslo, neboť zastřešuje zcela rozdílné mzdové úrovně i protisměrné trendy, a navíc na ni nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců. Mnohem zajímavější je proto vývoj mediánu, který tentokrát rostl pomaleji než průměr, což znamená, že pomaleji se tentokrát přidávalo lidem s nižšími příjmy,“ upozorňuje Dufek.

Dodává také, že tentokrát je vývoj průměru i mediánu o trochu víc „zavádějící“ než obvykle, protože v důsledku zrušení superhrubé mzdy si lidé přilepšili více, než vyplývá ze suchých statistických čísel.

Medián ukazuje, kolik si vydělá člověk uprostřed pomyslné řady, pokud bychom všechny zaměstnance seřadili podle výdělku. To znamená, že polovina mezd je nižší a polovina je vyšší než medián. Medián je díky tomu méně zkreslený extrémně vysokými hodnotami než průměr.

V dalším průběhu roku 2021 čekají ekonomové pokračující růst mezd. „Ve 2. čtvrtletí je nutné počítat se silným meziročním růstem průměrné mzdy, za kterým však budou stát mimořádné faktory v podobě velmi nízké statistické základny v kombinaci s vyplácením mimořádných odměn. Druhá polovina letošního roku bude pravděpodobně ve znamení utlumeného vývoje mezd, když v soukromém sektoru bude pro letošek převládat opatrnost ohledně nárůstu mzdových nákladů,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

David Marek, ekonom společnosti Deloitte, má pozitivnější výhled. „S odezníváním pandemie a opětovným zrychlením růstu ekonomiky se otevře prostor také k rychlejšímu růstu mezd. Ostatně situaci na trhu práce pandemie zásadně nezměnila. Úřady práce stále evidují více volných míst než uchazečů o zaměstnání. Za celý letošní rok počítáme s růstem průměrné mzdy o 3 až 4 %,“ říká.

Průměrná mzda ve čtvrtém čtvrtletí 2020 podle krajů

KrajPrůměrná mzdaMeziroční změna
Praha44 432 Kč2,9 %
Středočeský kraj35 296 Kč2,3 %
Jihomoravský kraj34 540 Kč3,9 %
Plzeňský kraj33 377 Kč1,8 %
Ústecký kraj33 105 Kč4,2 %
Královéhradecký kraj32 917 Kč3,4 %
Liberecký kraj32 310 Kč2,2 %
Jihočeský kraj32 061 Kč3,4 %
Olomoucký kraj31 710 Kč4 %
Kraj Vysočina32 646 Kč4,6 %
Moravskoslezský kraj31 607 Kč3,4%
Pardubický kraj31 115 Kč2,4 %
Zlínský kraj30 952 Kč3,1 %
Karlovarský kraj30 148 Kč1,8 %
Zdroj: Český statistický úřad

Když porovnáme letošní první čtvrtletí s posledním čtvrtletím loňského roku, stoupla průměrná mzda po očištění od sezónních vlivů o 0,6 %.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 6. 2021 11:09, Tomáš Marný

Citace / 04.06.2021 10:40

zlata nase vlada s babisem v cele volime ji vsichni to je budoucnost ta nas nenecha padnout nas chude duchodce

Volí ji akorát chudí duchem.

Zobrazit celé vlákno

+22
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 6. 2021 10:40

zlata nase vlada s babisem v cele volime ji vsichni to je budoucnost ta nas nenecha padnout nas chude duchodce

-24
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Stravenkový paušál nabízí více jak třetina firem

11. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Stravenkový paušál nabízí více jak třetina firem

Stravenkový paušál nabízí 38 % zaměstnavatelů, tedy přibližně stejně jako těch, kteří jako benefit poskytují závodní stravování. Vyplývá to z nového šetření Hospodářské komory pro ministerstvo... celý článek

Studentská brigáda: Poradíme, jak na daně a odvody

10. 6. 2021 | Petra Dlouhá

Studentská brigáda: Poradíme, jak na daně a odvody

Chystáte se na letní brigádu a nejste si jistí, jaká pravidla platí pro odvody a danění výdělku? Pomůže náš přehled s kalkulačkami. Využijte studentské výhody naplno.

Daňová sleva na dítě stoupne. Končí i strop na bonus

9. 6. 2021 | Petr Kučera

Daňová sleva na dítě stoupne. Končí i strop na bonus

Rodinám s alespoň dvěma dětmi zůstane víc peněz než doteď. Daňové zvýhodnění stoupne, a to i zpětně od letošního ledna.

Stát dá lidem 80 % mzdy, když zůstanou v krizi doma

7. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Stát dá lidem 80 % mzdy, když zůstanou v krizi doma

Senátoři dnes schválili pravidla takzvaného stálého kurzarbeitu. Firmy budou moci při ekonomických potížích poslat zaměstnance na část týdne domů, na mzdy jim přispěje stát. Poslanci... celý článek

Lidl začne brát i poslední značku stravenek

6. 5. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Lidl začne brát i poslední značku stravenek

V obchodním řetězci Lidl bude od pondělí 10. května nově možné zaplatit i stravenkovými kartami a stravenkami od společnosti Edenred (Ticket Restaurant). Věrnostní program Edenred se... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.