Tři pětiny lidí omezily výdaje. Příjem klesl 40 %

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 24. 7. 2020 | 4 komentáře
Tři pětiny lidí omezily výdaje. Příjem klesl 40 %

Zdroj: Shutterstock

Tři pětiny obyvatel Česka zatím ve své peněžence nepocítili dopady koronavirové pandemie. Ukázal to průzkum Equa bank prostřednictvím nástroje Instant Reserach Ipsos na reprezentativním vzorku populace.

Většina podle průzkumu nezaznamenala žádný propad v příjmech. Pokud Češi o své příjmy během pandemie přišli, bylo to především z důvodu dočasného snížení mzdy ze strany zaměstnavatele (čtvrtina lidí). Nejčastěji takto přišli o 20 procent příjmů.

Téměř 88 procent Čechů nepožádalo stát o žádnou finanční pomoc v souvislosti s pandemií a ani se k tomu nechystá. O nějakou formu této podpory dosud požádalo osm procent dotazovaných, dalších pět procent se k tomu chystá.

 

Zdroj: Průzkum Equa bank

Když už musíte...

... půjčte si u někoho normálního

Většinou nejvíc ušetříte, když nekoupíte. Ale jsou i půjčky nezbytné a jsou půjčky, které si na sebe vydělají. Pokud úvěr vážně potřebujete, nechejte si porovnat nabídky. A pokud bude půjčka nesmysl, řekneme vám to.

Přestože lidé podle průzkumu nehledí do budoucnosti nijak tragicky, tři pětiny z nich raději omezují své výdaje. Nejčastěji – i s ohledem na stávající možnosti cestování – šetří za dovolenou (víc než 40 % Čechů). Dále plánují snížit jednorázové výdaje na oblečení (27 %), na stravování v restauracích (35 %) či na zábavu. Dokonce 14 % lidí už teď uvedlo, že bude méně utrácet za vánoční dárky. Víc než třetina lidí začala spořit, ukázal průzkum.

Strach z toho, že pandemie negativně ovlivní jejich finance do budoucna, má jen 13 procent Čechů. Ze ztráty zaměstnání nemá obavy šest z deseti lidí. Přibližně stejný počet Čechů věřil ve stabilitu svého zaměstnání už před vypuknutím pandemie (podle lednového průzkumu).

Třetina Čechů má k dispozici úspory jenom do 10 tisíc korun. Větší než 50tisícovou rezervu má 44 procent lidí. Přesto více než dvě třetiny dotazovaných počítají s tím, že by nenadálé výpadky příjmu řešili sáhnutím do úspor. Pětina by si půjčila v rámci rodiny, pět procent by si šlo pro úvěr od banky a pět procent by požádalo o pomoc stát.

Zdroj: Průzkum Equa bank

Rodinnému rozpočtu ulevují Češi také odkladem splátek úvěrů. „Odložili jsme splátky všem, kteří o to požádali, což bylo zhruba 10 procent klientů s hypotékou nebo spotřebitelským úvěrem. V současné době je již řada těchto úvěrů splácena a další postupně nabíhají,“ říká Ondřej Hák, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

„Někteří klienti, kteří původně o odkladu uvažovali, ho nakonec nevyužili, protože u nich nedošlo k razantnímu propadu příjmů. Proto se rozhodli raději své dluhy v co nejkratší době umořit,“ dodává.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

koronavirus, mzdy, spoření

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

24. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta? A jaká jsou omezení pro přivýdělek v předčasném důchodu? Tady je přehled.

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

22. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se změnilo a co se brzy měnit bude? Tady je přehled.

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

Dohodáři se zatím o své příjmy bát nemusí. Nová pravidla, která měla od července omezit řetězení dohod o provedení práce, budou platit až od příštího roku. A navíc jinak, než se předpokládalo.... celý článek

Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

16. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činí 45 573 Kč hrubého, v Praze vzhledem k vyšším životním nákladům pak 47 718 Kč. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky dnes zveřejnila Platforma... celý článek

Minimální a zaručená mzda: Pravidla se změní, schválila vláda

20. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Minimální a zaručená mzda: Pravidla se změní, schválila vláda

O růstu minimální mzdy má nově rozhodovat předem daný „vzoreček“ navázaný na vývoj průměrné mzdy. Zároveň klesne počet úrovní zaručeného platu.