Tři pětiny lidí omezily výdaje. Příjem klesl 40 %

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 24. 7. 2020 | 4 komentáře
Tři pětiny lidí omezily výdaje. Příjem klesl 40 %

Zdroj: Shutterstock

Tři pětiny obyvatel Česka zatím ve své peněžence nepocítili dopady koronavirové pandemie. Ukázal to průzkum Equa bank prostřednictvím nástroje Instant Reserach Ipsos na reprezentativním vzorku populace.

Většina podle průzkumu nezaznamenala žádný propad v příjmech. Pokud Češi o své příjmy během pandemie přišli, bylo to především z důvodu dočasného snížení mzdy ze strany zaměstnavatele (čtvrtina lidí). Nejčastěji takto přišli o 20 procent příjmů.

Téměř 88 procent Čechů nepožádalo stát o žádnou finanční pomoc v souvislosti s pandemií a ani se k tomu nechystá. O nějakou formu této podpory dosud požádalo osm procent dotazovaných, dalších pět procent se k tomu chystá.

 

Zdroj: Průzkum Equa bank

Když už musíte...

... půjčte si u někoho normálního

Většinou nejvíc ušetříte, když nekoupíte. Ale jsou i půjčky nezbytné a jsou půjčky, které si na sebe vydělají. Pokud úvěr vážně potřebujete, nechejte si porovnat nabídky. A pokud bude půjčka nesmysl, řekneme vám to.

Přestože lidé podle průzkumu nehledí do budoucnosti nijak tragicky, tři pětiny z nich raději omezují své výdaje. Nejčastěji – i s ohledem na stávající možnosti cestování – šetří za dovolenou (víc než 40 % Čechů). Dále plánují snížit jednorázové výdaje na oblečení (27 %), na stravování v restauracích (35 %) či na zábavu. Dokonce 14 % lidí už teď uvedlo, že bude méně utrácet za vánoční dárky. Víc než třetina lidí začala spořit, ukázal průzkum.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Strach z toho, že pandemie negativně ovlivní jejich finance do budoucna, má jen 13 procent Čechů. Ze ztráty zaměstnání nemá obavy šest z deseti lidí. Přibližně stejný počet Čechů věřil ve stabilitu svého zaměstnání už před vypuknutím pandemie (podle lednového průzkumu).

Třetina Čechů má k dispozici úspory jenom do 10 tisíc korun. Větší než 50tisícovou rezervu má 44 procent lidí. Přesto více než dvě třetiny dotazovaných počítají s tím, že by nenadálé výpadky příjmu řešili sáhnutím do úspor. Pětina by si půjčila v rámci rodiny, pět procent by si šlo pro úvěr od banky a pět procent by požádalo o pomoc stát.

Zdroj: Průzkum Equa bank

Rodinnému rozpočtu ulevují Češi také odkladem splátek úvěrů. „Odložili jsme splátky všem, kteří o to požádali, což bylo zhruba 10 procent klientů s hypotékou nebo spotřebitelským úvěrem. V současné době je již řada těchto úvěrů splácena a další postupně nabíhají,“ říká Ondřej Hák, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

„Někteří klienti, kteří původně o odkladu uvažovali, ho nakonec nevyužili, protože u nich nedošlo k razantnímu propadu příjmů. Proto se rozhodli raději své dluhy v co nejkratší době umořit,“ dodává.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

koronavirus, mzdy, spoření

A tohle už jste četli?

Zajímá vás, kolik bere kolega? Firmy budou muset odtajnit mzdy

27. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Zajímá vás, kolik bere kolega? Firmy budou muset odtajnit mzdy

Zaměstnavatelé budou muset zvědavým pracovníkům sdělit, kolik si vydělá jejich kolega na stejné pozici. Výši mezd budou muset hlásit uchazečům už při náboru. Skončí také doložky o mlčenlivosti.... celý článek

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

22. 11. 2023 | Petr Kučera

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

Rodiče, kteří se musí postarat o děti kvůli stávce učitelů v pondělí 27. listopadu, nemají nárok na ošetřovné od státu. Vyplývá to z výkladu zákona, který zveřejnila Česká správa sociálního... celý článek

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

22. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

Nezaměstnaní získají podporu hned za první měsíc, i když dostali odstupné – dosud museli až několik měsíců čekat. Novela od ledna zároveň zpřísní opakované čerpání podpory; cílem je... celý článek

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

13. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

Vládní balíček omezí daňové zvýhodnění volnočasových benefitů, populárního nástroje pro odměňování zaměstnanců. Vysvětlíme, co to přinese v praxi.

Sleva na studenta končí. Jak si snížit daň letos a příští rok?

12. 11. 2023 | Petr Kučera

Sleva na studenta končí. Jak si snížit daň letos a příští rok?

Speciální daňovou výhodu bude možné využít naposledy pro příjmy za rok 2023. Chudým studentům stejně nepomáhá, tvrdí ministr financí.

Partners Financial Services