Polovina lidí v Česku nemá důstojný výdělek, spočítali experti

| rubrika: Aktuality | 12. 12. 2019 14:52 | 9 komentářů

Minimální důstojná mzda v Česku činí letos 31 463 korun hrubého. V Praze je to pak kvůli vyšším nákladům 36 850 korun. Tým odborníků ve výpočtu zohlednil náklady na jídlo, bydlení, oblečení, dopravu, zdravotní péči, vzdělání i volný čas a úspory na nečekané výdaje, a to pro dva lidi. Výsledky dnes představily Lucie Trlifajová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR a Kateřina Smejkalová z Nadace Fridricha Eberta.

„Polovina lidí u nás minimální důstojnou mzdu nedostává. Jsou to nízkokvalifikované profese. Ve větším počtu také ženy, které u nás vydělávají v průměru o pětinu méně než muži," cituje agentura ČTK Smejkalovou.

Ta dodala, že na minimální důstojnou mzdu nedosáhnou ani lidé s vyšší kvalifikací a vzděláním. Zmínila třeba nižší úředníky z radnic, pracovníky v sociálních službách, vysokoškolské učitele, kuchaře ve školách či divadelníky a filharmoniky.

Víc než dvě desítky odborníků na sociální problematiku, ekonomů, sociologů a politologů pracovaly na konceptu minimálního důstojného výdělku od roku 2016. Při výpočtech experti vycházeli z údajů statistického úřadu, ministerstev i dalších institucí. Počítali odměnu za práci na plný úvazek pro člověka, který živí ještě další osobu - dítě či dospělého.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Česko patří v EU k zemím s nejnižší mírou chudoby a má nejnižší nezaměstnanost. Podle autorek a autorů ekonomické ukazatele situaci lidí v Česku ale dostatečně nepopisují a minimální důstojná mzda má představovat „základní standard“.

Autoři konceptu minimální důstojné mzdy poukazují na to, že úroveň výdělků je podle nich v Česku ve srovnání s cizinou nízká. „Kupní síla je tu extrémně nízká, téměř nejnižší v EU. Čtvrtina lidí není schopna platit nečekaný výdaj, desetina obyvatel je v exekuci. Nízkými mzdami konkurujeme asijským zemím přesto, že jsme státem EU,“ uvedla Trlifajová.

Do nákladů, které by měla důstojná mzda pokrýt, autoři studie počítají třeba i tuzemskou dovolenou, výdaje na dětské kroužky nebo přes tři tisíce korun měsíčně na úspory. Za nadstandard považovali naopak třeba dražší oblečení, lokální potraviny nebo náklady na psa, kočku či jiného domácího mazlíčka. „Drželi jsme se v debatě při zemi a chtěli jsme mít data podložená, většinou jsme brali nižší standard,“ upřesnila Trlifajová.

Například náklady na jídlo spočítali lidé z iniciativy za důstojnou mzdu na 5550 korun na měsíc, náklady na bydlení vyšly na 8216 korun a v Praze na 11 929 korun. Na oblečení a obuv pak náklady vyšly na 1144 korun. Bližší informace jsou na webu dustojnamzda.cz.

Autoři projektu chtějí částku každý rok aktualizovat. Uvedli, že vypočítaný důstojný výdělek nepředstavuje politický požadavek, ale má do debaty o mzdách vnést „perspektivu zaměstnanců“.

Mzdy v Česku v posledních letech rychle rostou. Průměrná mzda za posledních pět let vzrostla téměř o čtvrtinu a na konci září dělala 33 697 korun. Medián, tedy prostřední hodnota, rostl v předchozích pěti letech ještě rychleji. Zatímco na konci září roku 2014 dělal 21 521 korun, v roce 2019 už to bylo 29 549 korun. To je růst o více jak 37 procent. Spotřebitelské ceny za stejnou dobu vzrostly jen o necelých devět procent. Příjmy tedy rostou i v reálném vyjádření.


Jak to roste?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 12. 2019 19:24, pag

Stále jsou dávky pro nikdynepracující výrazně vyšší než mzdy pracujících,to proto aby se primitivové nebouřili a byl jakýstakýs klid,aby nás nekritizovali pomatenci ze zahraničí a tuzemští vlastizrádci.

+5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.