Otcové: na dovolenou po narození dítěte zapomeňte

| rubrika: Aktuálně.cz | 23. 7. 2010
Otcové: na dovolenou po narození dítěte zapomeňte
Plán bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) na týdenní otcovskou dovolenou se odkládá na neurčito. Důvodem je podle očekávání nedostatek peněz ve státním rozpočtu.

Otcové si na státem placenou dovolenou po narození dítěte ještě počkají. "Kvůli nutným úsporám musíme obtížně škrtat sociální pomoc v řadě oblastí, kde je to velmi nepříjemné, včetně dávek zdravotně postiženým. Nedokážu si tedy představit, že bychom teď na druhé straně zvyšovali rozpočtové výdaje nějakou novou dávkou," říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

"S návrhem na zavedení otcovské dovolené nicméně věcně souhlasím a myslím, že na ni časem dojde. Určitě ale ne po dobu rozpočtové krize," dodává Drábek.

Takzvaný prorodinný balíček, navržený tehdejším ministrem Nečasem, sice schválila Topolánkova vláda už v roce 2008, sněmovna jej ale do letošních voleb nestihla projednat.

Návrh mimo jiné předpokládal, že by stát platil otcům během týdenní dovolené zhruba 70 procent jejich mzdy, tedy stejně jako dostávají ženy u peněžité podpory v mateřství. Otcové by si mohli dovolenou vybrat do šesti týdnů po narození dítěte. Podobně jako u mateřské by šlo o peníze z nemocenského pojištění. Rozpočet by tato novinka stála kolem půl miliardy korun ročně.

Spočítejte si, co s vašimi příjmy udělá narození dítěte

Podpora částečných úvazků

Současná Nečasova koaliční vláda nicméně plánuje uskutečnit alespoň některé body původního prorodinného balíčku, jehož spoluautorkou je i bývalá poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Jednou z chystaných novinek jsou slevy na pojistném pro zaměstnavatele, kteří vytvoří částečný úvazek pro rodiče s dětmi do šesti let, zdravotně postižené nebo pro pečující o handicapované. Sleva má činit 7200 korun ročně a zřejmě ji půjde využít nejdříve od roku 2012.

Koalice původně zvažovala i plošnou podporu částečných úvazků nebo alespoň rozšíření zmíněných skupin také o zaměstnance starší 55 let či absolventy.

"Samozřejmě že bych rád podpořil rozvoj částečných úvazků nějak výrazněji. Ale v českém prostředí lze bohužel očekávat, že plošná podpora by byla využívána výrazně nad rámec jejího smyslu. A dočkali bychom se možná toho, že najednou by půlka zaměstnanců pracovala na poloviční úvazek jenom proto, aby firma dostala podporu od státu," vysvětluje Drábek.

Hlídání děti si odečtěte z daní

Koalice chce také podpořit služby spojené s hlídáním dětí, ať už jde o firemní školky nebo sousedskou výpomoc. Platby za tyto služby by si rodiny mohly nově odečítat od základu daně.

Konkrétní podoba tohoto zvýhodnění zatím není známa. Zřejmě bude součástí zcela nového zákona o daních z příjmů, účinného pravděpodobně od roku 2012. Podle předvolebních plánů TOP 09 by tato daňová úleva měla být limitována výší minimální mzdy a dosažením dvanácti let věku dítěte.

Jaké změny se chystají v mateřské a rodičovské dovolené si přečtete v zbytku článku na aktuálně.cz.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.