Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018.
„Mezi hlavní faktory posilování koruny proti dolaru patří uklidnění situace v souvislosti s volbami v USA a předáním moci Donaldem Trumpem Joe Bidenovi, existence vakcíny proti Covidu a reálné scénáře její distribuce a částečný vliv mohou mít i zlepšené epidemiologické podmínky v Česku,“ říká Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin.
Vše co zmiňuje, znamená snížení averze k riziku, takže investoři částečně přesouvají svá aktiva z bezpečnějších přístavů do těch rizikovějších, mezi které patří i koruna.
„Silnější koruna znamená levnější dovážené zboží a tedy i vánoční dárky objednané v dolarech. Naopak radost ze silné koruny nemají čeští vývozci, kteří se díky silné domácí měně hůře dostávají na zahraniční trhy a jejich situace je o to složitější,“ říká Volf.
Koruna posiluje i k euru, kde se kurz dostal už pod úroveň 26,20 koruny za euro. Tam byl naposledy v průběhu srpna.
„Další dramatičtější posílení koruny nečekáme. Silné koruně neodpovídá ekonomická situace v Česku. Nezaměstnanost nejspíš začátkem roku poskočí výrazně vzhůru, HDP bude letos celkově v červených číslech, lidé se bojí utrácet a tristní stav veřejných financí trvalejší posílení domácí koruny komplikuje,“ predikuje Volf.
Přesun aktiv z bezpečnějších „přístavů“ je znát na cenách drahých kovů. „Za poslední týdny se stříbro propadlo z 26,00 USD/unci na dnešních 23,40 USD/unci. Ještě více je to vidět na ceně zlata. Ta se od konce října snížila o téměř 7 % z 1960 USD/unci až k 1825 USD/unci,“ vyčísluje Volf.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem