Lampárna: zaplatím to kartou?

Lampárna: zaplatím to kartou?
Banky zdražují poplatky za výběr hotovosti z bankomatu a nutí klienty k placení kartou. Lze ale na všech obchodních místech s vyznačeným logem akceptace příslušných bankovních karet opravdu bez problémů zaplatit? Z vlastní zkušenosti vím, že určitě ne.

Před vstupem do firmy Ford Dokar jsem se logem na dveřích ujistil, že mohu platit kartou EC/MC. Při nákupu náhradních dílů mi však bylo sděleno, že karty přijímají pouze do čtrnácti hodin. Žádný omezující dodatek časové platnosti karet EC/MC jsem na vstupních dveřích nenašel. Blahořečena budiž hotovost v peněžence.

V Hypernově často platím kartou. Pokud jim zrovna fungují terminály, platba proběhne, i když někdy až se zpožděním třiceti sekund, a to i v případě embosovaných karet. Při poslední návštěvě hypermarketu jsem část nákupu za zhruba 400 korun byl nucen zaplatit u pokladny s elektrozbožím, platba kartou proběhla v pořádku. Při odchodu jsem ještě dokoupil něco málo potravin za 48 korun. Chtěl jsem platit kartou, ale prodavačka mi odsekla, že kartu berou až od 50 korun. Terminály, které jim údajně spravuje Česká spořitelna, jsou takto nastaveny. Diskutovat s personálem nemělo smysl, neboť jim připadalo zcela samozřejmé, že v Hypernově je možné platit kartou až od 50 korun. Argumentace se nesla v duchu: "Pojďte mi ukázat, jak si z bankomatu vyberete 50 korun!". Ani tady jsem žádný omezující dodatek použití platební karty u jejího loga vylepeného na vstupu a u pokladen nenašel. Blahořečena budiž hotovost v peněžence.

Při návštěvě mých rodičů v Hypernově a větším nákupu nefungovaly u pokladen terminály. Tentokráte však nebyla tak velká hotovost v peněžence. Bankomat České spořitelny je v Hypernově k dispozici, ale jelikož není napojen přímo on-line, jsou výběry z něj poměrně drahé, a to i pro klienty České spořitelny, kterými moji rodiče jsou. Myslím si, že by náklady za výběr z bankomatu v tomto případě neměl nést klient peněžního ústavu - zákazník Hypernovy. Tyto náklady by měly být reklamovatelné. I v tomto případě blahořečena budiž hotovost v peněžence.

Jak jsem se přesvědčil, logo akceptace bankovních karet, které vás vítá při vstupu, nestačí. Musím si ještě navíc umět odpovědět na následující otázky:
1) Od kdy a do kdy se přijímají platby kartou?
2) Od jaké částky mohu platit kartou?
3) Funguje příslušné zařízení pro uskutečnění platby kartou?
4) Je personál ochotný přijmout kartu?
5) Umí personál přijímat platby kartou?

Blahořečena budiž hotovost v peněžence (zatím). A jaká je vaše zkušenost? Od jaké částky platíte karou vy? Od padesáti, sta nebo více korun? Podělte o svůj názor!

Petr Liška, Havlíčkův Brod

Vaše názory a zkušenosti s finančními institucemi, internetovou hrou a dalšími subjekty můžete sami umisťovat do naší sekce Lampárna.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 29 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 7. 2002 13:43, Lubo

Vřele "doporučuji"návštěvu s kartou ,ale pro jistotu plnou peněženkou prodejny Carrefour v Ostravě na Novinářské ul.Taky přes terminál Čs.Zaplatit kartou málokdy o to častěji z plechové huby "omlouváme se nelze přijímat platební karty"Spořka stále nezvládá svou síť, jo holt kdo přecení své síly a možnosti měl by přenechat místo jiným a schopnějším.

+9
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 7. 2002 23:21

Mam zajimavou zkusenost ze Slovenska: Terminal tusim Tatrabanky (nejsem si jisty) odmitl provest platbu kartou Mastercard (zduraznuji ze ne M. Electronic) vydanou IPB s hlaskou Nespravny typ karty. Platba kartou Visa Electron od stejne banky probehla bez problemu. Karty Mastercard samozrejme normalne prijimali, platba v jinem obchode nasledne probehla OK. A pak ze je emboss. karta lepsi... :-))
Jinak co se tyka limitu, v CR bezne mivaji elektro-obchody minimum 500 Kc (parkrat jsem se snazil zaplatit nekolik cistych videokazet kartou a nepochodil jsem...). Na druhou stranu platit v hospode kartou utratu 140,- Kc mi bylo skoro az trapne, nicmene personal nerekl ani slovo...

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (29 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

6. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

Můžete v roce 2023 snadno najít platbu z roku 2020? Délka takzvané transakční historie se u bank výrazně liší. Dobrou zprávou je, že v posledních letech se prodlužuje.

Číslo karty v mobilní aplikaci ukáže už sedm bank

23. 10. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Číslo karty v mobilní aplikaci ukáže už sedm bank

Kompletní údaje k platebním kartám už umí ukázat i mobilní aplikace Smart Banking od UniCredit Bank. Klienti si mohou nechat zobrazit celé číslo karty, datum expirace i její CVV/CVC... celý článek

Hello bank definitivně končí, klientům posílá výpovědi

26. 9. 2023 | Petr Kučera

Hello bank definitivně končí, klientům posílá výpovědi

Hello bank bude poskytovat platební účty a spotřebitelské úvěry už jenom do konce letošního listopadu. Vyplývá to z výpovědí, které od minulého týdne rozesílá klientům.

Mastercard má nového obchodního ředitele pro Česko

4. 9. 2023 | Petr Kučera

Mastercard má nového obchodního ředitele pro Česko

Novým obchodním ředitelem společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko byl k 1. září jmenován Tomáš Chumchal. Ve funkci bude mít zodpovědnost za prodejní strategii a řízení... celý článek

Partners Financial Services