Mnoho pochybných společností spoléhá na neznalost široké masy potenciálních investorů a tyto roboty nabízí jako zaručený nástroj k nemalým ročním zhodnocováním. Mám-li být upřímný, já bych si v životě žádného takového robota nepronajal, protože bych na jeho kódu nemohl provést testy robustnosti, o kterých jsem psal v minulém článku a které považuju za nezbytnost:
Pronajímatelé robotů vás pochopitelně budou přesvědčovat, že při živém obchodování jejich mašiny fungují perfektně. Nenechte se ale opít rohlíkem. To, že obchodní strategie robota funguje solidně několik posledních měsících, nebo dokonce i let, může být štěstí – muška zlatá. Jenže životní cyklus hmyzu netrvá dlouho.
Být vámi, před pronajmutím robotického pomocníka bych se nejprve zkusil vzdělat v problematice testování robustnosti automatizovaných obchodních systémů. A pak bych chtěl znát postup vývoje a testování robustnosti robota s konkrétními výsledky. Má to ale dva háčky. Zaprvé by mi programátoři robota právě tohle nechtěli prozradit s odkazem na ochranu svého know-how. A zadruhé – když se člověk naplno položí do zkoumání statistických metod a nástrojů tradingu, s nejvyšší pravděpodobností si místo pronájmu zkusí vyvíjet obchodní strategie sám. Mimochodem jeden z příštích článků našeho seriálu bude o tom, že aby člověk mohl generovat kódy obchodních strategií, nemusí být programátor – černou práci dnes dokáže udělat počítač s vhodným softwarem. Důležité je, umět pak s kódem zacházet a důkladně ho otestovat.
Kdo na robotech vydělává
Forem pronájmu robotů existuje vcelku mnoho. Někdy prodejce nabízí fixní měsíční, kvartální nebo roční pronájem za strategii, jindy si vezme poplatek za každý provedený obchod. A jindy obojí. Výhodou prodejce robotů je, že on vydělává, dokud vy obchodujete – bez ohledu na to, jestli vám se daří.
Můžete namítnout, že když roboti nebudou dlouhodobě vydělávat, tak obchodník zanikne – ztratí důvěryhodnost a s ní i klienty. Není to tak. Jen je zapotřebí robotů nabídnout co nejvíc. Proč? Jsme zase zpátky u té prokleté pravděpodobnosti. Nějaký přece vydělá, nějaký prodělá a ve finále si obchodník s roboty bude mnout ruce. Samozřejmě, že reference se budou brát od těch klientů, kterým se zrovna skvěle daří (prozatím). A prodělávající roboti upadnou v zapomnění. V tomto směru se dostáváme do nikdy nekončícího cyklu. Špatné kousky vyměníme za nové a jedeme dál.
Nějaký bohatý z nebe spadl, ale vy to zřejmě nebudete
Když obchoduje milion traderů s miliony strategií, vždycky se objeví několik takových, kteří při naprosto šíleném a neúměrném riziku rychle zbohatnou. Políbila je múza a měli štěstí, tak jako má někdo štěstí ve sportce. A podobně roboti, kteří zaručeně vynášejí stovky procent ročně – zkrátka mají v danou dobu setsakramentské štěstí. Paradox je, že to štěstí může trvat poměrně dlouho.
Netvrdím ale, že někteří roboti s rozumnými výnosy a mírou rizika nebyli skutečně poctivě vyvinutí podrobeni pokročilému testování robustnosti. Průšvih je, že se moc nedá poznat, který z těch robotů to asi bude.
Smiřme se konečně s tím, že ve světě tradingu neexistují zkratky. Zaměřte se na studium podstatných věcí – matematiky, teorie pravděpodobnosti a statistiky v tradingu a na to začněte nabalovat další nezbytné znalosti. Stojím si za tím, že tato rada vám může ušetřit velký balík peněz. Ale pokud chcete rozehrát tu lákavou hru na náhodu… Pak nezbývá než popřát štěstí, budete ho potřebovat ve větším než malém množství.
Vylepšete si fyzičku
Na konec bych snad jen nabídl třešinku – osobní zkušenost s prodejci robotů. Za tu dobu, co se věnuji algoritmickému tradingu, se na mě obrátil nejeden. Překvapilo mě, že tito obchodní zástupci většinou vůbec nic nevěděli o trzích a budování automatizovaných obchodních systémů. Vrchol bylo, když mě jedna paní zaníceně přesvědčovala, že pronajímá roboty, kteří nepotřebují žádné ověřování na historických datech. Fungují teď a tady a předpovídají budoucnost. Zhodnocují desítky procent měsíčně.
Později jsem se dozvěděl, že právě tahle paní je údajně jedna z nejúspěšnějších prodejců robotů v českých luzích a hájích. A tak jsem zvědavý, co přijde příště.
Poměrně dost obchodníků za mnou přišlo s nabídkou, jestli nechci jejich geniální roboty nabízet na svém webovém portálu. Zaregistroval jsem tyto společné znaky:
1. Mají génia, který pro ně systémy vyvíjí. Už jsem slyšel mimo jiné o:
- vývojáři autistovi (správně se vám vybavuje Rain Man),
- vývojářském centru v Indii, kde se spojily nejlepší indické mozky, aby vymysleli geniálního robota, který funguje univerzálně na všech FOREX trzích,
- vývojářích z USA, kteří budují roboty na základě vícerozměrných prostorů (co tím chtěl básník říci, nevím).
Děsí mě, že jsou skutečně lidé, kteří těmhle příběhům uvěří. Jinak by totiž neexistovali ani ti obchodní zástupci.
2. Roboti, které nabízejí, samozřejmě vydělávají stabilně stovky procent ročně. K tomuto nesmyslu jsem se myslím jasně vyjádřil v jednom z minulých článků.
3. Kromě robotů je v nabídce ještě skvělý byznys. Totiž – prodej robotů. Jinými slovy: vložte do toho pár tisíc doláčů, vyzkoušejte si, že to funguje, a pak to budete prodávat s tučnou provizí dalším klientům. A všichni budou šťastni.
Pokud se s něčím takovým setkáte, doporučuji vzít nohy na ramena a co nejrychleji utéct. Nejenže si vylepšíte díky sprintu fyzičku, s velkou pravděpodobností navíc dostanete finanční odměnu – všechny ty peníze, které by jinak vyletěly do luftu.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
8. 10. 2015 5:59, Tarzan
Hlavně pozor na podvodníky z Iron FX !
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
9. 10. 2015 0:06, Vrba Karel
Nejlepší roboti jsou od WSM .
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.