Komodity: zlato na rekordu čtvrtstoletí

Komodity: zlato na rekordu čtvrtstoletí
Drahé kovy jsou na historických maximech, zásoby centrálních bank dochází a ubývá nalezišť. Americká ropa výrazně poskočila k 68 dolarům za barel. Zemědělské plodiny se obchodují velmi nízko. Co stojí za tímto vývojem komoditních trhů?

Zlato i stříbro lámou v letošním roce dlouholetá maxima. Zlato letos přidalo již více než 12 %, v pátek se jeho hodnota přehoupla přes 580 USD/trojskou unci a sahá po 600 dolarech. Výše se tento drahý kov obchodoval jen v lednu roku 1981, tj. před 25 lety. Stříbro překonalo 22tileté maximum v půlce minulého týdne. Proč?

Dlouhodobě představovaly drahé kovy důležitou součást devizových rezerv centrálních bank. Centrální banky je v minulosti postupně vyprodávaly, jak klesal jejich význam na mezinárodním trhu. Zlato bylo jako protiváha dolaru zcela nahrazeno eurem, stříbro je na tom podobně. V současnosti dochází zásoby bank z minulých let a zároveň se připomíná druhý faktor: ubývá nových nalezišť. Tato nadvakrát omezená nabídka přispívá významnou měrou ke stále se zvyšující ceně těchto komodit.

Vývoj cen vybraných komodit
31. 03. 2006 1 týden 1 měsíc rok 2006 rok 2005
GSCIER Index 701,57 2,43 % 4,72 % -2,48 % 18,59 %
Ropa 65,91 3,78 % 6,72 % 11,75 % 62,90 %
Zemní plyn 7,21 -1,10 % 7,39 % -35,77 % 17,25 %
Zlato 581,8 3,80 % 3,17 % 12,12 % 32,71 %
Zemědělské plodiny 596,67 3,33 % -2,77 % 4,09 % 6,54 %
Zdroj dat: Bloomberg, AKAM

Zajímavý vývoj v minulém měsíci prodělala ropa. V USA začíná motoristická sezóna a celý svět pozorně sleduje, kolik benzínu budou Spojené státy tento rok potřebovat. Vnější faktory mající vliv zejména na nabídku (situace kolem jaderného programu v Íránu, útoky extremistů na rafinérie v Nigérii) se upozadily před zásobami amerických rafinérií. Proti loňskému roku mírná zima v důsledku pro americká auta znamená málo benzínu a mnoho topného oleje (díky předzásobení). A na ten se jezdit nedá.

Velmi nízké zásoby benzínu proto posunuly ceny americké ropy až k 68 dolarů za barel, její cena se tak přiblížila svým letošním maximům z konce ledna (68,61 USD/barel). Pro budoucí vývoj bude důležitý měsíc duben. Zatímco loni Spojené státy skoupily potřebný benzín z celého světa, letos to budou mít mnohem těžší.

Relativní cenový vývoj vybraných komodit od počátku roku

Zdroj: Bloomberg, AKAM

Zemědělské plodiny prožívají období bohatých úrod. Jejich rekordní loňská sezóna pokračuje i letos, zdá se, že plodiny se jen tak nepohnou ze svých nízkých hodnot. Navíc s pokračující hrozbou ptačí chřipky ubude strávníků. Sója, pšenice i další plodiny se totiž přidávají do krmných směsí, pokles poptávky po těchto komoditách rozhodně nepožene jejich ceny vzhůru.

Autor pracuje jako Portfolio Manager Assistant ve společnosti Atlantik-Kilcullen Asset Management.

Kam až to podle vás dotáhne zlato, stříbro a ropa? Jak moc ovlivní ptačí chřipka trh zemědělských plodin? Jak se bude vyvíjet cena zemního plynu?

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.