Zajistěte se na důchod. Začněte investovat do českých firem

PR článek | rubrika: FINEXPO | 12. 12. 2022
S důchodovým systémem to vypadá všelijak, a pokud se nechystáte do penze v nejbližších letech, otázka zní, jestli na vás vůbec stát bude mít peníze. Proto byste měli vzít osud do svých rukou. Jak na to?
Zajistěte se na důchod. Začněte investovat do českých firem

Zdroj: Shutterstock

Komerční spolupráce

Představte si, že váš pravidelný měsíční důchod bude v seniorském věku jen pouhý bonus. Na svém účtu totiž budete mít dostatek peněz, které vám umožní bezstarostný život až do smrti.

Možná se vám tato představa nejeví reálně, ale opak je pravdou. Finančnínezávislosti v důchodovém věku (i dřív) může dosáhnout téměř každý.

Stačí jen pravidelně investovat a trochu počítat

Ukažme si výpočet na smyšleném příkladu pana Filipa.

Filip je strojvedoucím ve Středočeském kraji a pobírá průměrnou mzdu lehce nad 40 000 Kč hrubého. Protože má jedno dítě, jeho čistá mzda vychází na 33 500 Kč.

Filip dokáže ze svého platu odložit každý měsíc 10 % své mzdy – tedy 3350 Kč. Protože myslí na budoucnost, už teď se začíná chystat na důchod. Investuje do českých firem přes aplikaci Fingood.cz s průměrným ročním výnosem 10 %.

Protože tyto peníze investuje do své budoucnosti, veškeré úroky, které mu pravidelně chodí zpět na účet, reinvestuje a využívá tak principu složeného úročení.

Podle současné legislativy půjde Filip do důchodu v 65 letech, tedy za 35 let. Při pravidelné měsíční investici 3350 Kč s výnosem průměrně 10 % p. a. a reinvestici úroků bude mít Petr za 35 let přibližně 12 700 000 Kč. Při investované částce 1 407 000 Kč (420 měsíců krát 3350 Kč) získá po 35 letech 9krát tolik.

Po dobu 25 let (průměrná doba strávená v důchodu) tak může čerpat cca 42 000 Kč měsíčně. Tedy více než pobírá momentálně.

A co inflace? S důchodem investování nekončí

Pravděpodobně momentálně namítáte, že zapomínáme na inflaci.

A máte pravdu.

Při inflaci 3 % za rok bude za 35 let hodnota částky 42 000 Kč někde okolo 15 000 Kč, tedy přibližně třikrát méně (ke 3 % by se inflace podle prognózy ČNB měla vrátit už v roce 2024 a poté pravděpodobně ještě klesne směrem ke 2 %).

Nesmíme však zapomenout na to, že s příchodem důchodu úročení naspořené částky nekončí. Dejme tomu, že Filip v 65 letech uloží 8 000 000 Kč na spořicí účet, ze kterého bude čerpat a zbylé 4 700 000 Kč opět investuje. Předpokládejme, že už k částce nic nebude přidávat, jen ji nechá zhodnocovat průměrně 10 % ročně. Z těchto 4 700 000 Kč bude za 10 let opět 12 700 000 Kč.

Nemusíte se strachovat, jestli naspoříte dost prostředků přesně do doby odchodu do důchodu. I pokud se pohybujete v nižších částkách než Filip z našeho příkladu nebo máte vyšší věk, můžete si díky investování k důchodu velmi přilepšit. Hlavně byste ale měli začít do nejdříve.

Navíc během let poroste i vaše mzda a investovaná částka se bude postupně zvyšovat. Mějte tedy na paměti, že tyto výpočty jsou pouze orientační. Ta nejdůležitější informace, kterou byste si měli odnést je, že i s malou částkou můžete do důchodu odejít s miliony.

Jak se dostat k výnosu 10 % za rok? Pomůže crowfundingové investování

Na platformě Fingood.cz můžete začít investovat už od 1000 Kč do investičních příležitostí, ke kterým se jinak dostanou jen zkušení investoři s velkým kapitálem. Investujete do ověřených českých firem s historií jako například Remoska nebo do velkých developerských projektů s dobře promyšleným byznys plánem.

Rizikovost investice vyhodnocuje zkušený tým analytiků a risk manažerů, takže do nabídky se dostávají jen investice s minimálním rizikem. Pro vás je vše prakticky bez práce. Stačí se zaregistrovat, ověřit účet, poslat peníze a od příštího měsíce inkasujete výnosy z úroků.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

20. 3. 2023 | Gabriel Pleska | 4 komentáře

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

Platforma Degiro, přes kterou investuje i řada českých drobných investorů, nečekaně pozastavila nákupy některých ETF (burzovně obchodovaných fondů). Klientům to napsala ve středu večer,... celý článek

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

15. 3. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

Po pádu dvou amerických bank přeskočila panika na trzích naplno do Evropy. Vážné problémy má švýcarský gigant Credit Suisse.

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

14. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

Po pádu amerických bank Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate prudce vzrostl zájem o nejstarší a nejvýznamnější kryptoměnu.

Proč padla SVB? Přecenila dluhopisy, podcenila zajištění

13. 3. 2023 | Pavel Kohout | 4 komentáře

Proč padla SVB? Přecenila dluhopisy, podcenila zajištění

Banku, která se zaměřovala hlavně na startupy, dostal na kolena nezvykle vysoký podíl dluhopisů v aktivech v kombinaci s naprostou absencí takzvaných zajišťovacích swapů. Komentář ekonoma... celý článek

Značku Partners Market zneužívá podvodník, varuje ČNB

9. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Značku Partners Market zneužívá podvodník, varuje ČNB

Finančně poradenská společnost Partners Financial Services varuje před podvodníky, kteří zneužívají značku jejích poboček Partners Market k podvodným investičním nabídkám. Na zneužití... celý článek

Partners Financial Services