Zajistěte se na důchod. Začněte investovat do českých firem

PR článek | rubrika: FINEXPO | 12. 12. 2022
S důchodovým systémem to vypadá všelijak, a pokud se nechystáte do penze v nejbližších letech, otázka zní, jestli na vás vůbec stát bude mít peníze. Proto byste měli vzít osud do svých rukou. Jak na to?
Zajistěte se na důchod. Začněte investovat do českých firem

Zdroj: Shutterstock

Komerční spolupráce

Představte si, že váš pravidelný měsíční důchod bude v seniorském věku jen pouhý bonus. Na svém účtu totiž budete mít dostatek peněz, které vám umožní bezstarostný život až do smrti.

Možná se vám tato představa nejeví reálně, ale opak je pravdou. Finančnínezávislosti v důchodovém věku (i dřív) může dosáhnout téměř každý.

Stačí jen pravidelně investovat a trochu počítat

Ukažme si výpočet na smyšleném příkladu pana Filipa.

Filip je strojvedoucím ve Středočeském kraji a pobírá průměrnou mzdu lehce nad 40 000 Kč hrubého. Protože má jedno dítě, jeho čistá mzda vychází na 33 500 Kč.

Filip dokáže ze svého platu odložit každý měsíc 10 % své mzdy – tedy 3350 Kč. Protože myslí na budoucnost, už teď se začíná chystat na důchod. Investuje do českých firem přes aplikaci Fingood.cz s průměrným ročním výnosem 10 %.

Protože tyto peníze investuje do své budoucnosti, veškeré úroky, které mu pravidelně chodí zpět na účet, reinvestuje a využívá tak principu složeného úročení.

Podle současné legislativy půjde Filip do důchodu v 65 letech, tedy za 35 let. Při pravidelné měsíční investici 3350 Kč s výnosem průměrně 10 % p. a. a reinvestici úroků bude mít Petr za 35 let přibližně 12 700 000 Kč. Při investované částce 1 407 000 Kč (420 měsíců krát 3350 Kč) získá po 35 letech 9krát tolik.

Po dobu 25 let (průměrná doba strávená v důchodu) tak může čerpat cca 42 000 Kč měsíčně. Tedy více než pobírá momentálně.

A co inflace? S důchodem investování nekončí

Pravděpodobně momentálně namítáte, že zapomínáme na inflaci.

A máte pravdu.

Při inflaci 3 % za rok bude za 35 let hodnota částky 42 000 Kč někde okolo 15 000 Kč, tedy přibližně třikrát méně (ke 3 % by se inflace podle prognózy ČNB měla vrátit už v roce 2024 a poté pravděpodobně ještě klesne směrem ke 2 %).

Nesmíme však zapomenout na to, že s příchodem důchodu úročení naspořené částky nekončí. Dejme tomu, že Filip v 65 letech uloží 8 000 000 Kč na spořicí účet, ze kterého bude čerpat a zbylé 4 700 000 Kč opět investuje. Předpokládejme, že už k částce nic nebude přidávat, jen ji nechá zhodnocovat průměrně 10 % ročně. Z těchto 4 700 000 Kč bude za 10 let opět 12 700 000 Kč.

Nemusíte se strachovat, jestli naspoříte dost prostředků přesně do doby odchodu do důchodu. I pokud se pohybujete v nižších částkách než Filip z našeho příkladu nebo máte vyšší věk, můžete si díky investování k důchodu velmi přilepšit. Hlavně byste ale měli začít do nejdříve.

Navíc během let poroste i vaše mzda a investovaná částka se bude postupně zvyšovat. Mějte tedy na paměti, že tyto výpočty jsou pouze orientační. Ta nejdůležitější informace, kterou byste si měli odnést je, že i s malou částkou můžete do důchodu odejít s miliony.

Jak se dostat k výnosu 10 % za rok? Pomůže crowfundingové investování

Na platformě Fingood.cz můžete začít investovat už od 1000 Kč do investičních příležitostí, ke kterým se jinak dostanou jen zkušení investoři s velkým kapitálem. Investujete do ověřených českých firem s historií jako například Remoska nebo do velkých developerských projektů s dobře promyšleným byznys plánem.

Rizikovost investice vyhodnocuje zkušený tým analytiků a risk manažerů, takže do nabídky se dostávají jen investice s minimálním rizikem. Pro vás je vše prakticky bez práce. Stačí se zaregistrovat, ověřit účet, poslat peníze a od příštího měsíce inkasujete výnosy z úroků.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

1. 7. 2024 | Petr Fischer

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

„Chceme sběratelům představit současné umění v širším kontextu, protože u nás není sbírání tohoto typu umění tak hluboce zakořeněné jako v západním světě,“ říká Eva Vele, kurátorka... celý článek

Na trh míří bitcoiny od policie i krachlé burzy. Týden v kryptu

29. 6. 2024 | Tomáš Krause

Na trh míří bitcoiny od policie i krachlé burzy. Týden v kryptu

Německo prodává bitcoiny, které získalo před dekádou. Klienti burzy Mt. Gox naopak konečně získají ty, o které před deseti lety přišli. Michael Dell se zajímá o bitcoin, stejně tak... celý článek

Menší akcionáři ČEZ dostanou 52 Kč na akcii. Stát si vezme víc

25. 6. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Menší akcionáři ČEZ dostanou 52 Kč na akcii. Stát si vezme víc

Společnost ČEZ vyplatí akcionářům dividendu 52 Kč na akcii před zdaněním. Rozhodla o tom valná hromada, když potvrdila návrh představenstva.

Partners Financial Services