Burza prorazila lednové minimum

| rubrika: Co se děje | 16. 7. 2008
Burza prorazila lednové minimum
V brzkých odpoledních hodinách index PX prorazil hladinu 1400 bodů a uzavřel 30 haléřů nad ní, tedy níže než letos v lednu. Ceny akcií jsou nyní opravdu nízko a to je činí lákavými. Jejich cena ale nemusí být ještě finální, další vývoj tak bude zajímavý.

Burza cenných papírů Praha zase jednou dokázala, jak věrně kopíruje vývoj ve světě. Na začátku poklesu (minulý pátek) se objevily špatné zprávy ze Spojených států a poté, co ráno německý index DAXklesl v úterý dopoledne na minimum od října 2006, se propadl také index pražské burzyk 1 395 bodům. Nakonec burza uzavřela na hodnotě 1 400,3, která je i tak nejnižší od 25. září 2006. Dokonce i při prudkém akciovém propadu v lednu byla závěrečná hodnota indexu PX nejníže na 1 405,1.

„Nám je jedno, kolik bodů má index PX. Nás zajímá trend,“ tvrdí Jakub Židoň, akciový analytik České spořitelny. Trend je ale odvislý od toho, jak se bude vyvíjet situace na globálních trzích. Po dalších problémech na trhu hypoték v souvislosti s Fannie Mae a Freddie Mac a krachu IndyMac se na trhy viditelně vrátila nervozita. Bankovní tituly ztrácí po celém světě. Erste Bank, vlastník České spořitelny, včera ztratila 5,71 procenta.

Anketa

Akcie budou nyní

Burza by mohla být i níže, ale její hodnotu ještě částečně drží posilující koruna, která činí pro zahraniční investory držení českých akcií lákavější. „Pokud by byl index PX v USA 100, tak maximum bylo 106,“ tvrdí Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantik FT.

Říká se, že vývoj na akciovém trhu obvykle předchází tomu, který můžeme dokázat a naopak, když je růst ekonomiky potvrzen, je obvykle pozdě nakupovat akcie levně. „Podle údajů za první kvartál jsou akcie spíš podhodnocené,“ říká Židoň a upozorňuje, že výsledky společností za druhý kvartál mohou celou věc změnit. „S nákupy bych opatrný,“ dodává, myslí si, že negativní zprávy ještě nejsou u konce. Podobný pohled na věc má Milan Vaníček: „Musíme rozlišit typ investora. Spekulant by měl být opatrný, ale pokud nakupuji na 5 až 6 let, tak může být nákup zajímavý.“

Pro další vývoj kromě výsledků společností bude také zajímavý další pohyb hrubého domácího produktu Spojených států, který bude zveřejněný 31. července. Pokud by byl trh dobrým předstihovým indikátorem, můžeme se dočkat záporných čísel.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.