Pro někoho je to umění, pro někoho věda

| rubrika: Rozhovor | 4. 7. 2008 | 6 komentářů
Pro někoho je to umění, pro někoho věda
Počet obchodníků s opcemi pomalu, ale jistě roste. Pro dosažení zisku je nutné vzdělávání a disciplína, myslí si známí obchodníci Steve Lentz a Frank Fahey.

Jak je obchodování opcí populární v USA?
Lentz:Mnoho investorů zatím nemá s opcemizkušenosti. Nejvíc opce obchodují instituce, hlavně jako zajištění proti případné nepříznivé situaci na trhu. Kvůli současné situaci na finančních trzích se navíc zajišťují více než kdy v minulosti.
Malí obchodníci je pomalu dohánějí díky vzdělávacím společnostem, které je do tajů opcí zasvěcují.
Fahey:Počet malých obchodníků roste také díky nástrojům, které jsou investorům dostupné. Software ulehčuje učení a  obchodování s opcemi, například pomáhá odhadnout míru rizika a možnou odměnu.
Lentz:Nicméně problém pro malé hráče je v tom, že existuje křivka učení, která je na začátku strmá a kterou mnozí pasivní investoři nechtějí zdolat, aby mohly začít obchodovat.

Není prvotní investice do softwaru bariéra pro lidi, kteří chtějí obchodovat jen občas?
Lentz:
Největší bariéra je to, že lidé se nechtějí učit. Chtějí magickou hůlku, kterou by mohli mávnout a objevit stoprocentně spolehlivý návod, jak vydělat peníze. Pokud by to bylo tak jednoduché, proč bychom to někomu říkali. Obchodování chce sebevzdělávání. Přes opcese dá vydělat mnoho peněz, ale mnoho lidí je také příliš zaměstnaných, než aby se učili.
Fahey:A někteří jsou příliš líní.

Není opční obchodování příliš technické, a proto není příliš přitažlivé?
Lentz:Pro někoho to může být příliš technické. Takoví investoři si kupují akcie a jsou šťastní. Je nutné mít schopnost učit se, být intelektuálně zvědavý. Sedět a nechat si říct, co mám dělat, není ta správná cesta.
Fahey:Není nutné znát derivace a různé složité matematické vzorečky, ale je nutné rozumět algebře.

Je možný zisk dostatečná motivace, aby se lidé začali učit?
Fahey:
Ano. Pokud se někdo rozhodne investovatdo toho svůj čas a bude disciplinovaný. Za několik let byste měl být schopný porazit trh a být schopný na něm vydělat.
Lentz:Je důležité si také uvědomit, že nejste investor, ale obchodník. To je rozdíl. Investor koupí a drží, a když dokáže udělat pět až deset procent za rok, tak je to dobré. Obchodovat opce je podnikání a je na tom možné vydělat daleko více peněz.

Je obchodování umění, nebo hra s pravděpodobností?
Lentz:Obojí. Někdo to vidí jako umění, dělá to více subjektivně. Jiní to vidí hlavně jako vědu. Záleží to na jednotlivci.
Fahey:Za vrcholovým atletem také stojí spousta tvrdé práce, i když to může být přirozený talent.

Na opčních burzách se neobchoduje v korunách. Nemá český obchodník ztíženou pozici kvůli měnovému riziku?
Fahey:Řekl bych, že vystavování se kurzovému riziku není velké. Naše obchodní strategie jsou dostatečně krátkodobé na to, aby nenastal výraznější kurzový pohyb.

Jsou opce hra s nulovým součtem?
Lentz: Je možné se tak na opce, že tady musí být vítězové a poražení. V opčním obchodování jsou dva hlavní aktéři. Hedgeři a spekulanti. Hedgeři užívají opce k zajištění svého rizika na podkladovém aktivu. Pokud ti ztrácí peníze na opcích ve prospěch spekulantů, vydělávají peníze na podkladovém aktivu, které vlastní. Pokud například zemědělský producent bude mít plodinu, může si zajistit zisk. Pokud je skutečná cena potom vyšší, producent ztrácí své peníze na zajištění, ale na druhou stranu vydělá více při prodeji plodiny.
Fahey:Hedgeři jsou hlavní důvod, proč opceexistují – zajišťování. Byl to i základní důvod, proč opce v minulosti vznikly. Jak tedy vysvětlit Steve, vydělat může spekulant i hedger.

Je dnešní nestabilita na trhu pro opce dobrá?
Fahey:Ano, určitě, dá se více vydělat. Bohužel to funguje i na druhou stranu. Pokud nerozumíte opcím či trhům, tak může nezkušený investor prodělat spoustu peněz. Pro zkušené obchodníky je zde víc příležitostí.

Obchodujete s opcemi? Jaké strategie používáte? Podělte se o názor.

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 7. 2008 14:35, Kamehameha

Redy, vse najdes s www.google.cz , hledej : knihy akcie

Zobrazit celé vlákno

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 7. 2008 9:13, Xenokrates

Opce jsou prima, doporučuju je studovat a obchodovat.

-8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

investice, opce, strategie

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.