Jak investují Češi v porovnání se západním světem?

PR článek | rubrika: FINEXPO | 9. 12. 2019
Obyvatelé jiných vyspělých států převážně své úspory investují. Proč máme my Češi v oblibě držení hotovosti nebo máme peníze uložené na nevýhodných bankovních produktech?
Jak investují Češi v porovnání se západním světem?

Komerční spolupráce

Češi jsou tradičně známí svou opatrností při nakládání s penězi a konzervativním přístupem k investicím. Jak se ale liší rozložení úspor českých domácností v porovnání s vyspělým západním světem? Je možné konstatovat, že v podstatě všechny vyspělé státy se vyznačují tím, že jejich obyvatelé se snaží volné prostředky investovat a neshromažďují je ve velké míře na nízko úročených bankovních produktech. Naopak české domácnosti jsou v oblasti držení hotovosti na špici a ukládají na netermínovaných vkladech, tedy zejména běžných a spořicích účtech, více než polovinu svých úspor. Patří jim tak šestá příčka v rámci všech zemí OECD. Rozložení finančních aktiv domácností ve vybraných zemích zobrazuje následující graf.

Rozložení finančních aktiv domácností ve vybraných zemích (ke konci roku 2018, v procentech)

Zdroj: OECD

Z grafu je patrné, že například domácnosti ve Spojených státech drží v bankovních depozitech pouze 13 % svých úspor, což je asi čtyřikrát méně než v tuzemsku. Zbývající prostředky Američané investují zejména do cenných papírů a podílových listů. Přibližně 54 % z celkového objemu prostředků amerických domácností, které jsou uloženy ve fondech, je umístěno ve fondech akciových, což je 2,5 krát více oproti tuzemskému trhu.

Evropané jsou při nakládání se svými prostředky více opatrní, přesto je ale míra držení prostředků v podobě bankovních depozit v mnoha vyspělých zemích, jako je například Francie nebo Velká Británie, oproti České republice zhruba poloviční.

Můžeme očekávat zlepšení situace pro Čechy?

Češi přitom za svou oblibu nízkoúročených spořicích účtů a termínovaných vkladů platí poměrně krutou daň – když nahlédneme do sazebníků největších českých bank, zjistíme, že „odměňují“ střadatele nejčastěji úrokem v řádech setin, maximálně desetin procenta ročně, a to i v případech, kdy se jedná o vklady na několik let. Po zohlednění meziroční inflace, která v říjnu letošního roku činila2,7 %, zjistíme, že taková investice je reálně prodělečná. Vyhlídky na zlepšení této situace jsou bohužel mizivé. Na pozadí stojí mj. nedávná politika centrální banky spojená s kurzovými intervencemi, kdy byly obchodní banky zahlceny dvěma biliony emitovaných korun. A je-li něčeho moc, cena klesá. Jinými slovy banky mají přebytek volných zdrojůa ke zvyšování úrokových sazeb nejsou motivovány, neboť by to pro ně znamenalo růst nákladů a ztenčení tučných zisků.

Budoucnost investování je v P2P a P2B

Proto mnoho investorůhledá nové cesty, jakým způsobem si zajistit z volných prostředků zajímavý výnos při zachování nízké míry rizika. Jednou z cest, která se stává čím dál více populární a která dost možná představuje budoucnost investování, je půjčování peněz ostatním lidem (také jako peer-to-peer nebo P2P) nebo firmám (také jako peer-to-business nebo P2B) prostřednictvím různých platforem.

Tento způsob financování není ničím novým – pokud jste někdy půjčili peníze kamarádovi nebo někomu z rodiny, pak jde přesně o peer-to-peer financování. P2P a P2B platformy pouze tuto možnost financování dále rozšiřují a umožňují půjčování mezi lidmi a firmami nebo mezi lidmi navzájem, kteří se mezi sebou neznají.

Tyto platformy těží ze zkostnatělého fungování bank, kdy ty největší u nás zaměstnávají tisíce lidí. Tento drahý článek v procesu financování dokáží P2P a P2B platformy nahradit flexibilitou, rychlostí a transparentností. V konečném důsledku tak dokáží investorům nabídnout mnohem zajímavější zhodnocení jejich investic než banky na spořicích účtech či termínovaných vkladech. Nejrozšířenější jsou tyto platformy v již zmiňovaných Spojených státech a Velké Británii, kde mají více než desetiletou historii a miliardové obraty.

Světlou budoucnost je možné předpovídat především P2B platformám zaměřujícím se na drobné podnikatele a malé a střední podniky, protože tyto subjekty jsou důležitým pilířem a hnacím motorem každé ekonomiky. Investice do nich je tedy nejen výhodná, ale zároveň i přispívá k rozvoji ekonomiky.

K těmto P2B platformám patří i společnost RONDA INVEST, která nabízí svým klientům možnost investovat do životaschopných projektů na území ČR se zhodnocením až 6 % p.a. Projekty RONDY INVEST jsou navíc jedinečné v tom, že každý z nich je zajištěn bonitní nemovitostí. Riziko spojené s investicí je tak minimální. Investovat je možné ONLINEjiž od 10 000 Kč, výnos je investorům vyplácen každý měsíc na jejich účet. Investice s sebou nenese žádné vstupní ani pravidelné paušální poplatky a investorům, kteří potřebují své peníze zpět, umožňuje RONDA INVEST prodej investice na sekundárním trhu.

Na závěr malá ukázka jednoho z úvěrů, do nichž je možné investovat

  • Výnos pro investora: 5,525 % p. a.
  • Minimální výše investice: 10 000 Kč
  • Cílová splatnost: 30. 6. 2020
  • Účel: Financování dostavby 5 rodinných domů v lokalitě Praha – Kolovraty
  • Zdroje splácení úvěru: příjmy z prodeje rodinných domů, jejichž dostavba je průběžně financována a jedné samostatné stavební parcely
  • Aktuální stav: 3 rodinné domy prodány, samostatná parcela prodána
  • Zajištění: Zástavní právo ke zbývajícím 2 rodinným domům v Praze-Kolovratech
  • LTV: 63 %

Pro více informací neváhejte navštívit stránky https://www.rondainvest.cz/investovani, kde najdete další podrobnosti k výše uvedené investici, ale i řadě dalších. Anebo zavolejte na bezplatnou linku 800 023 099, případně navštivte pobočku na adrese Olivova 4, Praha 1 v administrativním centru Bredovský dvůr.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé 74,59 procenta akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2023. Z částky 5,4 miliardy korun akcionářům vyplatí... celý článek

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 7 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Partners Financial Services