Koupě fungující firmy? Může jít o výnosnou investici

PR článek | rubrika: PR Článek | 9. 1. 2017
Přesto, že investování do fungujících podniků je již v západních zemích běžnou praxí téměř pro každého, na našem území je blízké jen malému počtu lidí. Pokud však chcete své investice mít pod kontrolou, koupě malé firmy může být pro vás výbornou alternativou k běžným investičním nástrojům – výnosnost dobře vedeného podniku může být velmi zajímavá.
Koupě fungující firmy? Může jít o výnosnou investici

Investice do fungující firmy je na rozdíl od běžných bankovních či investičních nástrojů méně pasivní formou investování a vyžaduje určitý čas a energii investora. Mezi dostupnými společnostmi se ale samozřejmě najde i hodně takových, které mají procesy dobře zavedené a od investora budou vyžadovat jen minimum času pro občasnou kontrolu.

Počet prodávaných firem je na vzestupu

Rok 2016 byl z pohledu počtu prodaných společností pravděpodobně jedním z nejúspěšnějších v polistopadové historii. Podle dat analytické společnosti Mergermarket dosáhl počet transakcí na konci tohoto roku předkrizových čísel z roku 2007.

Navíc je velká pravděpodobnost, že tato čísla budou do budoucna růst. „Mnoho z majitelů firem, kteří svůj podnik vybudovali hned po revoluci, se v těchto letech dostává do důchodového věku a řeší, co dál,“ říká jednatel společnosti InBase, Michal Volník. „Tato generace podnikatelů vybudovala od píky úspěšné malé a střední firmy, ale často nemají nikoho, na koho by mohli podnikání převést“.

Koupit fungující podnik, nebo vybudovat svůj vlastní?

Mezi hlavní výhody koupě zavedené firmy patří nepochybně minimalizace času potřebného pro vytvoření vlastního know-how, zavedení všech procesů, vybudování jména na trhu a zákaznické základny. Koupě fungujícího podniku s sebou může nést i další výhody:

  • Podnikatel nečelí riziku, že o jeho produkt nebo službu nebude zájem, protože investuje do takového podniku, který již tuto fázi překonal.
  • Podnik má již určitou historii, pozici na trhu, množství informací o zákaznících, stabilní cash-flow, a proto bude plánování jeho budoucnosti a předpoklad návratnosti investice mnohem snadnější.
  • Díky delší historii společnosti má majitel také šanci pro snadnější získání dodatečných finančních prostředků na rozvoj.

Samozřejmě, koupě podniku s sebou nese i rizika. Především skryté finanční a jiné závazky vůči jiným společnostem či osobám, které se mohou vynořit až po nákupu firmy, případně nejasnosti a nepřesnosti v účetnictví a tak dále. Riziko, že naletíte podvodníkům nebo že zanedbáte něco důležitého, lze omezit tím, že firmu nekoupíte napřímo, ale s pomocí specializované společnosti poskytující transakční poradenství.

Kde najdu firmy aktuálně na prodej?

Nejaktuálnější databázi s fungujícími podniky najdete na webových stránkách společnosti InBase, kde právě teď můžete najít více než 40 takových firem. Databáze je pravidelně aktualizována a obsahuje i základní informace ke všem nabídkám, jako je počet zaměstnanců, tržby, zisk, a v neposlední řadě i požadovanou prodejní cenu prodávajících.

Najdete zde firmy působící v různých oborech, od průmyslové výroby přes pohostinství a ubytování až po malo- a velkoobchod či online prodej. Pokud ale máte konkrétnější představu o fungující firmě na prodej a žádná z uvedených firem v databázi nesplňuje vaše požadované parametry, je možné se na webové stránce zařadit do databáze investorů a dostávat notifikace ihned, jak se objeví firma podle vašich představ a preferencí.

Mám vyhlédnutou firmu, jak dál?

Koupě firmy není jednoduchá věc. Často je potřeba pomoc právníka, finančního i daňového poradce. I když skvěle rozumíte svému byznysu, nekupujete podnik každý den. Tito specialisté budou přesně vědět, na co se při koupi zaměřit, kde se mohou skrývat rizika nebo jaká je rozumná cena kupované společnosti.

Nebojte se proto využít služeb transakčních poradců (business brokerů). Ti se zabývají procesy spojenými s prodejem zavedených firem denně, a proto vám fundovaně poradí během celého procesu koupě firmy, prokonzultují s vámi všechny detaily a mohou zajistit také služby všech ostatních specialistů za vás. „Společnost InBase má za sebou úspěšný rok, ve kterém jsme zrealizovali několik akvizic firem v nejrůznějších oborech. Pokud má klient zájem o akvizici fungující firmy, díky naší rozsáhlé databázi kontaktů umíme svým klientům pomoct s nalezením té správné. Investiční záměr konzultujeme s klienty zdarma,“ dodává Michal Volník.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+122
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 5 komentářů

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.