Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Přej si něco, padá letadlo

| rubrika: Co se děje | 28. 11. 2016 | 153 komentářů
Nad Českem je poměrně hustý letový provoz. A platí to i pro investiční letadla. Ta se od těch obyčejných odlišují tím, že nepřistávají. Letí, dokud nedojde palivo; pilot se většinou katapultuje a cestující nezatleskají. Právě teď se nosem do hlíny zarývá letoun firmy Savings Funds.

Před touto společností sídlící na Novém Zélandu vydala v roce 2013 ČNB poměrně suché varování v tom smyslu, že nabízí bankovní služby bez potřebného povolení. Od té doby bylo víceméně ticho po pěšině. Až do teď. Firma má problémy s výplatou peněz a zřejmě po ní „jde“ i policie.

Ale vezměme to pěkně popořadě. Podle svého webu nabízí Savings Funds vedení bankovních účtů a převody peněz. Firma sice bez okolků přiznává, že ani na domovském Novém Zélandu samozřejmě nemá licenci na bankovní služby, klientům přesto nabízí, tedy spíš donedávna nabízela, „bonusové účty“ s úrokovou sazbou od 7,5 % (na rok) do 11,8 % ročně (na pět let).

Ta čísla ovšem nejsou tak strašlivě vysoká, aby člověk mohl bez míření mluvit o podvodu. Nižší z uvedených sazeb se blíží úrokům na sice rizikových, ale povětšinou legálních dluhopisech malých firem, jaké můžete potkat i na českém trhu.

Rozklíčujte!

Vaše peníze jsou asi nějak sexy. Kdekdo po nich pálí, kdekdo se o ně uchází. Někdo to s nimi i s vámi myslí vážně, někdo je podfukář. A často to není jednoduché rozpoznat. Klíč k určování podvodných firem pro vás připravil Pavel Kohout.

Klíč k určování finančních podvodníků

Mezinárodní firma, nebo prázdná skořápka?

Co tedy mělo (kromě zmíněného vyjádření ČNB) investory varovat? Kromě slibu vysokého výnosu bez rizika je dalším neklamným znakem každého investičního podvodu naprostá neprůhlednost. Nedá se zjistit, jak firma s penězi klientů nakládá, jak hospodaří – z informační povinnosti, kterou musí plnit každá skutečná finanční instituce, nemají Savings Funds splněho nic.

I webové stránky a smluvní dokumentace, kterou má redakce k dispozici, jsou velmi stručné. Něco málo o firmě ale zjistit jde. Web je sice psaný v angličtině, ale typicky české chybky nebo zkratky v textu ukazují, že ve skutečnosti nejde o žádnou mezinárodní finanční instituci.

To lze ostatně ověřit i v obchodním rejstříku, kde je jako ředitel a majitel firmy zapsaný Michal Kostovčík, nyní z Prahy. Pokud tedy vyloučíme teorii, že za vším ve skutečnosti stojí svobodní zednáři, kteří sídlí hned přes ulici od udávaného sídla Savings Funds ve městě Nelson.

Jinak se toho už kromě data založení v roce 2009 moc nedozvíme. Tedy až na jednu velice zajímavou informaci: konkrétně formulář, kterým firma opakovaně stvrzovala, že nevyvíjela žádnou činnost, a nemusí tedy úřadům dodávat účetní výkazy. Firma na Novém Zélandě je tedy zřejmě jen prázdnou schránkou, která peníze klientů přesměrovávala neznámo kam.

Jestli šlo o čistokrevné investiční letadlo, vyplácející výnosy z vkladů jiných klientů, nebo prostřednictvím Savings Funds někdo „jen“ v rozporu se zákonem získával kapitál pro svoje podnikání, to se teprve ukáže, stejně jako výše škody. Jisté je to, že spolu s ředitelem „v tom lítá“ i řada firem i jednotlivců, kteří Savings Funds v Česku propagovali.

Přišli jste o peníze? Vyděláme vám je zpět

Redakce má k dispozici pozoruhodný dopis klientům Savings Funds od brněnské firmy Simply Management. Dopis konstatuje, že vklady jsou nedostupné – zmiňuje, že proti Savings Funds vede správní řízení Česká národní banka a účty že zablokovala policie. Česká národní banka samozřejmě probíhající řízení nijak nekomentuje, ale když problémy přiznávají samotní zástupci firmy, není důvod jim nevěřit.

Co by tedy měli klienti Savings Funds dělat, aby se dostali ke svým vkladům? Chvilka víření bubnů… Podepsat půjčku! Jinak řečeno, půjčte nám peníze na delší dobu, my vám na ty výnosy nakonec ještě vyděláme.

Firma s dvoumilionovým základním kapitálem (a bez funkčních webových stránek) má údajně připravený velký developerský projekt v Klecanech u Prahy a klientům slibuje zhodnotit peníze o 15 procent ročně, tedy ještě více než původní vklad u Savings Funds. Část peněz mají dokonce dostat zpět už za tři měsíce.

Anketa

Poznáte, když vám někdo nabídne podvodnou investici?

Hra o čas, nebo na city?

Z dopisu není úplně zřejmé, jak to celé má proběhnout, pokud jsou bankovní účty v Česku zablokované. Může jít o snahu uklidnit naštvané klienty – nebo o snahu odklonit peníze, které mají Savings Funds uložené někde, kam na ně české úřady nedosáhnou.

Pozoruhodná je argumentace, proč by klienti měli půjčku podepsat. „Nevím, že by historicky správní řízení ČNB neskončilo sankcí, protože je třeba obhájit její činnost,“ píše autor dopisu Vlastislav Římský s tím, že je otázka, kdy budou zablokované peníze klientům rozděleny. „Bohužel se opět potvrdilo, že v naší zemi se rozumné výnosy pro ‚běžné lidi‘, a tím pádem i menší investory, netolerují,“ dodává poněkud pateticky a vybízí klienty ke spěchu. Lhůta pro podpis nové smlouvy byla do 23 listopadu.

Podobné hraní na city investorů ale není nic nového. Alexander Dostál z Náchoda sice bručí v base, ale někteří klienti dodnes věří, že kdyby nebručel, slibované astronomické výnosy by dokázal vyplatit.

Jak se chovat při letecké katastrofě

Jak byste se měli zachovat, pokud máte peníze v nějakém podobném projektu? V ideálním případě koupit stroj času, vrátit se do doby těsně před podpisem smlouvy a nalít si na hlavu kbelík studené vody. Druhá možnost je nic nepodepisovat, nahlásit podvodnou firmu na ČNB, podat trestní oznámení a případnou škodu vymáhat také po člověku, který vám „investici“ nabídl. Stejně efektivní ale ve většině případů bude zřejmě i prostá modlitba.

Další vývoj kauzy Savings Funds budeme sledovat. Brzy přineseme i stručný přehled dalších pochybných investic, které teď v našich končinách „letí“.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+59
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 4. 2017 22:08, Jan

Paní Miriam, dle vašich příspěvků lze usuzovat, že jste o dění 100% informována. Mohla by jste nám všem tady tudíž odpovědět na tyto dotazy?
1) na web SG ve vnitřních zprávách je uvedena pouze jedna novinka "..... v důsledku nejednoznačné české právní úpravy...."
- o jakou nejednoznačnou právní úpravu se jedná?
- kdy "manažeři" přišly na tuto nejednoznačnou českou právní úpravu? před zahájením prodeje akcií nebo před termínem vyplácení?
- zatím to vypadá, že nás o peníze připravili zákonodárci ve sněmovně a senátu a ne andělové a filantropové v Salia Group
- očekával bych prohlášení zodpovědných k dané situaci, jako to udělala ČNB dne 17.03.2017
2) Nová smlouva - toto není smlouva
- chybí jméno, příjmení statutárního zástupce!!!
- nevyváženost smlouvy
- rozpor v pojmenování smlouvy, nejdříve uvedeno ".smlouvu o podmínkách výplaty prostředků" , v odst. 12) je uvedeno ". tuto smlouvu K postoupení pohledávek Klienta"
- tak co je to tedy za smlouvu? NEJSPÍŠE SMLOUVA S ĎÁBLEM !!!!
navíc odst12. vůbec nedává po přečtení smysl cituji "Smluvní strany prohlašují, že si tuto smlouvu K postoupení pohledávek Klienta je možné po předchozím písemném souhlasu"

dle vašich andělů ze SG je česká právní úprava nejednoznačná, co je tedy dle nich toto ujednání, které si pro nás připravili?
- odst. 8) "V případě, že likvidita aktiv Společnosti neumožní výplatu dílčího plnění dle této Smlouvy v plné výši, Smluvní strany souhlasí s poměrných ponížením platby v poměru s celkovými platbami ostatním klientům"
Paní Miriam, vy víte jaká je v současné době výše aktiv Společnosti a jak jsou likvidní??

Nechápu proč se tedy někteří bojí podání trestního oznámení. Souhlasili s tím, že dostanou dle odst.8) jen část peněz a velmi rychle budou vědět kolik to bude.
Prosím Vás tedy paní Miriam o konkrétní údaje a jednoznačné odpovědi a ne vágní a obecné věty jaké používají Jehovisté nebo vyškolení vymývači mozků.
Děkuji

Reagovat

 

+34
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Miriam.M 20. 04. 2017 20:13)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 4. 2017 16:01, Miriam.M

:)))Haha prej 60 mil ? To je nejaka částka ?
Pletete se . Moc se pletete . Jde videt ze o tom nic nevíte . Jinak by jste to nepsali .
Marku prej v tropech? Vy jste blázni :)) Netušíte kolik prace zatím stoji a vy tady píšete takové hlouposti . Uz brzy zjistíte jak moc jste se spletli . To vim zase ja žena bez rozumu :)

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (153 komentářů)

30. 6. 2017 | 23:32 | Tonda

Ing.Mgr,Tomáš Vítek Argentinská 18 Praha 7 více

26. 6. 2017 | 17:22 | Filip

Nevěřící tomani by do ŽÁDNÝCH investic neměli lézt. více

22. 6. 2017 | 13:51 | Tonda

Pane Vítek Můžete mi prosím poslat na uvedený e-mail kontakt na vás? Rád bych se připojil více

5. 6. 2017 | 18:31 | René

Není :) více

31. 5. 2017 | 10:08 | Jindra

Tak máme už 31.5.2017. Což znamená 16 dní po stanovené lhůtě podepsání. A nic se neděje, není to zvláštní? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK