Očima expertů: Investice pro rok 2013

Na čem se dá v tomto roce zbohatnout? Tipy rozdávají Aleš Michl, Aleš Tůma, Jan Traxler, Tomáš Prouza, Tomio Okamura a další osobnosti ze světa financí a byznysu.
Očima expertů: Investice pro rok 2013

Kde letos hledat zajímavé investorské příležitosti? Čeká nějaké odvětví výraznější růst? A vsadit v době nepříznivého ekonomického vývoje na osvědčené držáky, nebo se spíš přiklonit ke stagnujícím společnostem, které by však při troše štěstí mohly časem přinést podstatně větší zisk? Těmito otázkami si na začátku roku láme hlavu kdekdo. Jisté je to, že v Evropě se bude i tento rok řešit dluhová krize a žádnou z ekonomik starého kontinentu nečeká zázračný růst, zázrakem naopak bude i růst mírný. Oči investorů tak budou zajímavé příležitosti hledat především v jihovýchodní Asii, v USA, v Latinské Americe nebo na rozvíjejících se trzích afrického kontinentu.

Základní potřeby a přepych

Co se týče tuzemského trhu nemovitostí, odborníci i nadále předpokládají poklesy cen. To je celkem dobrá zpráva pro ty, kteří si chtějí pořizovat byt či dům ať na bydlení, nebo jako dlouhodobou investici, například za účelem zajištění na stáří. Tomu nahrávají i rekordně nízké úrokové sazby na hypotečním trhu. Movitější investoři pak budou jistě i nadále vkládat peníze do luxusu, tedy do segmentu, který podle studií nejlépe odolává výkyvům spojeným s krizovým obdobím.

Přečtěte si, jaké tipy nám dali ekonomové, finanční analytici a lidé z byznysu…

Tomáš Prouza

ekonom

Tomáš Prouza
+26
+
-

Pokud je to otázka na finanční investice, tak v posledních pár měsících portfolio doplňuji jednak o tzv. frontier markets a jednak o české dividendové akcie jako náhradu za spořicí účty. Pokud je to otázka na investice obecně, tak nejzajímavější investicí nejen pro letošní rok je investice do sebe, své rodiny a do zážitků, které nás někam posunou a k něčemu nás inspirují.

Aleš Tůma

analytik Partners

Aleš Tůma
-2
+
-

Kde vyděláte? V roce 2013 nikde, dlouhodobě leckde. Abych to upřesnil – investování je dlouhodobá záležitost a každé portfolio by mělo zohledňovat individuální potřeby klienta a nemělo by sázet na jednu kartu. Můžu si nakrásně myslet, že v roce 2013 budou spekulativní (high yield) dluhopisy pokračovat v růstu díky poptávce investorů, hledajících alternativy k nezajímavým státním dluhopisům, a přetlaku likvidity, ale vzhledem k riziku je nesmysl takovou investici doporučit někomu, kdo chce peníze zaparkovat na jeden rok. Kromě firemních dluhopisů dávají dlouhodobě smysl akcie v ekonomikách s rozumnou hospodářskou politikou a stabilními institucemi. Z těch exotičtějších by letos by mohli investoři ve větší míře „objevit“ Rusko, kde má trh P/E pouhých 6,3 při dividendovém výnosu čtyři procenta. Ovšem je to spojeno s odpovídajícím rizikem.

Jan Traxler

ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Jan Traxler
+12
+
-

O tom pojednává celý článek Do čeho investovat v roce 2013. Zůstávám věrný akciím, ovšem pouze po pečlivém výběru jednotlivých investic. Největší příležitosti vidím v sektoru biotechnologií a ve 3D technologiích. Dále věřím v pokračující boom těžby břidlicových plynů a ropných písků v USA, z čehož pramení zajímavé investiční příležitosti ve zpracovatelském průmyslu nebo v distribuci zkapalněného plynu. Zde si můžete prohlédnout tři akcie vhodné jako koření portfolia pro rok 2013. Myslím, že zajímavou nákupní příležitost pro konzervativnější investory představují dnes také akcie ČEZ.

Na vyvážení portfolia doporučuji klientům dluhopisy z rozvíjejících se zemí, zlato a zemědělské komodity (v roce 2013 očekávám růst zejména u cen kávy a kakaa).

Jaroslav Brychta

analytik X-Trade Brokers

Jaroslav Brychta
-2
+
-

Situace na finančních trzích má poslední dobou velmi málo společného se stavem reálné ekonomiky, v důsledku toho je dnes v podstatě většina akciových indexů ve vyspělých zemích pouhým odrazem rozpínání bilancí jednotlivých centrálních bank a snižování kupní síly papírových měn. O dluhopisových trzích pak ani nemluvě. Těm bych se vyhnul velkým obloukem, což říkám s plným vědomím toho, že další nafukování dluhové bubliny bude velmi pravděpodobně pokračovat také v roce 2013. Kvůli politice nulových sazeb a kvantitativnímu uvolňování v USA a Evropě jsou dnes téměř všechna finanční aktiva drahá a jakkoli je jejich nominální růst pravděpodobný, reálné výnosy podle mého názoru zůstanou nízké. Investování je dnes proto těžší než kdykoli předtím, ale i tak jisté příležitosti rozhodně existují. Osobně je vidím zejména v sektorech, které jsou již delší dobu pod tlakem a které si kvůli tomu, že nad nimi státy nedrží ochrannou ruku, procházejí bolestivým, avšak zcela racionálním zeštíhlením. Líbí se mi proto například američtí těžaři uhlí, kanadští těžaři uranu, nebo lodní přeprava (zejména v případě sypaného nákladu). Nakloněn zůstávám také těžařům zlata a stříbra, kteří za sebou mají složitý rok, a drahým kovům jako takovým. Ideální jsou pro mne pak takové firmy, které jsou za této situace schopny fungovat v daném sektoru s podprůměrným zadlužením a nadprůměrnou ziskovou marží.

Tomio Okamura

senátor a podnikatel

Tomio Okamura
-2
+
-

Na investice nemám poslední rok ani pomyšlení. Platí ovšem stále, že při přihlédnutí k poměru cena výkon to jsou vždy nemovitosti ve vybraných lokalitách – krize pomine, a jak se nastartuje ekonomika, rozběhne se poptávka po rekreačních objektech, bytech, rodinných domech. Určitě v každém okamžiku – a v krizi zvláště – je dobré investovat do umění. Čapek nebo Filla mohou cenově zakolísat, ale v časové ose budou vždycky jen dražší a na rozdíl od nemovitosti vám nespotřebovávají peníze ani nezchátrají. Klasické investiční nástroje – fondy a tak podobně. jsou skutečně až na konci štafety. Je tu nízký a nejistý výnos, jsou dobré maximálně pro uložení peněz v nouzi.

Aleš Michl

ekonom, analytik Raiffeisenbank

Aleš Michl
+43
+
-

Propojeno

Odhlaste noviny!

„V Česku máme kupu úžasných podnikatelů. Tomáš Karpíšek není tolik v novinách, ale vymyslel Lokál, kam rád chodím na pivo,“ říká Aleš Michl. Tomáš Karpíšek možná není v novinách, na Peníze.cz s ním ale najdete obsáhlý exkluzivní rozhovor. Odhlaste noviny!

Mám teď v hlavě šest příběhů.

1. Voda a luxus. Rok 2013 bude o extrémech. Přesvědčte se sami, jak zdraží účet za vodu v lednu 2013. K vodárnám bych přidal do portfolia i akcie protipólu základních komodit – firmy, jako je Louis Vuitton, Richemont, PPR (Gucci)… V Číně vznikají megaměsta, jejichž obyvatelé dychtí po luxusu.

2. Samsung porazí Apple. Kdybych si měl vybrat mezi Applem a Samsungem, vsadím na Korejce. Neodepisuji Apple, líbí se mi jako firma bez dluhů, která navíc bude prodávat s vyšší marží. Je to spíše o dynamice, neboť s překvapením pro trh by mohl přijít Samsung. Jeho akcie by měly vydělat víc.

3. Firmy bez dluhů. Portfolio z akcií společností, jako je Apple, Mastercard, Red Hat (Linux) a další, generuje tolik peněz, že firmy nevědí, co s nimi. Ano, pokud by své zisky neuměly investovat, bylo by to na škodu, ale když se to umí…

4. Síť restaurací Ambiente. V Česku máme kupu úžasných podnikatelů. Tomáš Karpíšek není tolik v novinách, ale vymyslel Lokál, kam rád chodím na pivo. Další jeho skvost dostal hvězdu od Michelina. Rád bych podíl na jeho Ambiente – hlavně tu „lokálovou“ část!

5. Firmy, kterým roste marže. Úspěšná firma v roce 2013 nemusí být nutně gigant. Ale svůj produkt musí umět dobře prodat. Líbí se mi firmy, které recese nerecese, krize nekrize, dokázaly poslední roky navýšit marži.

6. Vše, co šetří čas. V roce 2013 budete mít méně času. Strašně to uteče. Vrcholní manažeři stráví tak o třicet procent více času s novými povinnostmi vůči státu. Fakt nebude čas honit se za vším. Hodně „poletí“ firmy a jejich produkty-aplikace, které dokážou čas ušetřit… Twitter, Google, Seznam, Tripadvisor… Naopak ne Facebook atd…

Tomáš Menčík

analytik Cyrrus

Tomáš Menčík
+7
+
-

Nejprve je třeba rozlišit regionální zaměření. Vzhledem k nejasnému budoucímu vývoji evropské dluhové krize by se investor měl zaměřit spíše na tituly v USA a Asii. Co se sektorového rozdělení týče, budou podle mého názoru vynikat sektory přepravní, automobilový, vybrané IT tituly, těžařské a bankovní tituly. Obecně tedy spíše cykličtější sektory. Jedním z mých favoritů jsou akcie Delta Airlines. Letecký průmysl prošel v roce 2012 ozdravným procesem, menší hráči šli z trhu, naopak ti větší posílili. Této firmě by kromě lepšího finančního zdraví měla pomoci i lepší ekonomická situace v USA poté, co se ukázalo, že dohoda mezi republikány a demokraty je možná.

Mezi IT firmami bych se bez konkrétních tipů zaměřil zejména na firmy softwarové. Obloukem bych se vyhnul výrobcům počítačů. Dobrou výkonnost by mohli vykázat výrobci televizí (Samsung, Sony), protože tento trh je na velkém vzestupu a není na něm ještě tak velká konkurence jako například na trhu s tablety. Se zlepšující se ekonomickou situací napříč celým světem bude podle mého názoru nižší tlak na bankovní regulaci a dohodnutá pravidla se budou odsouvat podobně, jako například odklad pravidla o likviditě z minulého týdne. To by mohlo pomáhat bankovním titulům, nicméně nedoporučuji jihoevropské banky. Nejslabší výkonnost pak očekávám od sektoru utilit, farmacie a telekomunikací.

Lukáš Kovanda

žurnalista a ekonom

Lukáš Kovanda
-1
+
-

Investičních příležitostí v roce 2013 bude jistě víc, ale rozhodně bych neopomíjel japonské akcie. Nová vláda premiéra Abeho zvýšila inflační cíl a napumpuje do ostrovní ekonomiky biliony jenů. Oboje může přispět k výraznému růstu cen japonských titulů a na této vlně se lze potenciálně výnosně svézt. Příležitost umocňuje i to, že Japonsko je obecně známé pro svoji již dvacetiletou stagnaci – a nálepka Japonska coby stagnující ekonomiky je mediálně velmi vlivná. Tato nálepka – sama o sobě – odradí celou řadu konzervativních těžkopádných investorů, o to větší prostor tak k potenciálně výnosnému investování zbude pro poučené investory, kteří jsou připraveni rychle reflektovat nastalé trendy.

Richard Siuda

ředitel prodeje Conseq

Tomáš Prouza
-2
+
-

Myslím si, že rok 2013 bude především rokem akcií, které na rozdíl od řady jiných aktiv mají stále velmi slušné ocenění a potenciál k výraznějšímu zhodnocení. Přál bych si, aby si nejlépe vedl středoevropský region, ale nejsem si jist, zda se mi toto přání vyplní. Stále dobré příležitosti lze určitě nacházet i na nemovitostním trhu.

Jaroslav Šura

makléř, investor, podnikatel

Jaroslav Šura
+89
+
-

Anketa

S kým byste chtěli vydělávat?

V září jsem čtenářům této ankety doporučoval akcie Nokie. Od té doby vzrostly o několik desítek procent, přesto se domnívám, že se i nadále jedná o zajímavou investorskou příležitost. Důvodů je celá řada, namátkou: nová várka Lumií s WP8, očekávaný nový tablet (tentokráte pod Windows RT), dohoda s China Mobile, restrukturalizace mateřské firmy i společného podniku se Siemensem, zlepšující se CF, apod. – bankrot se zkrátka nekoná. Také „shorťáci“ budou muset časem zavírat pozice…

Zajímavé zhodnocení (včetně dividend) by mohlo nastat u akcií Veolie, byť s mnohem menším potenciálem než u Nokie. Z českých akcií bych si vybral Telefóniku, s akumulací kolem 330 korun a méně. Při výraznějším propadu lze nabrat vzorek akcií ČEZ, jen je potřeba zvažovat případná rizika – dostavba Temelína, pokles ceny silové elektřiny (neplést si s cenou elektřiny pro koncové zákazníky), podezření z nevýhodných obchodů apod. Evropské banky na dnešních cenových úrovních pro mě představují příliš velké riziko. Rovněž bych nedoporučoval dluhopisy, zejména dlouhodobé. Pro konzervativce může být alternativou při dalším poklesu nákup zlatého fondu GLD s vysokou likviditou, pro zastánce fyzického zlata mohou být vhodnou volbou limitované série mincí (emise ČNB, Lunární kalendář). Zejména zlaté mince emitované ČNB v dřívějších letech lze dnes často koupit výrazně levněji než investiční mince stejné gramáže. Vyhnul bych se produktům, které jsou zatížené DPH, vysokým spreadem a nízkou likviditou (investiční diamanty, fyzické stříbro apod.).

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+36
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 1. 2013 17:20, Fredy

Rozumím, ale není to až tak složité. Osobně dělím odborníky na ty, kteří to umí i v praxi a na ty, kteří jen teoreticky a proto o tom radí, učí a píší knihy .... :)
Samozřejmě ti první také občas píší knihy, ale většinou až tehdy, když už jsou tzv. za vodou a když je málo kdo dokáže napodobit.

Zobrazit celé vlákno

+1
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 1. 2013 22:17, eďa

Ano, co píší, zpívají a jak prozaicky : „ktéé tomof muj, ktéé tomof muj“.

Zobrazit celé vlákno

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Patří komodity do investičního portfolia?

17. 1. 2013 | Martin Tománek | 1 komentář

Patří komodity do investičního portfolia?

Komodity si v poslední dekádě získaly velké sympatie řady investorů. Zatímco v roce 2002 spravovaly komoditní fondy přibližně deset miliard dolarů, o deset let později přesáhla aktiva... celý článek

Do čeho investovat v roce 2013

2. 1. 2013 | Jan Traxler | 3 komentáře

Do čeho investovat v roce 2013

Dnes navážeme na předvčerejší bilancování a podíváme se, které investice by mohly přinést zajímavý výnos v roce 2013.

Malé peníze: Pražská burza mění obchodní systém

11. 12. 2012 | Jan Müller | 1 komentář

Malé peníze: Pražská burza mění obchodní systém

Burza cenných papírů Praha změnila obchodní systém. Párkrát to zakašlalo – ale na to si za pár týdnů nikdo nevzpomene, nový obchodní systém tu s námi ale pár let vydrží. Čtenář Peníze.cz... celý článek

Očima expertů: Do jakých akcií investovat

14. 9. 2012 | Ondřej Tůma | 16 komentářů

Očima expertů: Do jakých akcií investovat

Jaké akcie jsou zajímavé pro investování s dlouhodobým horizontem? Ptali jsme se analytika Milana Vaníčka, ekonomického novináře Miroslava Motejlka, investičního poradce Jana Traxlera... celý článek

Investice v krizi: vsadíte na zlato?

10. 9. 2012 | Jaroslav Šura, Gabriela Kukalová | 31 komentářů

Investice v krizi: vsadíte na zlato?

Dluhová krize se teprv rozjíždí a bude zesilovat. Akcie jsou v takové době spíš pro otrlé investory, lépe řečeno spekulanty. Státní dluhopisy jsou bezpečnější jen zdánlivě. Alternativou... celý článek

Partners Financial Services