Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie 2012: Dařilo se bankám, automobilkám a biotechnologiím. Kam investovat letos?

| rubrika: Analýza | 21. 1. 2013 | 13 komentářů
Ačkoliv to v lednu 2012 vypadalo na akciovou katastrofu, neskončil nakonec v prachu ani svět, ani akciové trhy. Index MSCI World vystoupal o 11 procent. Kromě bank, automobilek a biotechnologií se dařilo třeba tureckým nebo africkým akciím. Kde můžete vydělat v roce 2013?

Největší růst? Turecko a Afrika

Ačkoliv tomu zpočátku loňského roku nic nenasvědčovalo, můžeme vývoj cen akcií ve světě nakonec hodnotit pozitivně. Hodnota indexu MSCI World stoupla za rok 2012 o jedenáct procent. Hlavní zásluhu na tom má dvanáctiprocentní růst akcií v USA a pětadvacetiprocentní růst akcií v Německu. Naopak japonskému trhu se během roku moc nedařilo. Tamní akcie si mírně napravily reputaci až v závěru roku a k 31. 12. vykázaly roční růst o čtyři procenta, což můžeme z velké části připsat finančnímu sektoru, zatímco elektronický průmysl je hluboce ve ztrátě.

Nejvyššími výnosy za rok 2012 se mohou pochlubit akcie v Turecku. Hodnota indexu MSCI Turkey stoupla o 58 procent, stejně tak většina fondů zaměřených na turecký trh zhodnotila majetek podílníků o 50 až 70 procent. Na druhém a třetím místě se pak umístily akciové trhy v Nigérii a Keni s výnosem lehce nad padesát procent. Právě na tyto trhy sází nový fond Templeton Africa, který spravuje všem dobře známý Mark Mobius se svým investičním týmem.

Zdroj: MSCI

PIIGS, Balkán a Blízký východ ve ztrátě

Naopak nejhorší výsledek zaznamenaly akcie na Ukrajině (propad o 50 procent), v Argentině (minus 40 procent) a v Bulharsku (mínus 35 procent). Nepokoje na Blízkém východě pak neprospívají akciovým trhům na Arabském poloostrově. Kolem deseti procent v minusu zakončily rok akcie v Izraeli, Jordánsku, Ománu, Jemenu, Bahrajnu nebo Kataru. Výjimkou jsou Spojené arabské emiráty s výnosem 21 procent. Mezi ztrátové trhy se v uplynulém roce zařadila také Brazílie, částečně na tom má podíl oslabení brazilského realu, především ale pokles průmyslové produkce v Číně a s ním spojená nižší poptávka po brazilských komoditách.

Horší umístění Řecka, Španělska, Portugalska, Itálie a Irska asi nikoho nepřekvapí. Nicméně zejména řecké akcie patřily ke konci roku mezi nejvýnosnější spekulace. Poté, co se v uplynulých letech propadly na desetinu původní hodnoty, začíná jejich nízké ocenění opět lákat investory. Ještě slibnější spekulací by však mohly být akcie irských firem.

Změna hodnoty akciových indexů MSCI v roce 2012

TURKEY

58,1 %

USA

11,8 %

NIGERIA

54,0 %

TAIWAN

11,7 %

KENYA

52,0 %

WORLD

11,4 %

EGYPT

42,3 %

BOTSWANA

10,6 %

ESTONIA

42,0 %

UNITED KINGDOM

9,1 %

PHILIPPINES

41,7 %

MALAYSIA

9,1 %

BELGIUM

34,0 %

FINLAND

8,3 %

ZIMBABWE

30,1 %

RUSSIA

7,9 %

POLAND

30,0 %

BOSNIA AND HERZEGOVINA

7,8 %

COLOMBIA

29,5 %

ITALY

6,9 %

THAILAND

28,8 %

SERBIA

5,7 %

DENMARK

27,6 %

CANADA

5,1 %

GERMANY

25,2 %

JAPAN

4,1 %

MEXICO

25,1 %

CHILE

4,0 %

SINGAPORE

24,5 %

IRELAND

2,2 %

KAZAKHSTAN

23,4 %

SRI LANKA

1,7 %

HONG KONG

22,5 %

INDONESIA

0,8 %

INDIA

22,0 %

PORTUGAL

-2,2 %

PAKISTAN

21,6 %

GREECE

-2,4 %

NEW ZEALAND

21,2 %

CZECH REPUBLIC

-4,6 %

UNITED ARAB EMIRATES

20,9 %

SPAIN

-4,8 %

AUSTRIA

20,7 %

KUWAIT

-4,8 %

ROMANIA

19,8 %

BRAZIL

-5,0 %

KOREA

18,3 %

SLOVENIA

-5,2 %

LITHUANIA

17,4 %

JORDAN

-6,0 %

CHINA

17,1 %

QATAR

-6,8 %

SWEDEN

16,9 %

TUNISIA

-8,4 %

HUNGARY

16,8 %

ISRAEL

-8,4 %

FRANCE

15,9 %

CROATIA 

-10,2 %

SWITZERLAND

15,5 %

OMAN

-12,4 %

GHANA

15,5 %

BAHRAIN

-13,3 %

NETHERLANDS

15,4 %

BANGLADESH

-13,6 %

AUSTRALIA

14,6 %

MOROCCO

-17,8 %

VIETNAM

14,5 %

JAMAICA

-20,4 %

PERU

13,7 %

BULGARIA

-34,8 %

SOUTH AFRICA

13,0 %

ARGENTINA

-39,8 %

NORWAY

12,0 %

UKRAINE

-50,0 %

Zdroj: MSCI, data v EUR

Dařilo se bankám, automobilkám a biotechnologiím

Z pohledu jednotlivých sektorů hospodářství se nejvíce dařilo akciím finančního sektoru. Zdá se, že evropské a americké banky pomalu získávají zpět důvěru investorů. Osobně jsem ale jiného názoru. Většina bank je v černých číslech jenom díky nepřímé podpoře Evropské centrální banky. S investicemi do akcií bank bych byl velmi opatrný.

Vydařený rok mají za sebou také akcie automobilek (Volkswagen, Toyota, Ford, Honda, General Motors…), výrobci chytrých telefonů (Apple a Samsung) a odvětví biotechnologií. Například fond Franklin Biotechnology Discovery zhodnotil majetek podílníků o 27 procent.

Naopak ne zrovna vydařený rok mají za sebou akcie těžebních společností. Vůbec nejhorší výsledky přinesly akcie firem těžících zlato a stříbro. Avšak podobně se stagnující nebo klesající cena komodit promítla do ceny většiny akcií z těžebního sektoru. Také akcie NWR se na pražské burze během roku propadly téměř na poloviční hodnotu.

Vývoj indexu MSCI Ukraine od roku 2006

Zdroj: MSCI

V roce 2013 sázím na Brazílii, Japonsko a Irsko

Jak už bylo popsáno v článku Do čeho investovat v roce 2013, mým hlavním favoritem z pohledu regionálního zaměření je na střednědobém horizontu Brazílie. Jsem přesvědčen o tom, že chystané mistrovství světa ve fotbale 2014 a letní olympijské hry 2016 v Rio de Janeiru povedou k rozsáhlým investicím do infrastruktury a k výstavby nových bytů. To by samo o sobě mělo citelně podpořit brazilskou ekonomiku a přilákat větší pozornost zahraničních investorů. Navíc slabší kurz brazilského realu by měl pomoct brazilským exportérům.

Anketa

Jaké akcie byste si vybrali vy?

Mou druhou sázkou na rok 2013 je Japonsko, i když zde věřím pouze v krátkodobý růst. Japonská centrální banka se rozhodla začít tvrdě bojovat proti deflaci a silnému jenu. Rozšířený program kvantitativního uvolňování nyní pomáhá akciím japonských bank, slabší měna by pak měla pomoct japonským exportérům. Akcie celé řady japonských firem jsou na třicetiletém minimu a já věřím v krátkodobý obrat tohoto trendu.

Do třetice vidím zajímavou příležitost u Irska. Na rozdíl od ostatních „prasátek“ mají Irové podnikatelského ducha a smysl pro povinnost. Evropská krize zdaleka nekončí, ale Irové budou podle mého názoru první, kdo se postaví zpět na nohy.

Vývoj indexu MSCI Ireland od roku 1987

Zdroj: MSCI

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Nadále věřím biotechnologiím a 3D technologiím

Největší růstové příležitosti vidím i nadále v biotechnologiích a 3D technologiích, jejich boom by měl pokračovat i v tomto roce. 3D filmy se v kinech stávají standardem, a také 3D televize si pomalu získávají popularitu a za pár let budou běžnou výbavou každé domácnosti i 3D tiskárna a 3D fotoaparát. V oblasti biotechnologií jsou ve vývoji stovky průlomových léků a léčebných metod. Jsem pevně přesvědčený o tom, že za deset let už nás nebude strašit rakovina, Alzheimer ani Parkinson. Věřím, že biotechnologie budou mít v následujícím desetiletí obrovský přínos pro lidstvo a přinesou vysoké zisky investorům.

V rámci zachování určitých benefitů pro své klienty se omlouvám, že u hlavních investičních trendů pro rok 2013 neuvádím konkrétní akcie. Přijměte však ode mě jako malý dárek tip na tři akcie vhodné jako koření portfolia pro rok 2013.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 1. 2013 3:05, Bedja

Kdyby se jednou naučil pan poradce s pojištěním Nokia Traxler fundamentální analýzu, tak by našel akcie se silným potenciálem růstu v indexu DAX, Eurostoxx a Dow Jones a nemusel by opisovat hloupé nápady od různých zahraničních podvodníků na akcie Japonska a Brazílie. Neztrácel by furt peníze na burze, ale vydělal by s akciemi bez rizika. Ale říkejte to poradci s pojištěním, že musí hledat předevšim v DAXu a neztrácet peníze na burze s akciemi Japonska a Brazílie. To je marné jako mluvit do sudu. Každý týden se snaží pan Nokia Traxler v internetu proslavit, ale účinek je opačný, kazí si pověst čím dál tim víc. Lidi v Čechách se mu vyprdnou na ztrátové akcie Brazilie a Japonska a vydělaji raději moc peněz s akciemi z DAXu.

Reagovat

 

+17
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

22. 1. 2013 | 8:37

Když si vezmete takovou angínu, která byla dříve velmi nebezpečnou nemocí, tak to úplně vyvrátit nemůžem. Na druhou stranu si musíme uvědomit,že pokud se myšlení lidí nezmění, tak i kdyby rakovina léčitelná byla, na léčení...více

22. 1. 2013 | 8:32

Nemůžu než souhlasit. Ona taková domácí kvalitní strava a zdraví je nad všechny peníze. Když k tomu připočtu rodinné štestí a pohodu, tak tu máme ráj. Když si člověk uvědomí jak se řilo v době našich prarodičů.... více

21. 1. 2013 | 18:57 | FOUSEK

Skveli bavic spisovatel muzikant preji mu hodne zdravi a novych pribehu ze zivota více

21. 1. 2013 | 15:59 | Barbora

Nemám nic proti autorovi článku, ale zaráží mě ta jistota, s jakou píše, že za deset let tu nebude rakovina, Parkinsonova choroba a další onemocnění - a to jen díky vývoji nových léčiv a celkovému boomu v biotechnologiích....více

21. 1. 2013 | 12:41 | Bedja

Akcie Nokia je jen pro hlupáky, kteří se nechají naverbovat od jiných hlupáků. Rozumný investor jako ty a já a Buffett a Graham by nikdy akcie Nokia nekoupil, protože firma jde z jednoho roku s negativnim čistým ziskem do...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK