Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie 2012: Dařilo se bankám, automobilkám a biotechnologiím. Kam investovat letos?

| rubrika: Analýza | 21. 1. 2013 | 13 komentářů
Ačkoliv to v lednu 2012 vypadalo na akciovou katastrofu, neskončil nakonec v prachu ani svět, ani akciové trhy. Index MSCI World vystoupal o 11 procent. Kromě bank, automobilek a biotechnologií se dařilo třeba tureckým nebo africkým akciím. Kde můžete vydělat v roce 2013?

Největší růst? Turecko a Afrika

Ačkoliv tomu zpočátku loňského roku nic nenasvědčovalo, můžeme vývoj cen akcií ve světě nakonec hodnotit pozitivně. Hodnota indexu MSCI World stoupla za rok 2012 o jedenáct procent. Hlavní zásluhu na tom má dvanáctiprocentní růst akcií v USA a pětadvacetiprocentní růst akcií v Německu. Naopak japonskému trhu se během roku moc nedařilo. Tamní akcie si mírně napravily reputaci až v závěru roku a k 31. 12. vykázaly roční růst o čtyři procenta, což můžeme z velké části připsat finančnímu sektoru, zatímco elektronický průmysl je hluboce ve ztrátě.

Nejvyššími výnosy za rok 2012 se mohou pochlubit akcie v Turecku. Hodnota indexu MSCI Turkey stoupla o 58 procent, stejně tak většina fondů zaměřených na turecký trh zhodnotila majetek podílníků o 50 až 70 procent. Na druhém a třetím místě se pak umístily akciové trhy v Nigérii a Keni s výnosem lehce nad padesát procent. Právě na tyto trhy sází nový fond Templeton Africa, který spravuje všem dobře známý Mark Mobius se svým investičním týmem.

Zdroj: MSCI

PIIGS, Balkán a Blízký východ ve ztrátě

Naopak nejhorší výsledek zaznamenaly akcie na Ukrajině (propad o 50 procent), v Argentině (minus 40 procent) a v Bulharsku (mínus 35 procent). Nepokoje na Blízkém východě pak neprospívají akciovým trhům na Arabském poloostrově. Kolem deseti procent v minusu zakončily rok akcie v Izraeli, Jordánsku, Ománu, Jemenu, Bahrajnu nebo Kataru. Výjimkou jsou Spojené arabské emiráty s výnosem 21 procent. Mezi ztrátové trhy se v uplynulém roce zařadila také Brazílie, částečně na tom má podíl oslabení brazilského realu, především ale pokles průmyslové produkce v Číně a s ním spojená nižší poptávka po brazilských komoditách.

Horší umístění Řecka, Španělska, Portugalska, Itálie a Irska asi nikoho nepřekvapí. Nicméně zejména řecké akcie patřily ke konci roku mezi nejvýnosnější spekulace. Poté, co se v uplynulých letech propadly na desetinu původní hodnoty, začíná jejich nízké ocenění opět lákat investory. Ještě slibnější spekulací by však mohly být akcie irských firem.

Změna hodnoty akciových indexů MSCI v roce 2012

TURKEY

58,1 %

USA

11,8 %

NIGERIA

54,0 %

TAIWAN

11,7 %

KENYA

52,0 %

WORLD

11,4 %

EGYPT

42,3 %

BOTSWANA

10,6 %

ESTONIA

42,0 %

UNITED KINGDOM

9,1 %

PHILIPPINES

41,7 %

MALAYSIA

9,1 %

BELGIUM

34,0 %

FINLAND

8,3 %

ZIMBABWE

30,1 %

RUSSIA

7,9 %

POLAND

30,0 %

BOSNIA AND HERZEGOVINA

7,8 %

COLOMBIA

29,5 %

ITALY

6,9 %

THAILAND

28,8 %

SERBIA

5,7 %

DENMARK

27,6 %

CANADA

5,1 %

GERMANY

25,2 %

JAPAN

4,1 %

MEXICO

25,1 %

CHILE

4,0 %

SINGAPORE

24,5 %

IRELAND

2,2 %

KAZAKHSTAN

23,4 %

SRI LANKA

1,7 %

HONG KONG

22,5 %

INDONESIA

0,8 %

INDIA

22,0 %

PORTUGAL

-2,2 %

PAKISTAN

21,6 %

GREECE

-2,4 %

NEW ZEALAND

21,2 %

CZECH REPUBLIC

-4,6 %

UNITED ARAB EMIRATES

20,9 %

SPAIN

-4,8 %

AUSTRIA

20,7 %

KUWAIT

-4,8 %

ROMANIA

19,8 %

BRAZIL

-5,0 %

KOREA

18,3 %

SLOVENIA

-5,2 %

LITHUANIA

17,4 %

JORDAN

-6,0 %

CHINA

17,1 %

QATAR

-6,8 %

SWEDEN

16,9 %

TUNISIA

-8,4 %

HUNGARY

16,8 %

ISRAEL

-8,4 %

FRANCE

15,9 %

CROATIA 

-10,2 %

SWITZERLAND

15,5 %

OMAN

-12,4 %

GHANA

15,5 %

BAHRAIN

-13,3 %

NETHERLANDS

15,4 %

BANGLADESH

-13,6 %

AUSTRALIA

14,6 %

MOROCCO

-17,8 %

VIETNAM

14,5 %

JAMAICA

-20,4 %

PERU

13,7 %

BULGARIA

-34,8 %

SOUTH AFRICA

13,0 %

ARGENTINA

-39,8 %

NORWAY

12,0 %

UKRAINE

-50,0 %

Zdroj: MSCI, data v EUR

Dařilo se bankám, automobilkám a biotechnologiím

Z pohledu jednotlivých sektorů hospodářství se nejvíce dařilo akciím finančního sektoru. Zdá se, že evropské a americké banky pomalu získávají zpět důvěru investorů. Osobně jsem ale jiného názoru. Většina bank je v černých číslech jenom díky nepřímé podpoře Evropské centrální banky. S investicemi do akcií bank bych byl velmi opatrný.

Vydařený rok mají za sebou také akcie automobilek (Volkswagen, Toyota, Ford, Honda, General Motors…), výrobci chytrých telefonů (Apple a Samsung) a odvětví biotechnologií. Například fond Franklin Biotechnology Discovery zhodnotil majetek podílníků o 27 procent.

Naopak ne zrovna vydařený rok mají za sebou akcie těžebních společností. Vůbec nejhorší výsledky přinesly akcie firem těžících zlato a stříbro. Avšak podobně se stagnující nebo klesající cena komodit promítla do ceny většiny akcií z těžebního sektoru. Také akcie NWR se na pražské burze během roku propadly téměř na poloviční hodnotu.

Vývoj indexu MSCI Ukraine od roku 2006

Zdroj: MSCI

V roce 2013 sázím na Brazílii, Japonsko a Irsko

Jak už bylo popsáno v článku Do čeho investovat v roce 2013, mým hlavním favoritem z pohledu regionálního zaměření je na střednědobém horizontu Brazílie. Jsem přesvědčen o tom, že chystané mistrovství světa ve fotbale 2014 a letní olympijské hry 2016 v Rio de Janeiru povedou k rozsáhlým investicím do infrastruktury a k výstavby nových bytů. To by samo o sobě mělo citelně podpořit brazilskou ekonomiku a přilákat větší pozornost zahraničních investorů. Navíc slabší kurz brazilského realu by měl pomoct brazilským exportérům.

Anketa

Jaké akcie byste si vybrali vy?

Mou druhou sázkou na rok 2013 je Japonsko, i když zde věřím pouze v krátkodobý růst. Japonská centrální banka se rozhodla začít tvrdě bojovat proti deflaci a silnému jenu. Rozšířený program kvantitativního uvolňování nyní pomáhá akciím japonských bank, slabší měna by pak měla pomoct japonským exportérům. Akcie celé řady japonských firem jsou na třicetiletém minimu a já věřím v krátkodobý obrat tohoto trendu.

Do třetice vidím zajímavou příležitost u Irska. Na rozdíl od ostatních „prasátek“ mají Irové podnikatelského ducha a smysl pro povinnost. Evropská krize zdaleka nekončí, ale Irové budou podle mého názoru první, kdo se postaví zpět na nohy.

Vývoj indexu MSCI Ireland od roku 1987

Zdroj: MSCI

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Nadále věřím biotechnologiím a 3D technologiím

Největší růstové příležitosti vidím i nadále v biotechnologiích a 3D technologiích, jejich boom by měl pokračovat i v tomto roce. 3D filmy se v kinech stávají standardem, a také 3D televize si pomalu získávají popularitu a za pár let budou běžnou výbavou každé domácnosti i 3D tiskárna a 3D fotoaparát. V oblasti biotechnologií jsou ve vývoji stovky průlomových léků a léčebných metod. Jsem pevně přesvědčený o tom, že za deset let už nás nebude strašit rakovina, Alzheimer ani Parkinson. Věřím, že biotechnologie budou mít v následujícím desetiletí obrovský přínos pro lidstvo a přinesou vysoké zisky investorům.

V rámci zachování určitých benefitů pro své klienty se omlouvám, že u hlavních investičních trendů pro rok 2013 neuvádím konkrétní akcie. Přijměte však ode mě jako malý dárek tip na tři akcie vhodné jako koření portfolia pro rok 2013.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 1. 2013 3:05, Bedja

Kdyby se jednou naučil pan poradce s pojištěním Nokia Traxler fundamentální analýzu, tak by našel akcie se silným potenciálem růstu v indexu DAX, Eurostoxx a Dow Jones a nemusel by opisovat hloupé nápady od různých zahraničních podvodníků na akcie Japonska a Brazílie. Neztrácel by furt peníze na burze, ale vydělal by s akciemi bez rizika. Ale říkejte to poradci s pojištěním, že musí hledat předevšim v DAXu a neztrácet peníze na burze s akciemi Japonska a Brazílie. To je marné jako mluvit do sudu. Každý týden se snaží pan Nokia Traxler v internetu proslavit, ale účinek je opačný, kazí si pověst čím dál tim víc. Lidi v Čechách se mu vyprdnou na ztrátové akcie Brazilie a Japonska a vydělaji raději moc peněz s akciemi z DAXu.

Reagovat

 

+17
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

22. 1. 2013 | 8:37

Když si vezmete takovou angínu, která byla dříve velmi nebezpečnou nemocí, tak to úplně vyvrátit nemůžem. Na druhou stranu si musíme uvědomit,že pokud se myšlení lidí nezmění, tak i kdyby rakovina léčitelná byla, na léčení...více

22. 1. 2013 | 8:32

Nemůžu než souhlasit. Ona taková domácí kvalitní strava a zdraví je nad všechny peníze. Když k tomu připočtu rodinné štestí a pohodu, tak tu máme ráj. Když si člověk uvědomí jak se řilo v době našich prarodičů.... více

21. 1. 2013 | 18:57 | FOUSEK

Skveli bavic spisovatel muzikant preji mu hodne zdravi a novych pribehu ze zivota více

21. 1. 2013 | 15:59 | Barbora

Nemám nic proti autorovi článku, ale zaráží mě ta jistota, s jakou píše, že za deset let tu nebude rakovina, Parkinsonova choroba a další onemocnění - a to jen díky vývoji nových léčiv a celkovému boomu v biotechnologiích....více

21. 1. 2013 | 12:41 | Bedja

Akcie Nokia je jen pro hlupáky, kteří se nechají naverbovat od jiných hlupáků. Rozumný investor jako ty a já a Buffett a Graham by nikdy akcie Nokia nekoupil, protože firma jde z jednoho roku s negativnim čistým ziskem do...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK