Komodity: osvědčují se jako vhodná diverzifikace portofila

Komodity: osvědčují se jako vhodná diverzifikace portofila
I když většina investorské veřejnosti považuje komoditní trhy za snad nejrizikovější formu investic, když se ke konci února zvýšila pravděpodobnost recese v USA a trh se začal houfně přesouvat do méně rizikovějších typů aktiv, na trzích s komoditami k žádným výprodejům nedošlo. Proč tomu tak je? Jaký je vztah mezi akciovým a komoditním trhem?

Ukazuje se, že tradiční rozložení rizika na akciové a dluhopisové trhy již v dnešním globálním světě neobstojí. Výrazně se totiž zvýšila provázanost jednotlivých typů investic i růst kolísavosti v čase. V tomto globálním prostředí poté může přehnaná reakce trhu vyústit v rozsáhlé korekce, ke kterým v budoucnu bude docházet ještě častěji.

Investice na komoditních trzích je poté vhodnou diverzifikací, jelikož vývoj komoditních indexů i konkrétních komodit není s vývojem na akciových trzích příliš svázán. Cena se na těchto trzích utváří na základě míry dostupnosti a výši poptávky po světových zásobách.


S penězi místo do banky do sila?
Chcete své peníze zhodnotit a tradiční finanční produkty pro vás nejsou zajímavé? Zkuste komodity. Úspěšně můžete vydělat třeba na pšenici, mléce, mědi, ropě a mnohých dalších komoditách. Ptáte se, jak na to? Navštivte naši univeriztu a přečtěte si tento poradenský text.

V období minulého měsíce se i přes propady dařilo ropě a průmyslovým kovům. Naopak vzácné kovy vykazují známky odlivu nákupního zájmu v případě korekce na akciových trzích. Je to logické. Lidé se zbavují více rizikových instrumentů a v jejich uvažovaní pak zlato a jiné drahé kovy představují větší hodnotu. Propad na akciových trzích by také mohl postihnout ty komodity, jejichž cena v krátkém období prudce vzrostla. Poptávka po těchto komoditách (měď, nikl) je značně spekulativní a má tendenci hůře snášet výkyvy v cenách na světových trzích.

Historicky nízkou korelaci s akciovými trhy představují energetické suroviny jako jsou ropa nebo zemní plyn. Cena ropy a energií vůbec za letošní zimu neprodělala obvyklý tlak, teplé počasí vyhnalo zásoby těchto surovin výše a nebýt geopolitických rizik (Írán), byla současná cena kolem 60 USD/barel těžko dosažitelná.
Ani ropný kartel OPEC nechystá v blízké budoucnosti omezení produkce, pokles globálního ekonomického růstu může dále snížit poptávku po této komoditě. Na druhé straně auta jezdit budou, a to, že do měsíce začíná motoristická sezóna, by zase mělo udržet cenu na současné hladině. Stále tedy platí výhled průměrné ceny mezi 50-70 USD/barel v celém letošním roce.

Vývoj cen vybraných komodit a indexů
  16. 3. 2007 1 týden 1 měsíc rok 2007 1 rok
DB Optimum Yield Index 1 154,51 -1,48 % 1,30 % -1,35 % 6,28 %
Ropa 60,3 -1,36 % 6,54 % -0,92 % -4,19 %
Zemní plyn 6,92 -2,24 % -4,18 % 9,92 % -4,72 %
Zlato 653,9 0,29 % -2,01 % 2,49 % 17,73 %
Měď 301,1 8,31 % 20,71 % 4,33 % 45,04 %
Zemědělské plodiny (GS) 622,84 -2,77 % -1,71 % -4,14 % 6,53 %
Zdroj: Bloomberg, AKAM

Cena zemního plynu i přes chladnější únorové počasí ztratila v období jednoho měsíce přes 4,0 %. Předpovědi pro druhou polovinu února a nadprůměrně teplá zima v celé Evropě jsou hlavní důvody, proč zůstávají zásoby této komodity na vysokých úrovních.

V letošním roce lze předpokládat spíše mírnější vývoj u cen průmyslových kovů. Některé z nich (měď, hliník) se v minulém období těšily velkém nákupnímu zájmu, jehož spekulativní charakter může zvyšovat rizika pro pokles cen v případě potvrzení většího než v současnosti očekávaného globálního zpomalení.

Drahé kovy (zlato, stříbro) by mohly z poklesu trhů profitovat. Zlato sice poté, co se trh po korekční vlně mírně vzpamatoval, ztratilo 2,0 % na ceně. Přesto nabízí investice do drahých kovů zajímavou příležitost právě v době, kdy se zvyšují rizika ohledně růstu ekonomiky ve Spojených státech a kdy snižující se úrokový diferenciál mezi USA a zbytkem světa povede k dalším poklesům amerického dolaru (profil, názory).

Výhled pro zemědělské plodiny zůstává nadále pozitivní. Poptávkovou stranu bude z velké části reprezentovat rostoucí zájem z Číny. Na ceně kukuřice se podepsal minulý růst cen této komodity a současný pokles cen ropy. S kukuřicí se totiž počítá jako s budoucím nástupcem tradičních paliv. Vliv na pokles ceny měla také dohoda mezi Spojenými státy a Brazílií o propagaci pěstování cukrové třtiny, která jako substitut kukuřice při výrobě ethanolu a biopaliv představuje energeticky i pěstitelsky výhodnější variantu.

Autor pracuje jako Portfolio Manager Assistant ve společnosti Atlantik-Kilcullen Asset Management.

Ucházíte se o dotaci z Evropské unie?
Nevíte přesně jak na to? Informujte se u nás jak postupovat! Zhodnotíme, zda má váš konkrétní projekt šanci na získání dotace, poradíme, na jaké dotace má šanci firma vaší velikosti a zaměření. Potřebujete zjistit, jaké je finanční zdraví vaší firmy, což je nutná podmínka pro získání dotace, nebo "jen" chcete pomoci se zpracováním žádosti či s výběrem vhodného dotačního titulu? Přečtěte si naše poradenské texty a obraťte se na naši novou unikátní poradnu získávání dotací ze strukturálních fondů EU! Čím více konkrétních informací nám poskytnete, tím přesnější odpověď získáte.

Investujete do nějakých komodit? Do kterých a jak jste úspěšní? Jaký vývoj očekáváte?

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Komodity: ropa se opět ozývá, zlatu vyhovuje slabý dolar a kukuřici globální oteplování

14. 2. 2007 | Robert Šíbl

Komodity: ropa se opět ozývá, zlatu vyhovuje slabý dolar a kukuřici globální oteplování

Na komoditních trzích se v průběhu měsíce ledna děly velmi zajímavé věci. Cena ropy se v posledních čtrnácti dnech vzepjala od svých minim a z 51 dolarů za barel míří k psychologické... celý článek

Komodity: před zimou hlásí pokles

14. 12. 2006 | Robert Šíbl

Komodity: před zimou hlásí pokles

Pokles zásob ropy a vyšší než obvyklá poptávka v tomto období se podepsaly pod mírným růstem na trhu s ropou. Její cena se bez větších politických rizik a jiných faktorů ovlivňujících... celý článek

Komodity: připravme se na zimu, zásoby klesají

24. 11. 2006 | Robert Šíbl

Komodity: připravme se na zimu, zásoby klesají

Říjen potvrdil stagnaci ceny na trhu s ropou, která se výrazněji pod 60 USD za barel před zimním obdobím už asi nepodívá. Od počátku uplynulého měsíce získal na ceně zemní plyn, jehož... celý článek

Komodity: OPEC ropu pod 60 dolary za barel nenechá

25. 10. 2006 | Robert Šíbl

Komodity: OPEC ropu pod 60 dolary za barel nenechá

V září se na komoditních trzích projevilo uklidnění geopolitických i jiných rizik na trhu s ropou. Cena klesala, její další pády ovšem již s největší pravděpodobností budou doprovázeny... celý článek

Komodity: s klesajícím dolarem roste cena zlata

22. 9. 2006 | Robert Šíbl

Komodity: s klesajícím dolarem roste cena zlata

Pokles geopolitických rizik spolu s koncem motoristické sezóny, to jsou hlavní důvody dalšího poklesu na trhu s ropou. Prodejní náladě na trhu přidalo také zpomalování růstu americké... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.