Fondy: investujeme stále konzervativněji

| 30. 10. 2006
Fondy: investujeme stále konzervativněji
Do fondů sice přišlo za minulý týden půl miliardy korun, přitom ale 470 miliónů zamířilo do zajištěných a 170 miliónů korun do fondů peněžního trhu. Je tedy jasné, jak dopadly ostatní kategorie fondů.

Peněžní trh si připsal přes 170 miliónů korun zejména díky 137 miliónům, které získal IKS Peněžní trh (profil, názory, koupit). Ostatní tedy zůstaly řádově vzadu, což je snad vysvětlitelné jen poněkud rozdílným "tahem" na zajištěné fondy v pobočkách bank velké trojky.

Dluhopisové fondy ztratily dalších 80 miliónů, na což jsme si již zvykli. V Americe je asi cyklus růstu sazeb u konce, ale u nás nikoli – přesto v rámci pauzy po posledním zvýšení sazeb ceny dluhopisů mírně stouply na krátkém konci. Hubené roky se však stále vlečou.


Zajištěná nuda

Pokračuje masivní výlov klientů do zajištěných sítí: ČS-ESPA zajištěný 19 nachytal skoro 110 miliónů, spojené síly ČSOB Světového růstu+ 10 a 11 ovšem ulovily dokonce 130 miliónů korun. Max 7 se musel spokojit s 80 milióny, ČS-ESPA zajištěný 20 přispěl 50 milióny, ale ani další nezůstaly bez úlovků.

Akciové trhy v posledních letech pěkně rostou – za poslední tři roky index EuroSTOXX vydělal 75 %, a rostl tak o 20 % ročně! Americký S&P 500 zase stoupl z 800 na téměř 1400 bodů za čtyři roky – takže jak modely, tak zejména ono úžasné zaklínadlo "až" fungují jak z pohádky. Jakoby se naši investoři odstěhovali do Bradavic…


Akcie na okraji zájmu

Smíšené fondy postrádají 27 miliónů a z akciových odešlo 8 miliónů korun. Opět největší úbytek 56 miliónů postihl ISČS Sporotrend (profil, názory), dalších 26 miliónů ztratil ING Český akciový (profil, názory, koupit). Přitom Sporotrend za poslední měsíc vydělal 9,5 % – spousta prchajících investorů je ovšem nevydělala.
Naopak bez zajímavosti není momentální 80miliónový přesun do ISČS Top Stock (profil, názory), který pro změnu za poslední týden tratil 1,6 %. Jó, to takový ČSOB Akciový mix (profil, názory) za týž týden vydělal přes 2 %.

Růstovému týdnu přála nejen Amerika, ale u nás i Merrill Lynch zvýšením doporučení pro akcie Erste Bank na "kupovat" s cílovou cenou 61 eur (1726 Kč). Pak rozsvítil ČEZ, když i díky vstupu na burzu ve Varšavě zkusil i vysoké napětí 900 korun, ve Varšavě 124 zlaťáků. Wood & Co také zvýšil cílovou cenu na 1165 korun z 1040 Kč, doporučení zůstává "koupit". Chcete kontrolovat i obchody v Polsku? Na adrese www.gpw.com.pl najdete pro jednotlivé tituly i krásné interaktivní grafy.

Vše důležité o podílových fondech...
...najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz! Naleznete v ní kompletní přehled více než 1 800 podílových fondů čekých a zahraničních společností nabízených na našem trhu. Nabízíme aktuální kurzy, profily, žebříčky, poradenství s výběrem fondu. Jen si vybrat! Například pomocí našeho unikátního porovnávače korunových fondů.


Americká lokomotiva brzdí

Index S&P 500 od začátku října přidal již více než 4 %. Blue chips index Dow Jones opět přepisoval historická maxima a technologický Nasdaq si na nové více než 5leté maximum alespoň sáhl.

FED ponechal americké úrokové sazby beze změny na 5,25 %, ale říká, že inflační riziky setrvávají. Až v pátek nadšení nevydrželo – po amerických makrodatech, když růst HDP za 3Q dosáhl jen 1,6 %, zatímco se čekalo 2,2 %. Jde tedy o nejslabší výkon za více než tři roky, ještě ve druhém čtvrtletí to bylo alespoň 2,6 %.

Investoři po celém světě si čísla přeložili jako potvrzení svých obav před závěrečnou fází hospodářského cyklu. Kurzy akcií vždy profitují z vysokého hospodářského růstu, a tak přes uklidňující názor guru Greenspana by ani soft landing nebyla žádná velká výhra. Akcie tedy oslabily na obou stranách oceánu, protože víme, že americká čísla jsou pro evropské finanční trhy důležitější než většina kontinentálních statistik.

Přesto za týden naše akcie indexu PX přidaly skoro 2,5 % a od začátku roku tak vykazují víc než 5,4% zisk. Nu a od 25. září získaly téměř 12 %.


Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.