Abyste o státní podporu nepřišli

Abyste o státní podporu nepřišli
Převod státní podpory ke stavebnímu spoření na jinou smlouvu se letos týká nejednoho spořitele. Pozor na to, že se vám státní podpora vypočte pouze z letošních vkladů. Přijít o část peněz není sice žádnou tragédií, ale byla by to škoda.

Také jste letos převáděli státní podporu stavebního spoření na jinou smlouvu? O tom, jak a proč se převádí státní podpora ke stavebnímu spoření jsme psali. Pokud si s touto operací nejste jistí, můžete se podívat na článek: "Stavební spoření: naložte se státní podporou co nejlíp". Dnes vás upozorníme na drobný háček, který by vás mohl nemile překvapit, až příští rok ze stavební spořitelny dostanete výpis za rok 2004 s vyčíslením tzv. základny pro výpočet státní podpory.

Dodnes jsme byli zvyklí ukládat na své účty tak, aby tam na konci roku bylo 18 000 Kč a přitom zohlednit i vklady minulých let. Kdo přespořil jeden rok maximální základ pro výpočet státní podpory, tedy 18 000 Kč, uložil další rok méně. Připomínáme, že do této úvahy nezahrnujeme úročení, které také dokáže po několika letech snížit potřebnou úložku až o pár tisícovek. Letos ale pozor na jednu skutečnost! Pokud jste převedli státní podporu na novou smlouvu, počítá se vám tzv. základ pro výpočet státní podpory až teprve od roku, kdy byla státní podpora na danou smlouvu převedena. Pokud to nezohledníte a uložíte méně, než 18 000 Kč, přijdete o část státní podpory.

Jak se počítá státní podpora při převodu na jinou smlouvu


Konkrétní aktuální příklad

V roce 2003 jste si uzavřeli smlouvu, aby vám neunikly výhodnější podmínky podle starého znění zákona a mohli z nich těžit co nejdéle. Poslali jste na účet stavebního spoření 5 000 Kč, s tím, že je to lepší, než je mít na běžném účtu. Část peněz byla stavební spořitelnou použita na úhradu za uzavření smlouvy a zbytek, např. 4 000 Kč, zůstal na smlouvě k 31. 12. 2003 jako běžný vklad. To vám také přišlo domů na výpisu z účtu.

Převod státní podpory na jinou smlouvu

Státní podporu jste mohli převeést letos, ale také jste si to mohli "objednat" již loni. Jak je to možné?

Když jste při sepisování smlouvy oznámili (nechali zaznamenat do návrhu smlouvy, že žádáte na tuto smlouvu čerpat státní podporu od následujícího roku), letos se tak stalo. Malý křízek ve vaší smlouvě vám nemusel uvíznout v paměti, Mrkněte se do svých dokumentů...

V roce 2004 jste na tuto smlouvu převedli státní podporu, A teprve vklady učiněné v roce 2004 se vám začnou počítat jako vklady s nárokem na státní podporu.
To znamená, pokud v mylném přesvědčení vložíte na svůj účet u stavební spořitelny pouze 14 000 s tím, že zbytek na účtu už máte z roku 2003, bude vám vypočítána státní podpora pouze z částky 14 000 Kč (plus úroky za celý rok 2004, což vzhledem k jejich výši zanedbáváme). "Státních" 25 % ze 14 000 je 3 500. Maximální zákonná výše u smluv z roku 2003 je 4 500 Kč, takže se v tomto konkrétním případě připravíte o 1 000 Kč. Není to životně důležitá částka, ale kdo vám ji dá jen tak… Stát jí alespoň nabízí.

Nejste si jisti?

Nemůžete-li najít svůj výpis a nevíte kdy a kolik jste ukládali, neváhejte se obrátit na svého obchodního zástupce, nebo přímo na klientské centrum vaší stavební spořitelny. Jsou od toho, aby vám pomohli. Mnoho klientů komunikaci se spořitelnou podceňuje, třeba i na základě zkušeností z úřadů apod. Vězte, že tady konkurence dokáže divy, a vklidu se ptejte.

Týká se vás tento fakt? Počítali jste ve svých plánech s vklady z minulého roku?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.