Fredy

Stanislav Andrejs | 3. 8. 2004

Základní údaje o rodině, jejich přáních, potřebách a cílech jsou nedostatečné. Chybí mnoho dalších údajů, které mohou být, pro další posouzení, rozhodující. Poradce, stejně jako poradkyně, měl požadovat doplňující informace, například:
- specifikace profese "obchodník", a "obchodnice",. stabilní, časově ohraničená práce na jednom místě a nebo nestabilní a časově různorodá práce dealera,
- není mi jasné, zda se jedná u obou jen o závislou činnost, nebo z části o podnikání (v plánu poradkyně je u ženy patrně přehozen čistý a hrubý příjem),
- způsob dopravy do zaměstnání,
- předpokládám, že dcera navštěvuje školku, kdo ji tam vozí a kdo vyzvedává, kdo se o ni stará v případě nemoci, kam půjde příští rok do školy,
- jaké zájmy a koníčky mají a jak jej realizují,
- zdravotní stav rodičů a dcery z pohledu nějaké závažnější nemoci, či alergie apod.,
- má rodina nějaké další zázemí, například rodiče muže a ženy, vztah k nim a případně jejich ekonomickou poměry,
- proč si uzavírali revolvingovaný vklad, co je k tomu vedlo,
- u které banky je tento účet,
- trochu větší podrobnosti o leasingu, pojištění odpovědnosti a havarijní pojištění,
- rizikový profil manžela a manželky,
- trochu více o složení (nájmu) a poplatků u družstevního bytu. Zda a případně kolik se platí do fondu oprav, zda se nepředpokládá nějaká větší investice - apod.

Poradce postupuje již odpovědněji, ale přesto ani on se nezajímá o pojištění celého domu. V případě pojistné události u různých pojišťoven to může být někdy problém. A zároveň některé pojišťovny poskytují různé slevy, pokud je u nich pojištěna současně domácnost i nemovitost. To, že si nechá předložit stávající smlouvu, je jistě chvályhodné.

Pojištění odpovědnosti za škody v zaměstnání

Pokud byl poradce podrobně seznámen s konkrétní pracovní náplní muže a ženy a jejich odpovědnosti za svěřený majetek a uznal toto pojištění za důležité, tak ano.

Pojištění dlouhodobé pracovní neschopnosti

Rodina si zatím udržuje slušnou rezervu pro krátkodobé výpadky a s těmi lze uvažovat i pro případ pracovní neschopnosti. Předpoklad využití tohoto pojištění a náklady na něj jsou neadekvátní skutečnosti.

Trvalé následky úrazu

Při sjednávání tohoto druhu pojištění je třeba mít na paměti, že plnění bývá jen ve výjimečných případech. U většiny pojišťoven se musí jednat o trvalé následky, kdy je přiznán plný invalidní důchod.

Pojištění vážné choroby a plné invalidity

Například pojišťovna České spořitelny umí pojistit vážné choroby. Ale je to hra se slovíčky a například není infarkt, jako infarkt.

Krytí úmrtí živitele rodiny

Poradce navrhuje mnoho různých druhů pojištění a připojištění. Některé by se daly použít v kombinaci v rámci jedné smlouvy u jedné pojišťovny. Rizikové pojištění v kombinaci s úrazovým apod. Takto by byla rodina samá smlouva a pochybuji, že by se v tom někdo vyznal.

Zachování finanční rezervy

Běžný účet bych nahradil například ING konto. Je zrovna tak likvidní jako BÚ, ale s vyšším výnosem. Alespoň se rentuje.

Problém bydlení

Možností by bylo, v tomto případě, jistě mnoho. Poradce počítá s čerpáním úvěru u dvou SS. Je otázkou, jak rychlé peníze by klient potřeboval. Vhodná výměna bytů není dlouhodobá záležitost a tak bych byl velice opatrný se SS Hypo. Dokonce bych se přikláněl k variantě jedné SS (SSČS) a použití produktu "Šampión". Tento produkt by se dal realizovat nyní. To souvisí s tím, že bych klientům doporučil řešení bytové otázky výměnou, ale již nyní a ne za 3 roky.

Finanční zajištění dcery

Je to také jedna z variant. Pozor ale na čerpání v případě úvěru. Dcera 5 let, za 6 let ji bude 11 let. Při delším spoření se efektivní úrok snižuje. Pozor na zvyšující se poplatky SS a možnost zdanění od státu.

Zabezpečení stáří

Zní to rozumně. Jen bych doporučil, v rámci analýzy, zjistit možnost příspěvku zaměstnavatele a možnost odpočtu 12.000 Kč od základu daně. Pak se tento produkt stává na našem trhu zajímavějším.

Kapitál jako zdroj příjmů – investice

Může to tak být, jen nevím, zda poradce najde takové dluhopisové fondy, který by za 3 roky uhradily alespoň vstupní poplatky.

Nové auto

Souhlas.

Závěrečné zhodnocení:

Celý popis, který jsem měl k dispozici, je jen jakási teoretická analýza. Ke skutečné analýze ale chybí mnoho údajů a podkladů. Škoda, že to redakce Peníze.cz nedotáhla až do konce. To znamená, že si měl pan a paní nechat zpracovat skutečný rodinný finanční plán, včetně návrhu na uzavření konkrétních smluv s vybranými finančními institucemi. Pak bychom mohli lépe hodnotit postup a efektivnost navrhovaného řešení. U tohoto poradce hodnotím zase jen část analýzy. V některých případech postupuje celkem racionálně. V případě pojištění toho vybalil na klienty příliš. Jediné, co bych snad pochválil více, je absence KŽP.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

4. 10. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

Akcionáři Komerční banky by ještě před Vánoci – od 22. prosince – mohli dostat další dividendu. Návrh na mimořádnou výplatu nerozděleného zisku zveřejnilo představenstvo banky.

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

30. 9. 2022 | Dominik Stroukal

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

Jak a kam investovat eura, aby to dávalo smysl? Investiční možnosti nabízejí tuzemské i zahraniční banky, ale také fintechové aplikace.

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

29. 9. 2022 | Petra Nová | 1 komentář

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

Investiční společnost Conseq nově spustila Repofond. Fond peněžního trhu, jehož výnos závisí na klíčové úrokové sazby ČNB. „Fond bereme jako alternativu ke spořicím účtům,“ říká Richard... celý článek

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.