Fredy

Stanislav Andrejs | 3. 8. 2004

Základní údaje o rodině, jejich přáních, potřebách a cílech jsou nedostatečné. Chybí mnoho dalších údajů, které mohou být, pro další posouzení, rozhodující. Poradce, stejně jako poradkyně, měl požadovat doplňující informace, například:
- specifikace profese "obchodník", a "obchodnice",. stabilní, časově ohraničená práce na jednom místě a nebo nestabilní a časově různorodá práce dealera,
- není mi jasné, zda se jedná u obou jen o závislou činnost, nebo z části o podnikání (v plánu poradkyně je u ženy patrně přehozen čistý a hrubý příjem),
- způsob dopravy do zaměstnání,
- předpokládám, že dcera navštěvuje školku, kdo ji tam vozí a kdo vyzvedává, kdo se o ni stará v případě nemoci, kam půjde příští rok do školy,
- jaké zájmy a koníčky mají a jak jej realizují,
- zdravotní stav rodičů a dcery z pohledu nějaké závažnější nemoci, či alergie apod.,
- má rodina nějaké další zázemí, například rodiče muže a ženy, vztah k nim a případně jejich ekonomickou poměry,
- proč si uzavírali revolvingovaný vklad, co je k tomu vedlo,
- u které banky je tento účet,
- trochu větší podrobnosti o leasingu, pojištění odpovědnosti a havarijní pojištění,
- rizikový profil manžela a manželky,
- trochu více o složení (nájmu) a poplatků u družstevního bytu. Zda a případně kolik se platí do fondu oprav, zda se nepředpokládá nějaká větší investice - apod.

Poradce postupuje již odpovědněji, ale přesto ani on se nezajímá o pojištění celého domu. V případě pojistné události u různých pojišťoven to může být někdy problém. A zároveň některé pojišťovny poskytují různé slevy, pokud je u nich pojištěna současně domácnost i nemovitost. To, že si nechá předložit stávající smlouvu, je jistě chvályhodné.

Pojištění odpovědnosti za škody v zaměstnání

Pokud byl poradce podrobně seznámen s konkrétní pracovní náplní muže a ženy a jejich odpovědnosti za svěřený majetek a uznal toto pojištění za důležité, tak ano.

Pojištění dlouhodobé pracovní neschopnosti

Rodina si zatím udržuje slušnou rezervu pro krátkodobé výpadky a s těmi lze uvažovat i pro případ pracovní neschopnosti. Předpoklad využití tohoto pojištění a náklady na něj jsou neadekvátní skutečnosti.

Trvalé následky úrazu

Při sjednávání tohoto druhu pojištění je třeba mít na paměti, že plnění bývá jen ve výjimečných případech. U většiny pojišťoven se musí jednat o trvalé následky, kdy je přiznán plný invalidní důchod.

Pojištění vážné choroby a plné invalidity

Například pojišťovna České spořitelny umí pojistit vážné choroby. Ale je to hra se slovíčky a například není infarkt, jako infarkt.

Krytí úmrtí živitele rodiny

Poradce navrhuje mnoho různých druhů pojištění a připojištění. Některé by se daly použít v kombinaci v rámci jedné smlouvy u jedné pojišťovny. Rizikové pojištění v kombinaci s úrazovým apod. Takto by byla rodina samá smlouva a pochybuji, že by se v tom někdo vyznal.

Zachování finanční rezervy

Běžný účet bych nahradil například ING konto. Je zrovna tak likvidní jako BÚ, ale s vyšším výnosem. Alespoň se rentuje.

Problém bydlení

Možností by bylo, v tomto případě, jistě mnoho. Poradce počítá s čerpáním úvěru u dvou SS. Je otázkou, jak rychlé peníze by klient potřeboval. Vhodná výměna bytů není dlouhodobá záležitost a tak bych byl velice opatrný se SS Hypo. Dokonce bych se přikláněl k variantě jedné SS (SSČS) a použití produktu "Šampión". Tento produkt by se dal realizovat nyní. To souvisí s tím, že bych klientům doporučil řešení bytové otázky výměnou, ale již nyní a ne za 3 roky.

Finanční zajištění dcery

Je to také jedna z variant. Pozor ale na čerpání v případě úvěru. Dcera 5 let, za 6 let ji bude 11 let. Při delším spoření se efektivní úrok snižuje. Pozor na zvyšující se poplatky SS a možnost zdanění od státu.

Zabezpečení stáří

Zní to rozumně. Jen bych doporučil, v rámci analýzy, zjistit možnost příspěvku zaměstnavatele a možnost odpočtu 12.000 Kč od základu daně. Pak se tento produkt stává na našem trhu zajímavějším.

Kapitál jako zdroj příjmů – investice

Může to tak být, jen nevím, zda poradce najde takové dluhopisové fondy, který by za 3 roky uhradily alespoň vstupní poplatky.

Nové auto

Souhlas.

Závěrečné zhodnocení:

Celý popis, který jsem měl k dispozici, je jen jakási teoretická analýza. Ke skutečné analýze ale chybí mnoho údajů a podkladů. Škoda, že to redakce Peníze.cz nedotáhla až do konce. To znamená, že si měl pan a paní nechat zpracovat skutečný rodinný finanční plán, včetně návrhu na uzavření konkrétních smluv s vybranými finančními institucemi. Pak bychom mohli lépe hodnotit postup a efektivnost navrhovaného řešení. U tohoto poradce hodnotím zase jen část analýzy. V některých případech postupuje celkem racionálně. V případě pojištění toho vybalil na klienty příliš. Jediné, co bych snad pochválil více, je absence KŽP.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

26. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

Tři čtvrtiny Čechů vnímají takzvané zodpovědné investování (známé pod zkratkou ESG) pozitivně. Ukazuje to průzkum, který pro Amundi a Komerční banku uskutečnila agentura Ipsos na vzorku... celý článek

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

26. 10. 2021 | Olga Skalková, Petr Kučera | 9 komentářů

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

Že je posílání peněz do ciziny – mimo eurových plateb v rámci SEPA prostoru – drahé, nejspíš tušíte. Zaskočit vás ale může i výše poplatků za převod dolarů z jedné české banky do jiné,... celý článek

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.