Jak jsou daněny úroky a pojištěny vklady

| 4. 9. 2003

Výnosy z úroků jsou podle zákona zdaněny patnácti procenty. Banka daň sama strhne a k částce na účtu připíše již jen čistý výnos vkladu. Například při tří procentním ročním úroku bude výnos 2,55 procenta. Je zřejmé, že při malém zůstatku na účtu a nízké úrokové sazbě zdanění výnosy příliš neovlivní.

V současné době je na trhu dostatek produktů, u kterých se výnos nedaní hned, nebo po určité době vůbec. Podrobnější informace o těchto možnostech najdete v sekci podílové fondy a stavební spoření.

Podle zákona jsoupojištěny neanonymní vklady(i v cizích měnách) včetně příslušných úroků. Banky pravidelně platí příspěvky do Fondu pojištění depozit, ze kterého se pak vyplácejí pojištěné vklady v případě krizových událostí.

Uplatňuje se zde princip "per depozitor", takže pro výpočet náhrady se sečtou všechny pojištěné pohledávky konkrétní oprávněné osoby včetně jejích případných podílů na společných účtech zřízených více osobám a od výsledné částky se odečtou splatné závazky oprávněné osoby vůči bance.Náhrada dosahuje úrovně90procent takto vypočtené částky. Maximálně jeden klient dostane zfondu částku odpovídající 25 tisícům EUR. Vkladyjsou vypláceny v českých korunách.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.