Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Naše reforma lidem nebere, ale dává, říká ministr

| 25. 6. 2003 | 3 komentáře
Naše reforma lidem nebere, ale dává, říká ministr
Slovensko chce v případě protiprávního jednání garantovat 100 % vkladů, které si lidé uloží v rámci nově zavedného povinného kapitalizačního pilíře. Kromě řady dalších zajímavostí o chystané penzijní reformě to v rozhovoru pro Peníze.CZ prozradil ministr práce, sociálních věcí a rodiny SR Ľudovít Kaník.

Prohlásil jste, že nad správcovskými společnostmi, které budou spravovat osobní účty lidí v povinném druhém pilíři penzijního systému, bude zaveden přísný dohled. Co se ale stane v případě krachu správce?
V prvé řadě musí být striktně oddělen majetek fondu od majetku správce, vlastníky fondu budou pouze vkladatelé. Majetek správce bude pocházet jen ze základního jmění a z odměn, které si bude moci účtovat. Což nemá žádný dosah na majetek samotného fondu.
Když se správce z jakýchkoli důvodů dostane do finančních obtíží, které povedou až k vyhlášení konkurzu, zanikne správce, ale ne fond. Majetek fondu je totiž mimo dosah jeho věřitelů. V tom případě prostřednictvím nucené správy uvalené Úřadem pro finanční trh tento fond přijde pod správu jiného správce.
Chceme vybudovat důsledný a přísný několikaúrovňový bezpečnostní systém. To nás přivedlo k zásadnímu rozhodnutí: v případě znehodnocení aktiv fondu na základě protiprávního jednání stát garantuje 100% odškodnění. Samozřejmě po využití rezervního fondu a základního jmění správce. To se ale netýká například poklesu hodnoty vkladů na základě vývoje na kapitálových trzích!
Nicméně předpokládáme, že by tato situace ani neměla nastat, protože pokud bude díky zautomatizovanému systému znemožněno provedení transakce vybočující z rámce pravidel daných regulátorem a zákonem, tato činnost je de facto vyloučena.

Tygr zařval od Tater

Pokud chcete vědět, jak vypadá odborníky vesměs chválený vládní návrh reformy penzijního systému na Slovensku, přečtěte si druhý dnešní článek.

Také jste řekl, že napříč Evropou jsou v zásadě správné různé přístupy k problematice penzijních systémů. Není to ale spíše otázka politického názoru, který je právě v daném státě většinově zastoupen v zákonodárném sboru?
Je přirozené, že levicové vlády preferují spíše federalistický systém a pravicové naopak zdůrazňují národní princip. To souvisí s tím, že v systémech transformujících se ekonomik, kdy potřebujeme především rychlý hospodářský růst, tak, abychom doháněli úroveň Evropské unie, si nemůžeme dovolit žádné brzdící mechanismy. Žádné neefektivní sociální systémy, které jsou příliš drahé, a místo aby ekonomice pomáhaly, spíše ji brzdí. Příslušné důchodové systémy pak navíc produkují deficity. Proto je skutečně lepší, aby si každý stát hledal vlastní cestu. Zkušeností, ze kterých můžeme čerpat, je opravdu hodně.
To, že jsme (či budeme) společně v jedné unii znamená, že budou probíhat vzájemné konzultace a výměny zkušeností. To podle mě nakonec přirozeně způsobí, že se nejúspěšnější systémy začnou samovolně prosazovat a šířit a naopak. Totéž platí pro daňový systém.

Našim hlavním pravicovým stranám se povinný kapitalizační pilíř z programu zřejmě kvůli nepopularitě tohoto kroku jaksi vytratil... Co si o tom jako pravicový politik myslíte?
(Směje se). Skutečně není na mně, abych komentoval rozhodnutí vašich politických stran.


Rozsah ekonomických reforem, které chystá vaše vláda, je na československý region poměrně nezvyklý. Jak obtížné z hlediska politického konsensu bylo se na tomto domluvit?
Tím, že je tato vláda oproti předcházejícím obdobím politicky konzistentnější, základní principy obsahuje už vládní prohlášení. Proto to nebylo nijak problémové, neproběhla žádná bolestná diskuse. Koncepce reformy byla vládou schválená jednohlasně, i když nás samozřejmě ještě čeká parlamentní diskuse o některých prvcích či parametrech systému, ale to je normální.

Důležitá je ovšem i podpora veřejnosti, jak se vám daří přesvědčovat ji?
Poukazujeme na pozitivní prvky, které tato reforma přináší. A já stále opakuji, že tohle je jiná reforma než penzijní reformy ve Francii, v Rakousku či v Německu nebo kdekoli v západní Evropě. My neškrtáme, nesnižujeme penze ani nenavrhujeme zvýšení odvodů. Tato reforma lidem nebere, tato reforma jim dává. Vytváří předpoklady pro růst důchodů, které u nás na vysoké úrovni nejsou. Dále snižuje odvody, čímž vytváří předpoklady pro růst ekonomiky a zaměstnanosti. A když tyto jednotlivé prvky pospojujeme, tak tvrdím, že pokud by se odboráři rozhodli protestovat a stávkovat proti takto koncipované důchodové reformě, stávkují proti zvýšení důchodů.

Na rozhovoru spolupracoval Petr Fejtek.

Co říkáte na chystanou 100% garanci ze strany státu slovenským správcovským společnostem? Proč podle vás naše pravicové strany vypustily ze svých programů požadavek na druhý povinný pilíř penzijního systému? Připojte své postřehy a názory!

Podrobnější informace o chystané slovenské reformě penzijního systému najdete v druhém dnešním článku Tygr zařval od Tater.

Zajímavé články naleznete také na www.duchodovareforma.cz.

Nezapomeňte, že můžete navštívit naší specializovanou sekci Penzijní fondy a že si penzijní připojištění můžete pořídit přímo na našich stránkách!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-6
Ano
Ne

Diskuze

26. 6. 2003 | 7:50

Teritoriální blízkost, kulturní blízkost, malá jazyková bariéra... nízké daně, rozumný nástřel ekonomické reformy - vážně uvažuji o úřední změně trvalého pobytu na Slovensko. více

25. 6. 2003 | 9:39 | TGP

Ach jo, proč nemůžeme mít taky takové rozumné ministry? více

25. 6. 2003 | 9:34 | TGP

Proč si mohou Slováci dovolit garantovat průšvihy v penzijních fondech, zatímco česká vláda takovou garanci odmítá? To je nenapadne, že bez garance lidi masivněji do fondů nepůjdou? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK