Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Je hra na burze hazard?

Je hra na burze hazard?
Ruleta nebo kostky jsou klasickou hazardní hrou. Ale co investování na burze? Liší se nějak od hazardu, nebo jde v principu o stejnou věc? Existuje tajný tip na rozbití banku na burze?

První nezbytné rozlišení při rozhodování o tom, zdali máme šanci vyhrát, je na hry s nulovým či nenulovým součtem. Jak jsme viděli v článku Panepane, budeme si hrát, jde u her s nenulovými součty (tedy u her, kdy si jedna strana odnáší více než druhá) zejména o koeficient návratnosti, který lze jinak pojímat též jako koeficient oškubání.

Naopak hry s nulovým součtem jsou vlastně férové. Tak například při prastaré antické hře v kostky si hráči "jen" vyměňují peníze a kdyby hráli dostatečně dlouhou dobu, skončili by hru se stejnými částkami, s nimiž začali (tak praví teorie velkých čísel). S ruletou již je to horší, protože tam do hry vstupuje bank, jeho zero a nezbytná ziskovost kasina: pravděpodobnost sázky na barvu, lichá/sudá či malá/velká tím není zdánlivá 1/2, ale klesá na 48,65 procenta. Snem každého hráče je tedy možnost zapojit se do hry, kde pravděpodobnost výhry přesahuje 1/2. Existuje taková?

Jak jsou jevy závislé?

To, co principiálně zamlžuje čirou logiku teorie pravděpodobnosti, je nezávislost jevů, tedy jednotlivých výsledků. Například při házení mincí je pravděpodobnost panny i orla 1/2. Kdybychom hodili milionkrát, napočítali bychom téměř jistě půl milionu panen a půl milionu orlů. Ale padne-li při jednom hodu panna, překvapivě to nevypovídá vůbec nic o výsledku dalšího hodu. A tak hodíme-li třeba 9krát za sebou pannu, máme při desátém hodu opět pravděpodobnosti půl na půl.

Je to divné, že, protože pravděpodobnost série deseti stejných hodů je pouze (1/2)10, tedy asi jen jedna tisícina. Tak až z tisíce sérií desíti hodů má jen jediná realistickou šanci, aby padla stejná strana mince desetkrát za sebou. Ovšem vůbec nic nám to nevypovídá o tom, zda to bude při prvním, dvoustém nebo až tisícím pokusu. A dokonce nemáme ani žádnou jistotu, že během naší tisícovky sérií vůbec padne.

Hurá na akcie

A co kapitálové trhy? Je to také hazard s nenulovým součtem, když se o lidech investujících do akcií říká, že "hrají na burze"? Ano, i oni riskují, ale přeci jen mezi hazardem a rizikem při investování existuje jistý rozdíl. Tímto jazýčkem na vahách je rozdíl mezi optimismem a naivitou. Kde se tato hranice nalézá? Asi se nikdo nebude příliš divit, že jde právě o hodnotu pravděpodobnosti 1/2. Hry ve stylu rulety či kostek s pravděpodobností výhry vyšší než 1/2 prakticky neexistují, protože by jejich organizátor permanentně prodělával. Přesto ale existují situace, ve kterých pravděpodobnost přesahuje 1/2. Ovšem pouze za splnění jedné podmínky - když se v čase pohybujeme po růstové trajektorii trendu. Tento optimismus je nutný předpoklad investora, protože v obdobích recese cena investic klesá a investor může krátkodobě i silně prodělat.

Jistota tedy není, stále se pohybujeme v rovině očekávání budoucnosti, a proto ani investiční riziko není malé. Pro jeho vyhodnocení navíc nemůžeme použít čistou matematiku, ale jen historii a zkušenost. Akciové trhy však existují víc než dvě staletí, takže dost důvěryhodná data k dispozici máme. Zároveň také víme, že například japonské akcie jsou na dvacetiletých minimech. Jde tedy jen o míru pesimismu při pohledu do budoucnosti: kdo nevěří v další ekonomický růst, v to, že lidstvo (jako dosud) své problémy vždy opět překoná, ať na burzu nechodí. Naopak pro optimisty máme dobré zprávy.

Riziko a čas

Na kapitálových trzích je výnos sice vždy jen odměnou za podstoupené riziko, ale dlouhodobě se pohybuje kolem 8 procent. Jen si musíme dát pozor na to, že každý průměr opět poněkud mate: právě tak, jako každého milionáře musí v průměru vyrovnat několik lidí úplně bez koruny, každý úspěšný titul s růstem dvou set procent musí vyrovnat desítky jiných firem s "nevelkým" poklesem desítek procent.

Statistiky vývoje světových akciových indexů ukazují pravděpodobnost kladného výnosu kolem 2/3 (růst zhruba ve dvou ze tří sledovaných období). Úplně jinak však vypadají propočty u jednotlivých akciových titulů. Tam pravděpodobnost kladného výnosu vychází i v růstových obdobích jen 0,40 až 0,45. Investice do jednotlivých titulů je tedy spekulace tak nejistá, že ji můžeme zařadit dokonce za hranice hazardu. Proto vznikla teorie portfolia a tak úspěšně se ověřily fondy. Jediné, co musíme investovat (kromě peněz, samozřejmě) je čas. Čas totiž potřebujeme, abychom dále snížili vliv kolísání kurzů a přečkali hubené roky.

Chcete vědět více o akciích a jejích výsledcích či o vývoji indexů? Podívejte se na adresu akcie.penize.cz!

Nezapomeňte také navštívit naši Univerzity, otázce investování je věnována velká část.

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké máte s investicemi do akcií výsledky vy? Dostali jste se přes hranici 50 procent? Sázíte na vývoj indexů nebo si vybíráte jednotlivé tituly? Podělte se s ostatními čtenáři o své názory?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 6. 2003 15:10, CSrypatschek

...ano, právě o PF České spořitelny mi raději ani nemluvte ! Já z toho už před lety doslova a do písmene sebezáchovně utekl a zrušil po zaslání odbytného i sporožirový účet. A odechl jsem si, že mám od nich snad navěky klid. Také ani ukončení obou těchto finančních produktů nedokázali v České spořitelně udělat dle svých vlastních obchodních podmínek. A samotný PF České spořitelny ? Ve své korespondenci, když mě chtěl tehdy nezákonně připravit o mé zasloužené peníze, dokonce odkazoval na svá již neexistující telefonní čísla a já musel při reklamacích na své náklady sám zjišťovat jejich čísla správná. No, a zrovna před týdnem, po těch dlouhých letech, mi z tohoto profláknutého PF České spořitelny nějaká Vorudová s Eiseltem ( dovozuji že, asi a žel, oba s vodnatelnou hlavou ) poslali poštou ostře výhružnou ceduličku :

Reagovat

 

+55
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Optimista 14. 06. 2003 10:40)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 6. 2003 23:31

Jo, myslim, ze IS akro stoji za hov.. Uz davno to meli zabalit. Vykonnost jejich fobdu je priserna. No a navic kauza PI. Investoval by pres ne jinej spravce? Ale u toho Eurotech by spise pripadal do uvahy jako benchmark Nemax 50. Mrknete na jeho vykon: http://de.finance.yahoo.com/q?s=^NEMAX50K&d=c&k=c1&a=v&p=s&t=5y&l=on&z=m&q=l

Reagovat

 

-12
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 13. 06. 2003 11:36)

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

17. 6. 2003 | 23:31

Jo, myslim, ze IS akro stoji za hov.. Uz davno to meli zabalit. Vykonnost jejich fobdu je priserna. No a navic kauza PI. Investoval by pres ne jinej spravce? Ale u toho Eurotech by spise pripadal do uvahy jako benchmark Nemax...více

15. 6. 2003 | 15:16 | CSrypatschek

...SMVaK Ostrava mám v zorném úhlu už hodně dlouho, ale než jsem se konečně rozhoupal k nákupu, kurz mi už utekl nějak nahoru a likvidita je také poslední dobou hodně mizerná. Ostatně, vždy si rád přečtu na tamní diskusi...více

15. 6. 2003 | 15:15 | CSrypatschek

...v peněžnictví je prý průměrná měsíční mzda, a to zde v bémiš prostoru, tak kolem 33.000,- Kč měsíčně. Proto u "podšéfíka" místopředsedy představenstva PF České spořitelny pana Eiselta to odhaduji na takových 150.000,-...více

15. 6. 2003 | 15:13 | CSrypatschek

...a to prosím, se ta líná Vorudová s líným Eiseltem mohla hned na začátku a přímo sama interaktivně dotázat v databázi spořky ( 1 vteřina ), zda-li můj sporožirový účet po tolika letech není zrušen. Alespoň mě, prosté a...více

15. 6. 2003 | 15:12 | CSrypatschek

...že prý mi odněkud vyštrachaný doplatek odbytného zdaněný 25 % ( to čučíte bučáci na dobráka Špidlu, že ? ) natvrdo zašlou ( bez možnosti obrany z mé strany a nevím kdy ? ) na můj bývalý ( ale už zrušený ! ) sporožirový...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK