Je hra na burze hazard?

Je hra na burze hazard?
Ruleta nebo kostky jsou klasickou hazardní hrou. Ale co investování na burze? Liší se nějak od hazardu, nebo jde v principu o stejnou věc? Existuje tajný tip na rozbití banku na burze?

První nezbytné rozlišení při rozhodování o tom, zdali máme šanci vyhrát, je na hry s nulovým či nenulovým součtem. Jak jsme viděli v článku Panepane, budeme si hrát, jde u her s nenulovými součty (tedy u her, kdy si jedna strana odnáší více než druhá) zejména o koeficient návratnosti, který lze jinak pojímat též jako koeficient oškubání.

Naopak hry s nulovým součtem jsou vlastně férové. Tak například při prastaré antické hře v kostky si hráči "jen" vyměňují peníze a kdyby hráli dostatečně dlouhou dobu, skončili by hru se stejnými částkami, s nimiž začali (tak praví teorie velkých čísel). S ruletou již je to horší, protože tam do hry vstupuje bank, jeho zero a nezbytná ziskovost kasina: pravděpodobnost sázky na barvu, lichá/sudá či malá/velká tím není zdánlivá 1/2, ale klesá na 48,65 procenta. Snem každého hráče je tedy možnost zapojit se do hry, kde pravděpodobnost výhry přesahuje 1/2. Existuje taková?

Jak jsou jevy závislé?

To, co principiálně zamlžuje čirou logiku teorie pravděpodobnosti, je nezávislost jevů, tedy jednotlivých výsledků. Například při házení mincí je pravděpodobnost panny i orla 1/2. Kdybychom hodili milionkrát, napočítali bychom téměř jistě půl milionu panen a půl milionu orlů. Ale padne-li při jednom hodu panna, překvapivě to nevypovídá vůbec nic o výsledku dalšího hodu. A tak hodíme-li třeba 9krát za sebou pannu, máme při desátém hodu opět pravděpodobnosti půl na půl.

Je to divné, že, protože pravděpodobnost série deseti stejných hodů je pouze (1/2)10, tedy asi jen jedna tisícina. Tak až z tisíce sérií desíti hodů má jen jediná realistickou šanci, aby padla stejná strana mince desetkrát za sebou. Ovšem vůbec nic nám to nevypovídá o tom, zda to bude při prvním, dvoustém nebo až tisícím pokusu. A dokonce nemáme ani žádnou jistotu, že během naší tisícovky sérií vůbec padne.

Hurá na akcie

A co kapitálové trhy? Je to také hazard s nenulovým součtem, když se o lidech investujících do akcií říká, že "hrají na burze"? Ano, i oni riskují, ale přeci jen mezi hazardem a rizikem při investování existuje jistý rozdíl. Tímto jazýčkem na vahách je rozdíl mezi optimismem a naivitou. Kde se tato hranice nalézá? Asi se nikdo nebude příliš divit, že jde právě o hodnotu pravděpodobnosti 1/2. Hry ve stylu rulety či kostek s pravděpodobností výhry vyšší než 1/2 prakticky neexistují, protože by jejich organizátor permanentně prodělával. Přesto ale existují situace, ve kterých pravděpodobnost přesahuje 1/2. Ovšem pouze za splnění jedné podmínky - když se v čase pohybujeme po růstové trajektorii trendu. Tento optimismus je nutný předpoklad investora, protože v obdobích recese cena investic klesá a investor může krátkodobě i silně prodělat.

Jistota tedy není, stále se pohybujeme v rovině očekávání budoucnosti, a proto ani investiční riziko není malé. Pro jeho vyhodnocení navíc nemůžeme použít čistou matematiku, ale jen historii a zkušenost. Akciové trhy však existují víc než dvě staletí, takže dost důvěryhodná data k dispozici máme. Zároveň také víme, že například japonské akcie jsou na dvacetiletých minimech. Jde tedy jen o míru pesimismu při pohledu do budoucnosti: kdo nevěří v další ekonomický růst, v to, že lidstvo (jako dosud) své problémy vždy opět překoná, ať na burzu nechodí. Naopak pro optimisty máme dobré zprávy.

Riziko a čas

Na kapitálových trzích je výnos sice vždy jen odměnou za podstoupené riziko, ale dlouhodobě se pohybuje kolem 8 procent. Jen si musíme dát pozor na to, že každý průměr opět poněkud mate: právě tak, jako každého milionáře musí v průměru vyrovnat několik lidí úplně bez koruny, každý úspěšný titul s růstem dvou set procent musí vyrovnat desítky jiných firem s "nevelkým" poklesem desítek procent.

Statistiky vývoje světových akciových indexů ukazují pravděpodobnost kladného výnosu kolem 2/3 (růst zhruba ve dvou ze tří sledovaných období). Úplně jinak však vypadají propočty u jednotlivých akciových titulů. Tam pravděpodobnost kladného výnosu vychází i v růstových obdobích jen 0,40 až 0,45. Investice do jednotlivých titulů je tedy spekulace tak nejistá, že ji můžeme zařadit dokonce za hranice hazardu. Proto vznikla teorie portfolia a tak úspěšně se ověřily fondy. Jediné, co musíme investovat (kromě peněz, samozřejmě) je čas. Čas totiž potřebujeme, abychom dále snížili vliv kolísání kurzů a přečkali hubené roky.

Chcete vědět více o akciích a jejích výsledcích či o vývoji indexů? Podívejte se na adresu akcie.penize.cz!

Nezapomeňte také navštívit naši Univerzity, otázce investování je věnována velká část.

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké máte s investicemi do akcií výsledky vy? Dostali jste se přes hranici 50 procent? Sázíte na vývoj indexů nebo si vybíráte jednotlivé tituly? Podělte se s ostatními čtenáři o své názory?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 6. 2003 15:10, CSrypatschek

...ano, právě o PF České spořitelny mi raději ani nemluvte ! Já z toho už před lety doslova a do písmene sebezáchovně utekl a zrušil po zaslání odbytného i sporožirový účet. A odechl jsem si, že mám od nich snad navěky klid. Také ani ukončení obou těchto finančních produktů nedokázali v České spořitelně udělat dle svých vlastních obchodních podmínek. A samotný PF České spořitelny ? Ve své korespondenci, když mě chtěl tehdy nezákonně připravit o mé zasloužené peníze, dokonce odkazoval na svá již neexistující telefonní čísla a já musel při reklamacích na své náklady sám zjišťovat jejich čísla správná. No, a zrovna před týdnem, po těch dlouhých letech, mi z tohoto profláknutého PF České spořitelny nějaká Vorudová s Eiseltem ( dovozuji že, asi a žel, oba s vodnatelnou hlavou ) poslali poštou ostře výhružnou ceduličku :

Zobrazit celé vlákno

+55
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 6. 2003 23:31

Jo, myslim, ze IS akro stoji za hov.. Uz davno to meli zabalit. Vykonnost jejich fobdu je priserna. No a navic kauza PI. Investoval by pres ne jinej spravce? Ale u toho Eurotech by spise pripadal do uvahy jako benchmark Nemax 50. Mrknete na jeho vykon: http://de.finance.yahoo.com/q?s=^NEMAX50K&d=c&k=c1&a=v&p=s&t=5y&l=on&z=m&q=l

Zobrazit celé vlákno

-12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Panepane, budeme si hrát!

5. 6. 2003 | Petr Fejtek

Panepane, budeme si hrát!

Medvídci od Kolína si hráli s fantazií, my lidé milujeme jiné hry, zejména hazard, dokonce i vyhazování peněz… Jen oficiálně hrajeme již se 70 miliardami, ze kterých prohráváme víc... celý článek

Investice pod kontrolou

3. 6. 2003 | Tomáš Prouza | 2 komentáře

Investice pod kontrolou

Máte peníze uloženy v několika fondech, vlastníte akcie a doma máte několik set dolarů? A chtěli byste vědět, jak si vaše investice stojí? Ode dneška máte k dispozici unikátní nástroj... celý článek

Jak hrát s akciemi?

18. 2. 2003 | Patrick Zandl | 2 komentáře

Jak hrát s akciemi?

Hra s akciemi nemá konce. Můžete nakupovat a prodávat, dokud máte co a za co. Schválně – kdy si myslíte, že vyděláte první tisícikorunu čistého? A jakého zhodnocení své investice dosáhnete?... celý článek

Hra s akciemi začíná

14. 2. 2003 | Patrick Zandl | 1 komentář

Hra s akciemi začíná

Chcete začít obchodovat? Dobře! Co tomu ale musí předcházet? Především nejdříve musíte mít možnost s akciemi vůbec obchodovat, tedy musíte se stát zákazníkem firmy, která nabízí takovou... celý článek

Hrajeme si s akciemi po internetu…

13. 2. 2003 | Patrick Zandl | 2 komentáře

Hrajeme si s akciemi po internetu…

Kdybyste v nejvhodnější chvíli koupili akcie Yahoo! v hodnotě tisíce dolarů a v nejvhodnější chvíli je zase prodali, získali byste téměř devět set tisíc dolarů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.