Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Panepane, budeme si hrát!

Panepane, budeme si hrát!
Medvídci od Kolína si hráli s fantazií, my lidé milujeme jiné hry, zejména hazard, dokonce i vyhazování peněz… Jen oficiálně hrajeme již se 70 miliardami, ze kterých prohráváme víc než čtvrtinu. Celých 18 miliard se nám již do kapes nevrátí.

Kuličky, čára, mariáš a dokonce i oko, plátýnko nebo poker v hospodě – to jsou hry s nulovým součtem: co jeden prohraje, jiný vyhraje. I v nich lze prodělat kalhoty, leč je to alespoň fér hra. Kurzové sázky jsou kapitolou samy o sobě, ale budiž. Pak jsou ovšem hry přímo vymyšlené na oškubávání hráčů, takzvaných hejlů. Tam je totiž teorie pravděpodobnosti přímo využita proti nim. Asi ne náhodou zavedl loterie s výhrami peněz právě římský císař Nero.

Náš průmysl hazardu loni rostl hravě pětkrát rychleji než náš HDP, když tempo růstu loterijního trhu meziročně vykázalo "pěkných" 10,78 %. Prosázíme 10 000 korun ročně na dospělého obyvatele, a protože podle průzkumů pravidelně něco sází skoro polovina našich obyvatel, "protočí" každý z této části populace na oltáři své hravosti přes 20 000 Kč ročně. V průměru jde tedy měsíčně o víc než 1 500 korun, z nichž vlastně 400 korun zaplatí jako "vstupné do hráčského světa" a teprve se zbylými 1 100 korunami prohrává či vyhrává. Tak to alespoň vyplývá z průměrné "návratnosti" našeho loterijního trhu. To znamená, že pravděpodobnost výhry není 0,5 jako u férových her, ale jen 0,375.

Když se štěstí unaví…

Vezměme tzv. číselné loterie, kterým dominuje Sazka: podle průzkumu jejím svodům pravidelně podléhá 31 % našich obyvatel, tedy skoro polovina dospělé populace. Pravděpodobnost výhry první ceny ve Sportce je 1 : 14 000 000, to ale není podstatné. Problém tkví v tom, že jen něco málo přes polovinu vsazených peněz se rozděluje na výhry. Na tuto výhru se tedy musí "složit" nejen 14 milionů, ale přes 25 milionů sázejících – každý z nich ovšem při sázení doufá, že právě on tentokrát nebude hejlem, ale tím "vyvoleným".

Poněkud méně odírají své příznivce hrací automaty. Tyto zločinné stroje také zkonzumují nejvíc: naházíme do nich 41 miliard a zpět nám vypadne jen něco přes 30 miliard. Výhry jsou však časté, přestože malé stroje jsou seřízeny tak, aby hráče oškubávaly jen o 25 % (zákon nedovoluje na konkrétním přístroji nastavení výherního podílu nižšího než je právě 75 %); to systém loterií je nastaven hůř ("koeficient oškubání" je cca 45 %).

Přes 10 miliard korun jsme nechali v legální lumpárně hracích automatů a 3 miliardy v Sazce. Zajímavý je nárůst zájmu o kurzové sázky, kde jsme dokonce prodělali jen 1,25 miliardy a je zde také daleko nejvyšší návratnost. Jedině v tomto "oboru" mohou hráči nad sázkovou kanceláří dokonce vyhrát, jde vlastně o souboj bookmakerů s tipujícími.

Loterijní trh ČR (v mld. Kč, návratnost v %)
2001
2002
návratnost v %
návratnost v mld. Kč

Hrací stroje

38,3

41,2

75 %

30,90

Kasina

10,6

10,1

75 %

7,57

Kurzové sázky

8,1

9,5

87 %

8,26

Loterie

6,1

6,7

55 %

3,68

Ostatní (audiotex aj)

0,0

2,3

75 %

1,59

Celkem

63,1

69,9

74,4 %

52,00

Hazard, hra, investice

Štěstí nebo pravděpodobnost? Hranice je samozřejmě v matematice. Vlastně i s pojišťovnou uzavíráme sázku, zda určitá škoda vznikne nebo ne. Dojde k pojistné události a vznikne tato škoda, nebo ne? Kdo prohraje, platí. Buď klient pojistné pojišťovně, nebo ona pojistné plnění klientovi.
Racionální lidé pro své "hry" vyžadují pravděpodobnost výhry 1/2. A kupodivu ještě racionálnější hrou jsou investice, protože investorům "fandí" pravděpodobností dokonce ještě vyšší. A tomu se budeme věnovat příště. 

 Co si myslíte o hazardu a tomto druhu zábavy? Nejsou podle vás kapitálové trhy také jen hazard? Podělte se o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

5. 6. 2003 | 9:36 | Čedok

Že Sazka je největší mafie u nás je stará věc. Využívá hlouposti lidí k obohacování, pořádání žranic, kupování baráků a drahých aut a na úplatky. Na sport dává jen malou část zisků (cca 10%), přestože podpora sportu má být...více

5. 6. 2003 | 9:30 | TGP

O tom nepochybujte ani na okmažik. Navíc pokud vím, tak obce mají z provozu automatů zajímavé zisky, nedivím se proto, že je podporují. více

5. 6. 2003 | 8:50 | FejtekP

Myslel jsem, že ty zločinné hrací automaty už nikdo nehraje - a ejhle! Zřejmě to místní mafie mají dobře zorganizované. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK