Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: další divný týden

Fondy: další divný týden
Ani uplynulý týden nepřinesl jasno do nálad našich investorů. Do fondů nosí peněz jen poskrovnu, a tak asi nejzajímavější událostí je chystané "sestěhování" fondů První investiční do ČSOB.

Celkový prodej fondů byl minulý týden dokonce silně záporný. Ve statistice prodejů sice ubylo přes půl miliardy, ale naštěstí v bilanci majetku došlo k přírůstku "nového" otevřeného Bohatství v hodnotě 2,1 miliardy korun. A které peníze z fondů odešly? Zřejmě především institucionální: 400 milionů z J&T AM Perspektiva-P (profil, názory), 190 milionů z ČSOB Výnosového (profil, názory), 95 milionů z Rentiérského a 55 milionů korun z IKS Globálního (profil, názory).

Podivnost analýzy tentokrát prohlubuje okolnost, že v týdenní statistice UNIS scházejí údaje za fondy Investiční společnosti České spořitelny (profil, názory), asi z technických důvodů. Používáme tedy odhady podle kurzovního lístku, ale žádné překvapení se nekoná: odliv ze Sporoinvestu (profil, názory) pokračuje v řádu půl sta milionů, což pouhých asi 15 milionů do nového ESPA Českého fondu peněžního trhu (profil, názory) zdaleka nevyrovná. Úspěšné jsou však dluhopisové fondy ISČS, které získaly kolem 130 milionů korun. Celková bilance kdysi dominantní investiční společnosti však tentokrát stačí jen na bronzovou příčku.

Stříbra tentokrát dosáhla stabilní IKS KB (profil, názory) zejména pěknými 98 miliony prodejů IKS Peněžní trh s podporou 40 milionů IKS Dluhopisového (profil, názory). Pro zlatou medaili se již téměř pravidelně chodí ČSOB díky svému arzenálu KBC fondů. Tak i tentokrát je 78 milionů Multi Cash CZK (profil, názory) a 22 milionů dluhopisového Renta Czechrenta podpořeno 67 miliony korun finišmana ČSOB Světový Click+ 1 (profil, názory). Celkem i s cizoměnovými fondy tak prodeje KBC fondů dosáhly 195 milionů korun.

A výkonnost? U dluhopisových fondů se tříměsíční pohybuje kolem jednoho procenta, ale najdeme i zápornou – to by mělo být určitým varováním pro ty naivní investory, kteří čtou jen roční výkonnost kolem osmi procent. Zato u akciových fondů vidíme za pouhý poslední týden i přes dvě procenta, ačkoli roční kladnou hodnotu ještě nevidíme.

A nyní se podívejme na "velký úklid", který konečně mezi svými i po První investiční (profil, názory) zděděnými fondy odstartovala ČSOB. Cílem je však nejen zjednodušit strukturu, ale zejména zefektivnit správu a snížit náklady. Sloučené fondy umožní i větší diverzifikaci portfolia a tím zmenšení investičního rizika S tím souvisí i sloučení obou investičních společností do ČSOB Investiční společnosti a sestěhování z budovy na Bělehradské do Perly. Návrh schválila KCP a k realizaci sloučení dojde po uplynutí zákonem stanovených 3 měsíců od rozhodnutí Komise, tj. k 31. červenci 2003. Dnem sloučení původní fondy zaniknou a jejich majetek a podílníci přejdou do trojice přejímajících a přejmenovaných fondů.

ČSOB bond mix se při svém investování zaměří na pevně úročené instrumenty. Svým kratším investičním horizontem, očekávaným výnosem i investičním rizikem bude ležet mezi dvěma dalšími fondy skupiny, tj. mezi fondem peněžního trhu KBC Multi Cash a dluhopisovým fondem KBC Renta Czechrenta. Sloučí:

ČSOB český peněžní trh (profil, názory)
ČSOB český dluhopisový (profil, názory)
1.IN - Fond peněžního trhu (profil, názory)
1.IN - Dluhopisový fond (profil, názory)
+ přejímající 1.IN - Výnosový fond (profil, názory)

ČSOB akciový mix bude orientován na akcie a podílové fondy bez vyhraněného teritoriálního, oborového nebo měnového zaměření a sloučí:
ČSOB světový akciový (profil, názory)
ČSOB smíšený (profil, názory)
ČSOB evropský akciový (profil, názory)
1.IN - Akciový fond (profil, názory)
+ přejímající 1.IN - Fond fondů (profil, názory)

ČSOB středoevropský vzniká z dosavadního 1.IN - Středoevropského fondu (profil, názory), původně i nově orientovaného na smíšené (akciové i dluhopisové) investice ve středoevropském regionu.

Jako další krok transformace privatizačních fondů (1.IN - Restituční fond, 1.IN - PIF , 1.IN - Rentiérský fond a dále po otevření zbývajících investičních fondů pod správou 1.IN a ČSOB a po vypršení období uplatňování tzv. ochranné odkupní srážky) se předpokládá jejich spojení do ČSOB fondu stability.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v nejrozsáhlejší fondové sekci na českém internetu fondy.penize.cz!

Je podle vás reforma fondů skupiny ČSOB perspektivní? Nebo byste to udělali jinak? Myslíte, že obliba investování do fondů klesla trvale? Podělte se s ostatními o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 5. 2003 19:59, CSrypatschek

Nelze také zapomínat na významné strategické množství akcií IP-Banky ( bývalá IPB ) v portfoliích fondů 1.IN, nyní oceněno 0,- Kč. Je zcela dle dosavadního postupu ČSOB nesporné, že pokud by byly tyto akcie a tedy i samotné fondy mimo vliv ČSOB, tak by byly naděje podílníků na alespoň částečné znovuzhodnocení ČOJ fondů z tohoto titulu výrazně větší. Zájmy podílníků fondů jsou tak v příkrém rozporu se zájmy ČSOB, která fondy spravuje a která má zájem na likvidaci zbytků IP-Banky a tedy na nulovém ocenění těchto akcií ! Proto jsou akcie IP-Banky v portfoliích fondů 1.IN pro ČSOB tak důležité, neboť skrze ně vykonává akcionářská práva, a to destruktivním způsobem, na valných hromadách IP-Banky ! A zcela bezmocní podílníci fondů nemají ani tu moc, aby si nechali od ČSOB za tyto manipulace, které ČSOB provádí ve svém sobeckém úzkém zájmu, odpovídajícím způsobem zaplatit. To by bylo alespoň částečné prozatimní a spravedlivé zhodnocení pro podílníky. A jde přitom o hodně, jsou zde nějaké ty soudy a mezinárodní arbitráž, hi, hi, hi.... No, ale jsme v Absurdistánu, asi bude ještě hůř !

Reagovat

 

+9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek 20. 05. 2003 19:55)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 5. 2003 9:45, TGP

Máte samozřejmě kus pravdy, původně i "plán restrukturalizace" s tuzemským moneymarketem počítal. Ale - a jistě i z daňových důvodů - nakonec rozhodnutí ponechat jen jeden MM (KBC Multi Cash CZK) je také schůdné řešení, protože tento fond je denominován v korunách a investuje do českého trhu.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 19. 05. 2003 08:38)

Další příspěvky v diskuzi (30 komentářů)

21. 5. 2003 | 23:32 | CSrypatschek

...prý se o prodeji PVT více asi dozvíme zítra ve čtvrtek, tj. 22.05. 2003, a vše bude možná jinak, lépe pro podílníky ! Nicméně chtěl jsem v úvaze ukázat a jen na tomto malém příkladu, s čím vším zde v bémiš prostoru musí...více

21. 5. 2003 | 23:29 | CSrypatschek

Prodej PVT spolu s podmínkami prodeje se, jako celek, nepřipravoval jistě ze dne na den. Ptejme se, proč nedošlo k odpovídajícímu přecenění akcií v portfoliu fondů 1.IN již daleko dříve, zvláště, když šlo o tak významnou...více

21. 5. 2003 | 23:26 | CSrypatschek

Spočteme dále přes palec : uvažované "přecenění" akcie PVT z 2.740,- Kč na odhadem něco přes 2.000,- Kč je snížením ceny asi o 25 %, což by se na vlastním jmění fondu 1.IN PIF na 1 podíl mělo projevit snížením asi o zhruba...více

21. 5. 2003 | 23:25 | CSrypatschek

A jeví se mi v souvislostech, že ČSOB si v tomto scénáři ještě ráda ( právě s účastí podílů PVT v 1.IN ) šikovně zasekunduje : výrazně nižší cena za akcie PVT přece jen dokáže, jak to portfolio bývalé IPB bylo vlastně bezcenné,...více

21. 5. 2003 | 23:23 | CSrypatschek

Dle mne podílníci fondů 1.IN totiž nemají nic společného s tím, že bémiš stát, který vlastně přes ČKA dřívější účast ČSOB ( předtím IPB ) v PVT prodává, je silně zadlužen a Špidla je lačný peněz : tedy prodej za hotové hned,...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK