Fondy se zasekly

Fondy se zasekly
Uplynulý týden byl sice o den kratší a počasí lákalo spíše k jiným hrám než finančním, přesto naše fondy nemusely pohořet jako čarodejnice. Co se to děje?

Zdá se, že buď něco přestalo fungovat, anebo to nefunguje, jak by mělo. Nejde přitom jen o výkyvy výkonnosti, ale zejména o komunikaci našich investičních společností se svými mateřskými prodejními sítěmi, o komunikaci s klienty ani nemluvě. A tak všechny tuzemské fondy dohromady hravě "strčila do kapsy" ČSOB, která jim tak s pomocí palety fondů KBC namalovala nad jejich budoucností velký otazník.

Odečteme-li ze statistik UNIS matoucí sumy 1,84 miliardy korun, které si do díry v daňovém plotě schovávají samy banky, zůstává na tuzemské retailové fondy ubohoučkých 28 milionů korun. To není číslo, to je výsměch – takové týdenní prodeje by měl mít jediný středně velký fond, který nechce v dohlednu zmizet v propadlišti dějin. Tolik například prodává již zmíněná ČSOB jediného ze svých korunových zajištěných fondů ČSOB Světový Click+ 1. Že by skutečně už nastupovala éra zajištěných fondů? Odpověď záleží na tom, jak si kdo vyhodnotí budoucnost úrokových sazeb a tím i dluhopisových fondů.

Nejpodivněji se chovají klienti donedávna nejoblíbenějších fondů peněžního trhu. Velkovysavač ISČS Sporoinvest (profil, názory), který ještě před několika měsíci dominoval celému trhu, ztratil své výsadní postavení v březnu, kdy zradil mnohé své příznivce tříměsíční ztrátou. Tu sice nyní již zvrátil alespoň na +0,28 procenta, ale půlroční výnos pod jediným procentem zřejmě netěší ani další podílníky: za necelý týden si z něj odnesli 106 milionů korun. Nadšení nebudí ani půlroční výnos 1,19 procenta IKS Peněžní trh (profil, názory) a pouhé půlprocento Sporokonta (profil, názory) už rozplakalo nejednoho příznivce. Takže suma sumárum: z tuzemských fondů peněžního trhu odplynulo 93 milionů korun. Kdo tedy rázně převzal štafetu money market funds? Ano, je to prodejem za 103 miliony korun jednoznačně KBC Multi Cash ČSOB CZK (profil, ). Ten také "zachránil" celkovou bilanci segmentu v černých číslech.

Dluhopisové fondy zatím stále "jedou": ISČS Sporobond (profil, názory) se 104 miliony čistých prodejů drží pozici lídra a skutečně – půlroční výnos 3,14 procenta není vůbec k zahození. Jeho konkurent z rodiny IKS - IKS Dluhopisový (profil, názory) - již ztrácí nejen na výkonnosti, ale i na prodejích (2,14 procenta při prodeji 33 milionů korun). Po jeho stříbrné medaili však vehementně sáhla dvojice dluhopisových fondů z dílny ČP Investu (profil, názory): členění na dva fondy státních (ISCPISDL) a korporátních (profil, názory, koupit) dluhopisů se ukazuje jako prozíravé a dohromady získaly přes 50 milionů korun investic, ten druhý dokonce svými 9,21 procenta vévodí mezi dluhopisovými fondy nejvyšší roční výkonností.

Pokusme se však podívat dále do budoucnosti a zamysleme se nad tím, jak se promítne nejistá sezóna úroků do vývoje výnosů dluhopisů a tím i do výkonnosti dluhopisových fondů: tomuto tématu se budeme věnovat ještě tento týden.

Smíšené fondy se stále jeví jako rezervoár dotující jinak zaměřené či přesněji vymezené investiční nástroje, a tak část z jejich odkoupených 80 milionů zřejmě "zachránilo" celkovou retailovou bilanci v kladném teritoriu (již zmíněných 28 milionů korun). Z hlediska půlroční výkonnosti je však mezi těmito fondy možno již nalézt i natolik atraktivní, že před nimi i tolik oblíbené dluhopisové blednou závistí. A akciové fondy? Světlo na konci tříletého tunelu nerozdmýchal ani pozitivní vývoj akciových trhů posledních týdnů a osm milionů do těchto fondů zřejmě přinesli jen skalní optimisté. Navíc museli vyrovnat i víc jak pětimilionový odliv z IKS fondu fondů (profil, názory).

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v nejrozsáhlejší fondové sekci na českém internetu fondy.penize.cz!

Je soumrak fondů peněžního trhu jen dočasný, nebo tam "pšenka nepokvete" delší dobu? Vyplatí se riskovat a do dluhopisových fondů investovat jen na půl až třičtvrtě roku? Našim dosud dominantním investičkám doslova vytřela zrak ČSOB – bude to pokračovat? Podělte se s ostatními o své názory!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 18 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 5. 2003 10:11, Simpanz

Vidím to dost podobně. Reaguji už víceméně jen na nesmysly pana Prouzy, aby si nemyslel, že mu všechno projde.

Zobrazit celé vlákno

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 5. 2003 18:15, CSrypatschek

A tak si tu už jen občas a ze sportu rýpnu. Není totiž co řešit. Zbývá jen tak trochu polechtat pí ár agenturky a přemoudřelé radílky. Na okraj : ti všichni se dobře, i pod pohrůžkou uplatnění spravedlivého násilí a to mi nedělá zas tak potíže, lechtají v mraveništi, tady na serveru to ale, žel, tak jednoduše nejde, hi, hi, hi...

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Komerční banka má rekordní zisk. Vyplatí 60 Kč na akcii

8. 2. 2023 | Petr Kučera

Komerční banka má rekordní zisk. Vyplatí 60 Kč na akcii

Čistý zisk Komerční banky loni dosáhl 17,6 miliardy korun, což je o 37,9 % více než před rokem a jde o rekord v její historii. Výnosy stouply meziročně o 23,2 % na 38,6 miliardy korun. celý článek

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

1. 2. 2023 | redakce Peníze.CZ

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

Investiční skupina Premiot Group podnikatele Ondreje Spodniaka je v prodlení s úhradou přinejmenším části svých závazků z vydaných dluhopisů. Upozornil na to Martin Dočekal, provozovatel... celý článek

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

31. 1. 2023 | Lucie Weissová | 1 komentář

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

Krize, nebo příležitost? Kde zhodnocovat úspory, na co dávat pozor a jak pracovat s investičním portfoliem, když trhy kolísají a inflace je vysoko? Odpovídá Vít Endler, spolumajitel... celý článek

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

12. 1. 2023 | Vladimír Pikora | 1 komentář

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu... celý článek

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.