Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: další divný týden

Petr Fejtek | | 19. 5. 2003 | 30 komentářů
Ani uplynulý týden nepřinesl jasno do nálad našich investorů. Do fondů nosí peněz jen poskrovnu, a tak asi nejzajímavější událostí je chystané "sestěhování" fondů První investiční do ČSOB.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 5. 2003 19:59, CSrypatschek

Nelze také zapomínat na významné strategické množství akcií IP-Banky ( bývalá IPB ) v portfoliích fondů 1.IN, nyní oceněno 0,- Kč. Je zcela dle dosavadního postupu ČSOB nesporné, že pokud by byly tyto akcie a tedy i samotné fondy mimo vliv ČSOB, tak by byly naděje podílníků na alespoň částečné znovuzhodnocení ČOJ fondů z tohoto titulu výrazně větší. Zájmy podílníků fondů jsou tak v příkrém rozporu se zájmy ČSOB, která fondy spravuje a která má zájem na likvidaci zbytků IP-Banky a tedy na nulovém ocenění těchto akcií ! Proto jsou akcie IP-Banky v portfoliích fondů 1.IN pro ČSOB tak důležité, neboť skrze ně vykonává akcionářská práva, a to destruktivním způsobem, na valných hromadách IP-Banky ! A zcela bezmocní podílníci fondů nemají ani tu moc, aby si nechali od ČSOB za tyto manipulace, které ČSOB provádí ve svém sobeckém úzkém zájmu, odpovídajícím způsobem zaplatit. To by bylo alespoň částečné prozatimní a spravedlivé zhodnocení pro podílníky. A jde přitom o hodně, jsou zde nějaké ty soudy a mezinárodní arbitráž, hi, hi, hi.... No, ale jsme v Absurdistánu, asi bude ještě hůř !

Reagovat

 

+9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek 20. 05. 2003 19:55)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 5. 2003 9:45, TGP

Máte samozřejmě kus pravdy, původně i "plán restrukturalizace" s tuzemským moneymarketem počítal. Ale - a jistě i z daňových důvodů - nakonec rozhodnutí ponechat jen jeden MM (KBC Multi Cash CZK) je také schůdné řešení, protože tento fond je denominován v korunách a investuje do českého trhu.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 19. 05. 2003 08:38)

Další příspěvky v diskuzi (30 komentářů)

21. 5. 2003 13:27 | Martin

Vy žijete? Já už o Vás měl vážně strach! Takový grafoman se bude v létě, až bude na trhu mrtvo, opravdu hodit. Prozraďte mi, ty Vaše žvásty píšete v pracovní době? Pokud ano, pak jsem vážně rád, že nemáte s Českou spořitelnou nic společného...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek 20. 05. 2003 19:47)

21. 5. 2003 14:59 | TGP

A proč vám to vadí? Styl je to sice neortodoxní, ale v řadě poznámek má pan antispořitelna naprostou pravdu. A proto nevím, proč se rozčilovat nad formou, když má vždy jít o obsah. Nebo ne?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Martin 21. 05. 2003 13:27)

21. 5. 2003 23:17 | CSrypatschek

...pane Martine, ubezpečuji Vás, že pro mne je "pracovní doba" a tedy i "pracovní poměr" pojem neznámý ! Jste vedle jako ta jedle ! Ale že jste si početl, nebo ne ?Nedalo mi to a tak, dnes pozdě večer ve středu 21.05.2003, pro Vás něco přidávám k jednomu téma viz výše ( vždyť to byl přece takový další divný týden ):
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Martin 21. 05. 2003 13:27)

21. 5. 2003 23:19 | CSrypatschek

To ocenění 85 880 ks akcií PVT bylo ve fondu 1.IN PIF dlouhodobě asi za 2.740,- Kč /1 akcii, přičemž těch 235 milionů Kč celkem představovalo asi 5,7 % na celkovém vlastním jmění fondu. Fond svoji investiční strategii konal až dosud jako fond dluhopisový ( 63 % dluhopisů tuzemsko, 23 % zahraniční ).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek 21. 05. 2003 23:17)

21. 5. 2003 23:21 | CSrypatschek

Dle veřejných informačních zdrojů a prosáklých informací se prodejní cena PVT má pohybovat kolem pouze 2.000,- Kč /1 akcii ( možná o něco málo více ). Podmínky prodeje jsou prý ale nestandardní, neboť v prvé řadě je upřednostněna likvidita, tedy okamžité zaplacení kupcem, ač prodej nebude ještě schválen antimonopolním úřadem. Kupec má tedy vysázet peníze na dřevo hned, ale s rizikem dalších několikaměsíčních úředních průtahů zde v bémiš prostoru. Jen tato podmínka, pokud tomu tak opravdu je, musí mít rozhodně velmi neblahý vliv na cenu ! To je ale v příkrém rozporu se zájmy podílníků fondů, které mají akcie PVT v porfoliu !
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek 21. 05. 2003 23:17)

21. 5. 2003 23:23 | CSrypatschek

Dle mne podílníci fondů 1.IN totiž nemají nic společného s tím, že bémiš stát, který vlastně přes ČKA dřívější účast ČSOB ( předtím IPB ) v PVT prodává, je silně zadlužen a Špidla je lačný peněz : tedy prodej za hotové hned, asi i pod časovým tlakem a doslova za každou cenu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek 21. 05. 2003 23:21)

21. 5. 2003 23:25 | CSrypatschek

A jeví se mi v souvislostech, že ČSOB si v tomto scénáři ještě ráda ( právě s účastí podílů PVT v 1.IN ) šikovně zasekunduje : výrazně nižší cena za akcie PVT přece jen dokáže, jak to portfolio bývalé IPB bylo vlastně bezcenné, a bude tak možná sloužit i jako materiál v zájmu ČSOB a i v zájmu bémiš státu k IP-Bankou napadenému ocenění hodnoty IPB a k arbitráži ! Při tom ČSOB samu tento postoj ničím majetkově nezatíží, na rozdíl právě od podílníků jejích fondů !
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek 21. 05. 2003 23:21)

21. 5. 2003 23:26 | CSrypatschek

Spočteme dále přes palec : uvažované "přecenění" akcie PVT z 2.740,- Kč na odhadem něco přes 2.000,- Kč je snížením ceny asi o 25 %, což by se na vlastním jmění fondu 1.IN PIF na 1 podíl mělo projevit snížením asi o zhruba 1,4 %. Na tento dluhopisový fond je to hodně, výnos tak za více než čtvrt roku je pryč. A propočet mi sedí : před pár dny kurz fondu kolem 1,3 Kč / 1 podíl, nyní ( po znovu obnoveném obchodování bez dalších informací pro podílníky ) propad na úroveň kolem 1,28 až 1,29 / 1 podíl.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek 21. 05. 2003 23:17)

21. 5. 2003 23:29 | CSrypatschek

Prodej PVT spolu s podmínkami prodeje se, jako celek, nepřipravoval jistě ze dne na den. Ptejme se, proč nedošlo k odpovídajícímu přecenění akcií v portfoliu fondů 1.IN již daleko dříve, zvláště, když šlo o tak významnou položku ? Jisté potom je, pokud se dosavadní černé úvahy o prodeji PVT stanou skutečností, že ČSOB ( přes svoji investiční společnost ) vlastně inkasovala jen škrtnutím pera ( nebo právě neškrtnutím ? ) ročně z fondu 1.IN PIF za jeho správu, a to právě z virtuálního nadhodnocení akcií PVT o 59 mil. Kč, zcela pohodlný, bezpracný a plně materializovaný cash, tj. něco kolem 1.2 mil. Kč. Třeba na kafíčko pro pana Kafánka. Také bych si dal říci. Tady v kališti bych z toho žil hodně dlouho. Na druhou stranu nešťastník podílník, který nedávno nakoupil podíly fondu 1.IN PIF a neznaje rizika portfolia : měl to u dluhopisového fondu, žel, za vlastně 2 % + 1,4% = 3,4 % "prodejní" přirážky, tedy jako u nějakého akciového fondu...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek 21. 05. 2003 23:17)

21. 5. 2003 23:32 | CSrypatschek

...prý se o prodeji PVT více asi dozvíme zítra ve čtvrtek, tj. 22.05. 2003, a vše bude možná jinak, lépe pro podílníky ! Nicméně chtěl jsem v úvaze ukázat a jen na tomto malém příkladu, s čím vším zde v bémiš prostoru musí investor/spekulant do fondů počítat : už jakou reprezentaci si zvolí voliči do parlamentu a do senátu, jestli tato reprezentace včetně vlády bude řešit zvláště ekonomické kauzy ( třeba kolem komerčních bank ) vždy standardním a průhledným způsobem, tedy bez následných a stále přítomných reziduí, zda-li je zájem investora/spekulanta vždy totožný se zájmem ( zadluženého ) státu a zprostředkujícího ( hrabivého ) peněžního ústavu/investiční společnosti, zda-li má investor/spekulant proto svoji investici dostatečně a vždy pod kontrolou a zda-li kroky státu a případného zprostředkovatele jsou vždy transparentní a dostatečně předvídatelné. Do toho všeho ještě navíc : Enron, Ahold, Adamovské strojírny, IPB, Al-Kajdá, SARS, povodně, odposlechy telefonů, válka tajných služeb, majetková přiznání, odbory,...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (CSrypatschek 21. 05. 2003 23:29)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miroslav Kalousek

politik

Jan Libich

ekonom

Miroslav Kalousek
ÚSPĚŠNOST
9,15 %

z 153 duelů
×
Jan Libich
ÚSPĚŠNOST
54,17 %

z 48 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK