Kapitálové trhy ve dnech 16. - 22. 3. 2002

| 25. 3. 2002
Kapitálové trhy ve dnech 16. - 22. 3. 2002
Slibný začátek a smutný konec. I tak by se dal stručně shrnout vývoj na kapitálových trzích v USA a v Evropě.

Spojené státy

V pondělí trhy na začátku obchodování posilovaly, a to zejména díky pozitivním komentářům o vývoji U.S. ekonomiky. Například Merrill Lynch hovoří o 5-6-ti procentním růstu GDP za 1Q roku 2002 v meziročním srovnání. Během dne se však akciové indexy vrátily hlavně kvůli vybírání zisků k otevíracím hodnotám, okolo kterých se pohybovaly po větší část dne. Nejzajímavější zprávou dne se stalo oznámení General Electric, která opakovaně potvrdila svůj ziskový výhled pro rok 2002-2003. Ale ani tato pozitivní zpráva nepřinesla výraznější posílení indexu Dow Jones. Pro celý tento den byl charakteristický nízký objem obchodů.

V úterý se americké trhy vyvíjely po otevření mírně pozitivně. Pouze Nasdaq se vydal na chvíli do červených čísel. Během dne se indexy DJIA a Nasdaq ustálily mírně nad otevíracími hodnotami. Zprávami dne byly informace o hlasování o spojení Hewlett Packard s Compaqem (vývoj zatím ukazuje spíše na fúzi, ovšem na konkrétní zprávy si musíme ještě dlouho počkat) a ze zasedání Fedu, který se rozhodl podržet úrokovou sazbu na úrovni 1,75, což se očekávalo. Dow Jones těžil tento den zejména z potvrzení výhledů společností (General Motors, Procter & Gamble, Goldman Sachs, Home Depot). Nasdaq posiloval hlavně díky zájmu o softwarové tituly a polovodiče.

Ve středu postihl americké trhy nepříznivý vývoj. Došlo k výraznému oslabení indexů díky komentářům na včerejší zasedání Fedu. Například Goldman Sachs prohlásil, že pokud bude Fed zvyšovat úrokové sazby bude to mít negativní dopad na akciové trhy. Podle některých analytiků není tento názor správný, neboť se domnívají, že úrokové sazby jsou příliš nízko a Fed sazby zvýší až poté, co si bude jist, že to nepoškodí zatím křehký růst ekonomiky. V polovině dne to vypadalo na mírné zotavení, které bylo však zvráceno nepříznivou zprávou o rozpočtovém deficitu.

Ve čtvrtek se očekával mírný růst po středečním propadu, který byl nepodložený fakty. Tento trend však na omezenou dobu splňoval pouze Nasdaq. Ve čtvrtek byla též před otevřením trhů zveřejněna makro data, která se vyvíjela podle očekávání (dodatečné žádosti –12tis; reálný příjem –0,1%; CPI +0,2%, když výrazněji rostou ceny služeb). Mírný růst technologii díky chipům, telekomunikacím a softwarovým společnostem zakončil index leading indicators (beze změny). DJIA oslaboval hlavně díky společnosti General Electric, která klesala už druhý den. Obrat, a to hlavně díky technologiím a zájmu o velké společnosti (Oracle, Cisco, Intel, Microsoft, Sun), přinesl růst Nasdaqu o více jak 1 procento.

V pátek byl počátek obchodování ve znamení poklesu. DJIA se dostal do červených čísel díky zprávě od společnost McDonald's, která varovala, že její zisky za 1Q by měly být 29-30 centů na akcii, oproti očekávaným 31 centům. Oporou v technologiích je upgrade pro Palm od JP Morgana a split v poměru 2:1 u společnosti Applied Materials. Ovšem ani tyto zprávy nezabránily počátečnímu propadu indexu Nasdaq.

Evropa

Vývoj v Evropě byl na počátku týdne ovlivněn pozitivními trendy z konce předešlého týdne a z USA. Optimismus v Evropě naznačuje též hodnota ZEW Survey pro Německo, která hodnotí ekonomický sentiment na základě průzkumu 350 oslovených analytiků a investorů. Hodnota indexu dosáhla překvapivých 71,2b., když únorová hodnota byla 50,2b. Naopak vývoj v druhé polovině týdne byl ovlivněn nervozitou, která panovala v USA po zasedání Fedu. Mezi zajímavé tituly patřily tento týden akcie BMW, která oznámila pro tento rok rekordní zisk. Na druhou stranu ale klesaly akcie společnosti Infeneon, a to po oznámení Siemensu, že hledá někoho jiného pro dodávky chipů, které do této doby dodával právě Infeneon. Ani Deutsche Telekom si v uplynulém týdnu nevedl moc dobře.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.