Platit dětem za vysvědčení? Proč ne!

Platit dětem za vysvědčení? Proč ne!
Již tento týden přinesou děti domů vysvědčení. Možná vás při jeho prohlížení napadne, co udělat pro to, aby výsledky byly příště lepší.

Odpověď odborníků je jednoznačná, plaťte potomkům za známky, školní docházka je pro ně totiž tvrdou prací. Do vlastních rukou začínají brát rodiče osud svých potomků ve chvílích, kdy se ve škole nedaří. Doposud slunečnou atmosféru jedniček v žákovské knížce poprvé zastíní mrak v podobě čtyřky z kreslení či pětky z diktátu nebo matematiky a do rodiny se nenápadně vplíží neklid. Když se pak přidají i písemná sdělení od paní učitelky: "vyrušuje, okusuje pravítko a soustavně zapomíná učebnici zeměpisu", je čas něco podniknout.

Trpělivý rodič bere do ruky učebnici, méně trpělivý rákosku a praví: "Tak se na to Aničko, Honzíku, Bohumile, Jirko podíváme!" Děti loví z aktovek knížky, aby se posléze celá rodina mohla statečně trápit nad principem termonukleárních reakcí a způsoby měření úhlů. V zápalu boje se dokonce i babičky snaží pochopit mechanismus replikace DNA při proteosyntéze a vzdálenější příbuzní pomáhají analyzovat souvětí s nepravými vedlejšími větami spojkovými. Tváří v tvář ohromnému množství nákresů, schémat, vzorečků, rovnic a pouček rodiče zpravidla dříve nebo později kapitulují. Rodí se poznání, že nikoli hrou, ale hlavně tvrdou dřinou je dnešní škola.

Obvykle svým dětem přejeme, aby měly v životě úspěch a hledáme cesty, jak jim pomoci ve chvílích, kdy se nedaří. Pochopení a laskavé povzbuzování dětskou duši sice zahřeje, ale periodickou soustavu chemických prvků zpaměti nenaučí. Jednou z metod jak dosáhnout toho, aby děti neztratily touhu a zájem rozvíjet své znalosti, a to i navzdory špatným známkám, může být podle odborníků odměna za dobré výsledky. "Nevidím důvod, proč neocenit mimořádný výkon spojený s velkým úsilím. Klidně i finančně. Třeba když bylo dítě delší dobu nemocné a potom to dokázalo dohnat. Nebo když se zlepší v předmětu, který mu dlouhou dobu dělal velké potíže, " soudí socioložka Jitka Havlová.

Podobné názory zaznívají rovněž z úst psychologů. "Škola je pro děti bohužel tvrdá práce. Za práci v zaměstnání na rozdíl od práce v domácnosti nebo ve škole, honorováni jsme. Je tedy na zvážení rodičů, zda by u jejich konkrétního dítěte mohla tato pobídka působit motivačně," domnívá se dětský psycholog Petr Klíma. Argumenty jako: "dítě se přece učí pro sebe", případně pro život, jsou podle něj spíše úsměvné. "Takto dítě prostě neuvažuje, žije přítomností a nikoliv nekonečně vzdálenou budoucností," domnívá se Klíma a potvrzuje, že většinu dětí bohužel současná škola netěší.

Polovinu života se rodiče trápí nad tím, co z dítěte vyroste a druhou polovinu nad tím, co z něho vyrostlo. Někteří lidé jsou přesvědčeni, že genialita je dědičná. Jiní děti nemají. Věříme v dědičnost, dokud se náš syn nezačne chovat jako klacek. Ale stejně všichni doufáme, že naše dítě bude geniální a pak s hrůzou zjistíme, že je po nás. Základní chybou otců je, že očekávají od svých dětí, že jim budou dělat čest. Ideální otec neslyší, nevidí, nedává rady, ale dává peníze.
Z knihy Chytristikon od Zdeňka Kučery

Může finanční odměna pomoci k lepším školním výsledkům? Je to dobré pro život? Má smysl děti za špatné známky trestat? Dáváte dětem za vysvědčení peníze? Co jste měli v pololetí na vysvědčení vy? Napište nám .

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 46 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 2. 2001 9:31, martinahu

No jo, ale VŠE není zase tak náročná, abyste se musel učit... Zkuste nějakou technickou školu! Pak se učit budete muset.

Zobrazit celé vlákno

+26
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 2. 2002 22:06, smutnak

Škoda rany ktera nepadne vubec :-)

Zobrazit celé vlákno

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (46 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

4. 10. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

Akcionáři Komerční banky by ještě před Vánoci – od 22. prosince – mohli dostat další dividendu. Návrh na mimořádnou výplatu nerozděleného zisku zveřejnilo představenstvo banky.

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

30. 9. 2022 | Dominik Stroukal

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

Jak a kam investovat eura, aby to dávalo smysl? Investiční možnosti nabízejí tuzemské i zahraniční banky, ale také fintechové aplikace.

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

29. 9. 2022 | Petra Nová | 1 komentář

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

Investiční společnost Conseq nově spustila Repofond. Fond peněžního trhu, jehož výnos závisí na klíčové úrokové sazby ČNB. „Fond bereme jako alternativu ke spořicím účtům,“ říká Richard... celý článek

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.