Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Platit dětem za vysvědčení? Proč ne!

Platit dětem za vysvědčení? Proč ne!
Již tento týden přinesou děti domů vysvědčení. Možná vás při jeho prohlížení napadne, co udělat pro to, aby výsledky byly příště lepší.

Odpověď odborníků je jednoznačná, plaťte potomkům za známky, školní docházka je pro ně totiž tvrdou prací. Do vlastních rukou začínají brát rodiče osud svých potomků ve chvílích, kdy se ve škole nedaří. Doposud slunečnou atmosféru jedniček v žákovské knížce poprvé zastíní mrak v podobě čtyřky z kreslení či pětky z diktátu nebo matematiky a do rodiny se nenápadně vplíží neklid. Když se pak přidají i písemná sdělení od paní učitelky: "vyrušuje, okusuje pravítko a soustavně zapomíná učebnici zeměpisu", je čas něco podniknout.

Trpělivý rodič bere do ruky učebnici, méně trpělivý rákosku a praví: "Tak se na to Aničko, Honzíku, Bohumile, Jirko podíváme!" Děti loví z aktovek knížky, aby se posléze celá rodina mohla statečně trápit nad principem termonukleárních reakcí a způsoby měření úhlů. V zápalu boje se dokonce i babičky snaží pochopit mechanismus replikace DNA při proteosyntéze a vzdálenější příbuzní pomáhají analyzovat souvětí s nepravými vedlejšími větami spojkovými. Tváří v tvář ohromnému množství nákresů, schémat, vzorečků, rovnic a pouček rodiče zpravidla dříve nebo později kapitulují. Rodí se poznání, že nikoli hrou, ale hlavně tvrdou dřinou je dnešní škola.

Obvykle svým dětem přejeme, aby měly v životě úspěch a hledáme cesty, jak jim pomoci ve chvílích, kdy se nedaří. Pochopení a laskavé povzbuzování dětskou duši sice zahřeje, ale periodickou soustavu chemických prvků zpaměti nenaučí. Jednou z metod jak dosáhnout toho, aby děti neztratily touhu a zájem rozvíjet své znalosti, a to i navzdory špatným známkám, může být podle odborníků odměna za dobré výsledky. "Nevidím důvod, proč neocenit mimořádný výkon spojený s velkým úsilím. Klidně i finančně. Třeba když bylo dítě delší dobu nemocné a potom to dokázalo dohnat. Nebo když se zlepší v předmětu, který mu dlouhou dobu dělal velké potíže, " soudí socioložka Jitka Havlová.

Podobné názory zaznívají rovněž z úst psychologů. "Škola je pro děti bohužel tvrdá práce. Za práci v zaměstnání na rozdíl od práce v domácnosti nebo ve škole, honorováni jsme. Je tedy na zvážení rodičů, zda by u jejich konkrétního dítěte mohla tato pobídka působit motivačně," domnívá se dětský psycholog Petr Klíma. Argumenty jako: "dítě se přece učí pro sebe", případně pro život, jsou podle něj spíše úsměvné. "Takto dítě prostě neuvažuje, žije přítomností a nikoliv nekonečně vzdálenou budoucností," domnívá se Klíma a potvrzuje, že většinu dětí bohužel současná škola netěší.

Polovinu života se rodiče trápí nad tím, co z dítěte vyroste a druhou polovinu nad tím, co z něho vyrostlo. Někteří lidé jsou přesvědčeni, že genialita je dědičná. Jiní děti nemají. Věříme v dědičnost, dokud se náš syn nezačne chovat jako klacek. Ale stejně všichni doufáme, že naše dítě bude geniální a pak s hrůzou zjistíme, že je po nás. Základní chybou otců je, že očekávají od svých dětí, že jim budou dělat čest. Ideální otec neslyší, nevidí, nedává rady, ale dává peníze.
Z knihy Chytristikon od Zdeňka Kučery

Může finanční odměna pomoci k lepším školním výsledkům? Je to dobré pro život? Má smysl děti za špatné známky trestat? Dáváte dětem za vysvědčení peníze? Co jste měli v pololetí na vysvědčení vy? Napište nám .

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 2. 2001 9:31, martinahu

No jo, ale VŠE není zase tak náročná, abyste se musel učit... Zkuste nějakou technickou školu! Pak se učit budete muset.

Reagovat

 

+26
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Gladiator 01. 02. 2001 09:29)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 2. 2002 22:06, smutnak

Škoda rany ktera nepadne vubec :-)

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Baronlempl 15. 06. 2001 11:13)

Další příspěvky v diskuzi (46 komentářů)

1. 7. 2002 | 2:23 | Jan Hart

Zdá se mi trochu hloupé vytáhnout starý článek pokaždé když je vysvědčení :-(( více

27. 6. 2002 | 13:53 | monika

Chválit, chválit a zase chválit. Za všechno, co se jim dobrého, zajímavého, inspirativního a podnětného podaří. Za dobré známky hodně pochválit a obdivit, ty špatné přejít bez komentáře, anebo s mírným optimismem povzbudit...více

8. 2. 2002 | 22:46

Za vysvědčení rozhodně NEPLATIT ! V opačném případě se v příštích letech pravděpodobně stane, že dítě řekne, že za takovou částku se nevyplatí učit. Naopak kapesné ANO vždy ikdyby zlobilo. více

7. 2. 2002 | 18:50 | herigona

Se svými dětmi jsem při vyhodnocení vysvědčení postupoval následovně: Spočetl jsem průměr a od toho odečetl průměr z průměrů vysvědčení mého a mojí manželky (samozřejmě z odpovídajícího ročníku). Výslednou částku jsem vynásobil...více

7. 2. 2002 | 3:37

Proč ne - platit? Málokdo je tak naivní, aby si myslel, že dítě se bude učit pro sebe. U mě se jakýsi pocit zodpovědnosti zrodil až tak v 7. třídě (abych se dostal na střední školu). Určitě je lepší motivace pozitivní,...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK