Platit dětem za vysvědčení? Proč ne!

Platit dětem za vysvědčení? Proč ne!
Již tento týden přinesou děti domů vysvědčení. Možná vás při jeho prohlížení napadne, co udělat pro to, aby výsledky byly příště lepší.

Odpověď odborníků je jednoznačná, plaťte potomkům za známky, školní docházka je pro ně totiž tvrdou prací. Do vlastních rukou začínají brát rodiče osud svých potomků ve chvílích, kdy se ve škole nedaří. Doposud slunečnou atmosféru jedniček v žákovské knížce poprvé zastíní mrak v podobě čtyřky z kreslení či pětky z diktátu nebo matematiky a do rodiny se nenápadně vplíží neklid. Když se pak přidají i písemná sdělení od paní učitelky: "vyrušuje, okusuje pravítko a soustavně zapomíná učebnici zeměpisu", je čas něco podniknout.

Trpělivý rodič bere do ruky učebnici, méně trpělivý rákosku a praví: "Tak se na to Aničko, Honzíku, Bohumile, Jirko podíváme!" Děti loví z aktovek knížky, aby se posléze celá rodina mohla statečně trápit nad principem termonukleárních reakcí a způsoby měření úhlů. V zápalu boje se dokonce i babičky snaží pochopit mechanismus replikace DNA při proteosyntéze a vzdálenější příbuzní pomáhají analyzovat souvětí s nepravými vedlejšími větami spojkovými. Tváří v tvář ohromnému množství nákresů, schémat, vzorečků, rovnic a pouček rodiče zpravidla dříve nebo později kapitulují. Rodí se poznání, že nikoli hrou, ale hlavně tvrdou dřinou je dnešní škola.

Obvykle svým dětem přejeme, aby měly v životě úspěch a hledáme cesty, jak jim pomoci ve chvílích, kdy se nedaří. Pochopení a laskavé povzbuzování dětskou duši sice zahřeje, ale periodickou soustavu chemických prvků zpaměti nenaučí. Jednou z metod jak dosáhnout toho, aby děti neztratily touhu a zájem rozvíjet své znalosti, a to i navzdory špatným známkám, může být podle odborníků odměna za dobré výsledky. "Nevidím důvod, proč neocenit mimořádný výkon spojený s velkým úsilím. Klidně i finančně. Třeba když bylo dítě delší dobu nemocné a potom to dokázalo dohnat. Nebo když se zlepší v předmětu, který mu dlouhou dobu dělal velké potíže, " soudí socioložka Jitka Havlová.

Podobné názory zaznívají rovněž z úst psychologů. "Škola je pro děti bohužel tvrdá práce. Za práci v zaměstnání na rozdíl od práce v domácnosti nebo ve škole, honorováni jsme. Je tedy na zvážení rodičů, zda by u jejich konkrétního dítěte mohla tato pobídka působit motivačně," domnívá se dětský psycholog Petr Klíma. Argumenty jako: "dítě se přece učí pro sebe", případně pro život, jsou podle něj spíše úsměvné. "Takto dítě prostě neuvažuje, žije přítomností a nikoliv nekonečně vzdálenou budoucností," domnívá se Klíma a potvrzuje, že většinu dětí bohužel současná škola netěší.

Polovinu života se rodiče trápí nad tím, co z dítěte vyroste a druhou polovinu nad tím, co z něho vyrostlo. Někteří lidé jsou přesvědčeni, že genialita je dědičná. Jiní děti nemají. Věříme v dědičnost, dokud se náš syn nezačne chovat jako klacek. Ale stejně všichni doufáme, že naše dítě bude geniální a pak s hrůzou zjistíme, že je po nás. Základní chybou otců je, že očekávají od svých dětí, že jim budou dělat čest. Ideální otec neslyší, nevidí, nedává rady, ale dává peníze.
Z knihy Chytristikon od Zdeňka Kučery

Může finanční odměna pomoci k lepším školním výsledkům? Je to dobré pro život? Má smysl děti za špatné známky trestat? Dáváte dětem za vysvědčení peníze? Co jste měli v pololetí na vysvědčení vy? Napište nám .

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 46 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 2. 2001 9:31, martinahu

No jo, ale VŠE není zase tak náročná, abyste se musel učit... Zkuste nějakou technickou školu! Pak se učit budete muset.

Zobrazit celé vlákno

+26
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 2. 2002 22:06, smutnak

Škoda rany ktera nepadne vubec :-)

Zobrazit celé vlákno

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (46 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

25. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

Nemovitosti mají Češi rádi a my jim nabízíme snadnou možnost, jak s nimi zhodnotit své peníze nad inflaci. Vše si mohou vyzkoušet už od tisícikoruny, říká Lukáš Blažek, obchodní ředitel... celý článek

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

19. 2. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

Fintechová firma Revolut oznámila další omezení svých služeb, respektive zvýšení poplatků. Týkají se hlavně výběrů nižších částek z bankomatu, převodů peněz mimo oblast SEPA a investic. celý článek

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

18. 2. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

ING se stáhne z osobního bankovnictví v Česku. Exkluzivní právo oslovit její klienty se svou nabídkou získala Raiffeisenbank, přímo je ale nepřevezme.

Podvodníci už míří i na občanky. Slibují bitcoiny

17. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Podvodníci už míří i na občanky. Slibují bitcoiny

S pokračující investiční horečkou kolem bitcoinu a dalších kryptoměn dál roste aktivita podvodníků. Zneužívají známé tváře nebo značky a snaží se dostat k osobním datům i penězům. Třeba... celý článek

Bitcoin překonal 50 tisíc dolarů

16. 2. 2021 | Petr Kučera

Bitcoin překonal 50 tisíc dolarů

Cena bitcoinu dnes poprvé překonala hranici 50 tisíc dolarů. Zatím jenom na krátkou dobu, poté zamířila zpátky k 49 tisícům. Vyplývá to z údajů kryptoměnových burz, například... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.