Přeceněný NASDAQ, podceněný PX-50

Přeceněný NASDAQ, podceněný PX-50
V posledních dnech listopadu jsme vyhlásili tipovací soutěž, ve které měli účastníci odhadnout hodnotu pěti hlavních indexů na konci roku. Téměř nikomu nevyšla sázka na růst NASDAQu, zatímco pražská burza svým výsledkem téměř všechny překvapila.

Soutěž vznikla jako reakce na článek Padá hvězda, přejte si něco, věnovaný jedné lucemburské firmě nabízející investiční doporučení na základě "moderní, inovativní a vědecké metody předpovídání vývoje akciových trhů, integrující ekonomické, sociální, politické, astrofyzikální a klimatické indikátory" - neboli astrologie.

Do uzávěrky soutěže 3. prosince se sešlo 20 tipů na hodnotu indexů Standard & Poor's 500, NASDAQ, DAX, PX-50 a Nikkei 225 na konci obchodního dne 28. prosince 2000. Konečné pořadí jsme stanovili podle průměru absolutních hodnot odchylek tipů u jednotlivých indexů od skutečné hodnoty - a zjistili několik zajímavých trendů.

Především platí, že tipující byli v převážné míře optimisty. S výjimkou indexu pražské burzy PX-50 všechny indexy přestřelili, od 4 procent u DAXu (konečná hodnota byla 6371,64 bodu, průměrný odhad činil 6626,81 bodu) přes 4,47 procenta u Standard & Poor's 500 (skutečných 1334,22 bodu vs. průměrně odhadovaných 1393,90 bodu) po 6,77 procent u japonského Nikkei 225 (konečných 13946,96 bodu oproti průměrně tipovaným 14891,43 bodu). Velké zklamání většině tipujících připravil NASDAQ. Zatímco průměrný tip činil 2946,67 bodu (a osm tipujících jej dokonce očekávalo nad 3000), konečný kurs 2557,76 bodu znamená průměrné přestřelení o 15,2 procenta. Naopak černým koněm byl pražský index PX-50, který oproti průměrně očekávaným 443,14 bodu uzavřel na 475,1 bodu; jinými slovy řečeno, tipující pražský parket podcenili o 6,73 procenta.

Vítězem soutěže se stává autor s pseudonymem gladiator00, jehož průměrná odchylka činila 4,59%. Nejblíže byl konečné hodnotě DAXu (o 0,45%), nejhůře naopak dopadl při odhadu indexu PX-50 s chybou -11,6%. Na druhém místě skončil marpol s průměrnou odchylkou 4,70% a na třetím místě whatever s chybou 4,90%. Přílišným optimismem hýřil - a nejhůře dopadl - uživatel redsox s průměrnou odchylkou 15,21%. Smrtelným omylem se mu stal odhad NASDAQu, který přestřelil o téměř tisíc bodů, neboli 36,64%. Tipy jednotlivých soutěžících si můžete v excelové tabulce stáhnout odtud.

Myslíte, že neočekávaný růst indexu PX-50 byl jenom náhoda nebo bude pokračovat i v letošním roce? A co NASDAQ? O čem by měla být příští tipovací soutěž? Dejte nám vědět!

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 18 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 1. 2001 13:35, jbochnak

Zajímalo by mě, jak tipovali ti astrologové.

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 1. 2001 18:31, letal

Nechci být nezdvořilý, ale pokud to chápu správně, tak se mohlo tipovat i 2x ??? To mi bohužel nepřipadá příliš objektivní a hlavně fér vůči gladiátorům! A pokud dvojí tipnutí není na diskvalifikaci, tak by se alespoň mělo přihlížet k pozdějšímu tipu, tedy joskam z 2.12., který skončil na 19 místě a měl by být chápán jako oprava předchozího joskam tipu z 26.11. Díky za vysvětlení.

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň... celý článek

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela... celý článek

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

Pražská burza v posledních měsících přináší vysoké výnosy, ale investorům přidělává i vrásky, když z ní mizí další společnosti. Petr Koblic, dlouholetý šéf burzy, v rozhovoru vysvětluje,... celý článek

Investice do realit jako v e-shopu. Bezděkův startup hlásí restart

11. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Investice do realit jako v e-shopu. Bezděkův startup hlásí restart

Crowdfundingová služba CroFunGo, která lidem nabízí investice do developerských projektů, hlásí po roce fungování restart.

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

6. 10. 2021 | Martin Mašát

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za září, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.