Džungle? Ne, jen novela zákona!

Džungle? Ne, jen novela zákona!
Sláva! Novela zákona o dani z příjmu je na světě (schváleno PS PČR dne 12.12.2000) a s ní i změny ve zdaňování domácích fondů. Podílové a investiční fondy tedy budou nově odvádět už jen 15 procent ze zisku místo dosavadních 25 procent. Drobným problémem, který však pod výnosovou lupou nabývá velké rozměry, je zpětná účinnost tohoto ustanovení. Snížení daní totiž platí už pro rok 2000 a řádně zatočilo hlavou účetním tuzemských investičních společností.

Bonus versus malus

Investiční či uzavřené podílové fondy to mají jednoduché, účetně vytvářené zálohy na daň ze zisku ve výši 25 procent se pouze jednorázově sníží na 15 procent a přebytek se rozpustí do hodnoty čistého obchodního jmění fondu. Avšak otevřené podílové fondy v zájmu zachování účetní obezřetnosti a spravedlnosti vytvářejí zálohy na daň častěji, většinou v souladu s oceňovací periodou fondu. Nyní však provedou, nebo již provedli operaci, která sice zvýhodní současné podílníky, ale zároveň může vyvolat pocity hořkosti mezi těmi, kteří své podíly v průběhu loňského roku prodali. Paradoxně tak dochází k situaci, kdy nový investor, který vstoupil do fondu například v září minulého roku, je zvýhodněn stejnou měrou jakou byl "předaněn" odcházející podílník v tomtéž období. Samozřejmě je nutné podotknout, že tato situace nastala ze strany investičních společností nezáměrným procesem. Spíše došlo ze strany zákonodárce ke zlehčení případných technických potíží a souvislostí s retrospektivním zavedením novely zákona o dani z příjmu. O zpětné kompenzaci či zohlednění této skutečnosti se však kvůli velké komplikovanosti neuvažuje.

První vlaštovka = První investiční

První investiční (profil, názory) spravující deset podílových a několik investičních fondů dostála svému názvu. Jako první zareagovala a již 14.12.(tedy dva dny po schválení novely) jsme se mohli dočíst v aktualitách této společnosti mimo jiné: "Z tohoto důvodu je již od 14.12.2000 v aktuálních hodnotách podílových listů otevřených podílových fondů, které vykazují k tomuto dni kladný daňový základ, použita při výpočtu hodnoty majetku připadajícího na podílový list sazba daně ve výši 15 procent. Toto opatření bylo přijato s okamžitou platností po schválení zákona s cílem zamezení spekulacím mezi schválením zákona parlamentem a jeho vyhlášením ve Sbírce zákonů České republiky." Jak je patrné z přiloženého grafu, 14.12. došlo k jednorázovému zvýšení hodnot podílových listů společnosti PIAS o 0,7 procenta - peněžní trh (profil, názory), 0,89 procenta - dluhopisový (profil, názory), 0,98 procenta - akciový (profil, názory). Dále se uplatnění nižší sazby daně příznivě promítlo také u fondu IPB restituční (profil, názory) - 0,84 procenta a IPB fondu fondů (profil, názory) - 2,04 procenta. Tyto růsty byly také částečně tvořeny běžným růstem či poklesem v cenách investičních instrumentů obsažených v portfoliích zmiňovaných fondů.

Dva analytici = tři názory

O správnosti postupu společnosti PIAS se dá díky jeho dosavadní ojedinělosti polemizovat. Jeden tábor účetních, daňových poradců a ekonomů tvrdí, že to byl předčasný krok s ohledem na to, že:
1. novela nebyla ještě podepsána prezidentem Havlem
2. novela vstoupila v platnost až 1.1.2001

Druhý tábor stejně fundovaných odborníků však namítá:
1. účetní opatrnost přece nedovoluje dále nadměrně zdaňovat podílníky, kteří třeba ještě během prosince provedou odprodej svých podílových listů
2. nezohledněním novely by docházelo k prohlubování výše zmíněné nespravedlnosti

Jako investor a člověk milující logiku se nechci přiklánět k žádnému z protichůdných názorů. Zajímají mne fakta a myslím si, že to hlavní, co by v této citlivé oblasti mělo fungovat, je jednoznačnost a jednotnost v účetním postupu. Benevolce investiční společnosti v otázce zavedení nových daňových opatření totiž podle mého názoru naplňuje povahu důvěrných informací. Zákon o cenných papírech považuje za důvěrné všechny informace, které nejsou předem veřejně známé a mohly by významně ovlivnit kurs nebo výnos instrumentu kapitálového trhu.

Závěry plynoucí z uvedených skutečností:

1. většina investičních společností s výjimkou PIAS promítla efekt snížení daňových záloh bezprostředně po vstupu novely zákona o dani z příjmu v platnost, tedy od 1.1.2001
2. zvýšení hodnot podílových listů je markantnější z pohledu dluhopisových fondů a fondů peněžního trhu. V případě PIAS šlo jednorázově o téměř dvouměsíční výnos uvedených fondů. Volatilnější akciové fondy jsou navíc v posledním roce účetně spíše ztrátové.

Myslíte, že První investiční postupovala správně? Nebo se vám zdá sympatičtější postup ostatních investičních společností? Naplnila benevolce správců při zavádění nových daňových opatření povahu důvěrných informací? Napiště svůj názor.

Autor je portfolio manager D.S. Finance

Líbil se vám článek?

-14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 1. 2001 8:18, pjt

Muj nazor je, ze nejspravnejsim datem byl datum publikovani ve Sbirce zakonu CR (29.12.2000). Minimalizoval se tak dopad na podilniky, kteri investovali behem minulych obdobi a tento datum byl zaroven poslednim dnem, kdy bylo mozno u nekterych investicnich spolecnosti nakoupit/prodat PL v roce 2000. Pouziti data 1.1.2001 je podle meho tezko zvladatelne u fondu, ktere ocenuji na denni bazi, ale mohu se mylit.

+21
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 1. 2001 12:12

Mám za to, že se zapomíná na jednu věc. Podle našeho platného ústavního práva je zákázána zpětná retroaktivita. Tzn. nelze zákony změnit vztahy do minula (příklad Aby se nestalo, že Vás zítra zavřou za něco, co dnes není trestným činem a zpětně se určí, že je to i dnes trestným činem).

Tzn. dle mého názoru, že nelze ani zpětně legálně stanovit daňovou sazbu, byť výhodnější. Nehledě na dopady takového zákona, které se rozebírají v článku a v ostatních příspěvcích.
M.N.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

14. 9. 2021 | Martin Tománek | 11 komentářů

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

Zatímco někteří piloti dopravních letadel jsou kvůli útlumu letectví stále na neplaceném volnu, piloty finančních letadel pandemie nezasáhla. Tento sektor zažívá dlouhotrvající boom,... celý článek

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

13. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

Policie obvinila mladého podnikatele z investičního podvodu za 1,5 miliardy korun. Měl přes čtyři tisíce klientů. Čemu byste se měli vyhnout, abyste příště nenaletěli vy?

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

10. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČNB už nebude plošně omezovat výši dividend

Česká národní banka už v dalším období nebude plošně omezovat výši dividend bank. Doporučuje však zvažovat další výplatu až po oznámení konečných hospodářských výsledků za rok 2021... celý článek

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

9. 9. 2021 | Jaroslav Šura | 1 komentář

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

Akcie technologických společností jedou. Nesázejte na ně ale všechno. Očkujte portfolio proti propadu něčím jiným.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.