Džungle? Ne, jen novela zákona!

Džungle? Ne, jen novela zákona!
Sláva! Novela zákona o dani z příjmu je na světě (schváleno PS PČR dne 12.12.2000) a s ní i změny ve zdaňování domácích fondů. Podílové a investiční fondy tedy budou nově odvádět už jen 15 procent ze zisku místo dosavadních 25 procent. Drobným problémem, který však pod výnosovou lupou nabývá velké rozměry, je zpětná účinnost tohoto ustanovení. Snížení daní totiž platí už pro rok 2000 a řádně zatočilo hlavou účetním tuzemských investičních společností.

Bonus versus malus

Investiční či uzavřené podílové fondy to mají jednoduché, účetně vytvářené zálohy na daň ze zisku ve výši 25 procent se pouze jednorázově sníží na 15 procent a přebytek se rozpustí do hodnoty čistého obchodního jmění fondu. Avšak otevřené podílové fondy v zájmu zachování účetní obezřetnosti a spravedlnosti vytvářejí zálohy na daň častěji, většinou v souladu s oceňovací periodou fondu. Nyní však provedou, nebo již provedli operaci, která sice zvýhodní současné podílníky, ale zároveň může vyvolat pocity hořkosti mezi těmi, kteří své podíly v průběhu loňského roku prodali. Paradoxně tak dochází k situaci, kdy nový investor, který vstoupil do fondu například v září minulého roku, je zvýhodněn stejnou měrou jakou byl "předaněn" odcházející podílník v tomtéž období. Samozřejmě je nutné podotknout, že tato situace nastala ze strany investičních společností nezáměrným procesem. Spíše došlo ze strany zákonodárce ke zlehčení případných technických potíží a souvislostí s retrospektivním zavedením novely zákona o dani z příjmu. O zpětné kompenzaci či zohlednění této skutečnosti se však kvůli velké komplikovanosti neuvažuje.

První vlaštovka = První investiční

První investiční (profil, názory) spravující deset podílových a několik investičních fondů dostála svému názvu. Jako první zareagovala a již 14.12.(tedy dva dny po schválení novely) jsme se mohli dočíst v aktualitách této společnosti mimo jiné: "Z tohoto důvodu je již od 14.12.2000 v aktuálních hodnotách podílových listů otevřených podílových fondů, které vykazují k tomuto dni kladný daňový základ, použita při výpočtu hodnoty majetku připadajícího na podílový list sazba daně ve výši 15 procent. Toto opatření bylo přijato s okamžitou platností po schválení zákona s cílem zamezení spekulacím mezi schválením zákona parlamentem a jeho vyhlášením ve Sbírce zákonů České republiky." Jak je patrné z přiloženého grafu, 14.12. došlo k jednorázovému zvýšení hodnot podílových listů společnosti PIAS o 0,7 procenta - peněžní trh (profil, názory), 0,89 procenta - dluhopisový (profil, názory), 0,98 procenta - akciový (profil, názory). Dále se uplatnění nižší sazby daně příznivě promítlo také u fondu IPB restituční (profil, názory) - 0,84 procenta a IPB fondu fondů (profil, názory) - 2,04 procenta. Tyto růsty byly také částečně tvořeny běžným růstem či poklesem v cenách investičních instrumentů obsažených v portfoliích zmiňovaných fondů.

Dva analytici = tři názory

O správnosti postupu společnosti PIAS se dá díky jeho dosavadní ojedinělosti polemizovat. Jeden tábor účetních, daňových poradců a ekonomů tvrdí, že to byl předčasný krok s ohledem na to, že:
1. novela nebyla ještě podepsána prezidentem Havlem
2. novela vstoupila v platnost až 1.1.2001

Druhý tábor stejně fundovaných odborníků však namítá:
1. účetní opatrnost přece nedovoluje dále nadměrně zdaňovat podílníky, kteří třeba ještě během prosince provedou odprodej svých podílových listů
2. nezohledněním novely by docházelo k prohlubování výše zmíněné nespravedlnosti

Jako investor a člověk milující logiku se nechci přiklánět k žádnému z protichůdných názorů. Zajímají mne fakta a myslím si, že to hlavní, co by v této citlivé oblasti mělo fungovat, je jednoznačnost a jednotnost v účetním postupu. Benevolce investiční společnosti v otázce zavedení nových daňových opatření totiž podle mého názoru naplňuje povahu důvěrných informací. Zákon o cenných papírech považuje za důvěrné všechny informace, které nejsou předem veřejně známé a mohly by významně ovlivnit kurs nebo výnos instrumentu kapitálového trhu.

Závěry plynoucí z uvedených skutečností:

1. většina investičních společností s výjimkou PIAS promítla efekt snížení daňových záloh bezprostředně po vstupu novely zákona o dani z příjmu v platnost, tedy od 1.1.2001
2. zvýšení hodnot podílových listů je markantnější z pohledu dluhopisových fondů a fondů peněžního trhu. V případě PIAS šlo jednorázově o téměř dvouměsíční výnos uvedených fondů. Volatilnější akciové fondy jsou navíc v posledním roce účetně spíše ztrátové.

Myslíte, že První investiční postupovala správně? Nebo se vám zdá sympatičtější postup ostatních investičních společností? Naplnila benevolce správců při zavádění nových daňových opatření povahu důvěrných informací? Napiště svůj názor.

Autor je portfolio manager D.S. Finance

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 1. 2001 8:18, pjt

Muj nazor je, ze nejspravnejsim datem byl datum publikovani ve Sbirce zakonu CR (29.12.2000). Minimalizoval se tak dopad na podilniky, kteri investovali behem minulych obdobi a tento datum byl zaroven poslednim dnem, kdy bylo mozno u nekterych investicnich spolecnosti nakoupit/prodat PL v roce 2000. Pouziti data 1.1.2001 je podle meho tezko zvladatelne u fondu, ktere ocenuji na denni bazi, ale mohu se mylit.

+21
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 1. 2001 12:12

Mám za to, že se zapomíná na jednu věc. Podle našeho platného ústavního práva je zákázána zpětná retroaktivita. Tzn. nelze zákony změnit vztahy do minula (příklad Aby se nestalo, že Vás zítra zavřou za něco, co dnes není trestným činem a zpětně se určí, že je to i dnes trestným činem).

Tzn. dle mého názoru, že nelze ani zpětně legálně stanovit daňovou sazbu, byť výhodnější. Nehledě na dopady takového zákona, které se rozebírají v článku a v ostatních příspěvcích.
M.N.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Partners Financial Services