Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Synovec Aleš opravuje dům

Synovec Aleš opravuje dům
Aleš, který po tetě Květě zdědil zchátralý dům se rozhodl jej opravit, aby mohl sloužit k bydlení jeho dětem. Protože mu na financování stavebních prací nestačily vlastní úspory zapojil do něj také stavební spoření.

Aleš se spolu se svou sestrou a sestřenicí stali . Při rozdělování dědictví mu připadl mimo jiné i starý dům za městem. Teta, která tuto nemovitost získala v restitucích, neměla na opravu domu peníze a ten tak za poslední roky výrazně zchátral. Náš synovec se jej rozhodl přestavět. Dostaví k němu další patro, vybuduje nové koupelny a z tmavé, zatuchlé zříceniny udělá nový domov pro své děti. Odhadovaná cena všech stavebních prací je 800 tisíc korun, z toho má náš synovec k dispozici přibližně 300 tisíc, zbytek chce získat ze stavebního spoření.

Před více než pěti lety, ještě než se oženil se svou ženou Alenou, si Aleš založil stavební spoření. Jeho žena Alena má stavební spoření o něco déle než dva roky. Z obou těchto smluv by chtěli žádat o poskytnutí řádného úvěru. Kromě těchto dvou by rádi získali i překlenovací úvěry na své děti, Martinu (2 roky) a Pavla (8 měsíců), které zatím žádné stavební spoření nemají. Přestavba domu pro děti řeší jejich bytovou potřebu, je tedy splněna podmínka pro Aleš již splnil podmínky pro poskytnutí běžného úvěru (spořil déle než dva roky, naspořil požadovanou část cílové částky a dosáhl stanoveného hodnotícího čísla). Jeho žena Alena spoří o něco déle než dva roky, což podle zákona o stavebním spoření je dostatečná doba pro získání řádného úvěru, nemá však naspořenou dostatečnou část cílové částky a nedosáhla také patřičné výše hodnotícího čísla. Tuto situaci se rozhodla řešit žádostí o snížení cílové částky, což jí umožní téměř okamžité splnění kritérií pro poskytnutí půjčky. Přestože děti žádné stavební spoření zatím nemají, mohou okamžitě po uzavření smlouvy požádat o překlenovací úvěr. Obě děti jsou nezletilé a tak je k poskytnutí úvěru kromě schválení spořitelnou potřeba i souhlas opatrovnického soudu.

Jak na to

O doporučení stavebních spořitelen vhodných pro situace jednotlivých členů rodiny synovce Aleše jsme požádali Radka Manna ze Společnosti ekonomických poradců, která zastupuje všech šest stavebních spořitelen.

 • Synovec Aleš již splnil podmínky stavební spořitelny pro přidělení řádného úvěru (spořil stanovenou dobu, dosáhl předepsané výšky hodnotícího čísla, naspořil požadovanou část cílové částky). Nabídku řádného úvěru mu pošle sama Českomoravská stavební spořitelna (Liška) (profil, názory, koupit), u které má smlouvu na cílovou částku 260 tisíc korun. Vzhledem k výši nekryté částky (to, co mu spořitelna skutečně půjčuje - 130 000 Kč) nepotřebuje žádného ručitele. Proto zvolil Českomoravskou stavební spořitelnu, která půjčuje bezkonkurenčně nejvíce bez ručení.
 • Alena sníží cílovou částku své smlouvy u ČS stavební spořitelny (Buřinka) (profil, názory, koupit) z 200 tisíc na 94 tisíc korun. Po tomto snížení dosáhne splnění podmínek pro poskytnutí řádného úvěru (viz výše). Stavební spořiteleny si v případě změny některých podmínek smlouvy (mimo jiné i cílové částky) vyhrazují lhůtu (až jeden rok), během níž nemůže být poskytnut řádný úvěr, Buřinka je v tomto směru výjimkou.
 • Pro děti uzavře nové smlouvy o stavebním spoření u Wüstenrot stavební spořitelny (profil, názory, koupit), obě s cílovými částkami 97 tisíc, na které složí 2 x 30 tisíc korun, a požádá o překlenovací úvěr. K poskytnutí mu stačí mít na účtu přibližně 29 % cílové částky. Tyto půjčky bude muset kromě spořitelny schválit také opatrovnický soud. Wüstenrot spolu s Raiffeisen stavební spořitelnou (profil, názory, koupit) požadují naspoření (nebo složení) pouze 29 procent cílové částky pro poskytnutí překlenovacího úvěru. Výhodnější je Wüstenrot (program Konstanta), který účtuje nižší úrokovou sazbu (7,2 procenta proti 8,9 u Raiffeisenu v programu Neměnná splátka).

    cílová částka (Kč) jednorázový vklad (Kč) splátka měsíčně (Kč) přibližná doba splácení (let)
  Aleš 260 000 0 1 820 10
  Alena * 94 000 0 611 10
  Martina 97 000 30 000 679 10
  Pavel 97 000 30 000 679 10
    548 000 60 000 3 789  
  * původní cílová částka 200 000

  Aleš musí použít 60 tisíc korun vlastních peněz k založení smluv pro děti. Naspořené částky a poskytnuté úvěry po odečtení těchto 60 tisíc činí 488 tisíc, které spolu s vlastními penězi může použít při rekonstrukci domu. Aby ušetřil na zaplacených úrocích čerpá Aleš úvěry postupně v průběhu stavby.

  Co si myslíte o tomto článku? Jaké jsou vaše zkušenosti s úvěry ze stavebního spoření? Zkoušeli jste získat úvěr na děti? Která stavební spořitelna je podle Vás nejlepší? .

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

  Líbil se vám článek?

  +5
  Ano
  Ne

  Diskuze

  Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

  13. 10. 2000 18:14

  Vše je v lidech.Ale myslím že HYPO má kvalitnější produkt než zmíněná konkurence:

  Reagovat

   

  +79
  Líbí
  Nelíbí

  Zobrazit komentovanou zprávu (Tomas_Prouza 05. 10. 2000 16:56)

  Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

  5. 10. 2000 17:00, Tomas_Prouza

  OPAKUJI UZ TO, CO JSEM JEDNOU NAPSAL U PROFILU WUESTENROTU:
  V teto stavebni sporitelne je velice nizka uroven znalosti "poradcu", kteri pracuji primo v centrale. Casto podavaji naprosto odlisne informace. Dalism velkym minusem produktu sporitelny je, ze pokud chci zazadat o uver na stavbu domu napr. za 2 mil. Kc (uver ve vysi 240 000,-), musim dokazat, ze mam zbyvajicich 1 760 000,- k dispozici. Tim se dostavam do bludneho kruhu, protoze chci-li doplnit penize napr. z hypotecniho uveru, nemam sanci, dokud nedostanu uver od st. spor. a naopak. Opradvu mi to velice zkomplikovalo zivot. Pochopitelne mne na to nikdo pri uzavirani smlouvy o SS neupozornil. POZOR NA WUESTENROT!!!

  Reagovat

   

  -10
  Líbí
  Nelíbí

  Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

  14. 6. 2009 | 7:01 | Subrtova jana

  Dobrý den,syn má stavební spoření od české spořitelny,má naspořeno asi 60000,-chtěli bysme si vzít překlenovací uvěr na 150000,-.Musí být schválení opatrovnického soudu,chtěla sem se zeptat jak dlouho asi trvá vyřízení u...více

  29. 1. 2009 | 10:26 | Romanh.

  Jestliže se jedná o překlenovací úvěry,tak ke splátce se ještě musí připočítat dospořování.A celková měsíční částka tak velmi naroste.Tenhle článek je skrytá reklama. více

  19. 12. 2000 | 22:15 | R_B

  Chci se zeptat. Pokud budu opravovat rodinny domek, oprava bude stat dejme tomu 1 mil. Kc. Mam stavebni sporeni u Lisky ale jen na cilovou castku 250tis. Kc. Je dobre uz ted zvysit cilovou castku treba na 1mil? Kdybych se...více

  10. 12. 2000 | 21:01

  Jsem odhadcem nemovitostí v Kalifornii, a tak se zajímám o vše ohledně financování nákupu nemovitostí. Byl by někdo tak laskav a vysvětlil mi koncept stavebního spoření v souvislosti s vloženou hotovostí, úroky, poskytnutou...více

  8. 12. 2000 | 17:37

  Česká stavební spořitelna (buřinka). Vyřízení všech formalit s úvěrem probíhalo dobře. Problém nastal, když jsme předali fakturu stavební firmy k proplacení. Přestože jsme byli ujištěni, že proplacení bude v daném termínu...více

  Přihlášení

  Jméno

  Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

  Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

  ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
  Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
  Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

  Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK