Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

OB Invest vrátil fond domů

OB Invest vrátil fond domů
Nestálost je základním pocitem, který člověk získá při seznamování se s Českým dluhopisovým fondem ČSOB. Za čtyři a půl roku existrence má již třetí jméno a strategii. Změnu dělají v OB Investu vždy od podlahy - každá je úplným popřením předchozích.

Opačnou cestou než ostatní správci fondů se před nedávnem vydal OB Invest. Zatímco SIS, IKS a spol. zakládají fondy orientující se na investování do zahraničí, případně mění statuty fondů starých tak, aby jim totéž bylo umožněno, OB Invest stáhl portfolio svého dluhopisového fondu (profil, názory) zpět do ČR. Věří, že tentokrát bude fond úspěšný. Předchozí investiční strategie takové nebyly, fond se stále potýká s historií vzniku v druhé vlně kuponové privatizace a množství majetku pod správou již čtyři roky vytrvale klesá. O mnoho lépe na tom není ani kurs podílových listů. Od ledna 1997 zhodnotil investorům majetek o zhruba deset procent, výrazně méně než konkurenční fondy a dokonce i než bankovní termínované vklady.

Po akciích evropské dluhopisy

Dnešní dluhopisový fond OB Investu není možné bez výhrad srovnávat se Sporobondem (OFSISSPB), Bondinvestem (OFSISBON), Eurobondem (profil, názory), nebo dluhopisovými fondy IKS (profil, názory) a IPB (profil, názory). Historii a výkonnost fondu, tehdy nazvaného Zlatý otevřený fond Kvanto, ovlivnila nutnost zbavit se málo likvidních akcií z kuponové privatizace a následně od roku 1998, tentokráte pod názvem OB Kvanto Globální, orientace na dluhopisy denominované v dolarech a eurech. "V roce 1998 trh obecně očekával několikaleté oslabování koruny vůči tvrdým měnám," vysvětluje minulé zaměření fondu jeho portfoliomanažer Jiří Pospíšil, který dluhopisový fond OB Investu řídí od jara 1998. Nyní Pospíšil v horizontu několika let naopak očekává posilování koruny vůči euru.

Letos ještě ne

Letošní rok dluhopisům nepřeje. Trh klesá, v lepším případě stagnuje. Do konce roku čeká Jiří Pospíšil jeho další propad. Jím spravovaný fond má proto v hotovosti a na bankovních vkladech momentálně přes 36 procent spravovaného majetku. "Změna trendu by měla přijít někdy na přelomu roku. Nyní očekávám vzestup inflace a úrokových sazeb, obojí přispěje k růstu výnosů dluhopisů," prognózuje portfoliomanažer OB Investu. Ani za rok se nedočká ten, kdo by chtěl investicí do dluhopisového fondu výrazněji zbohatnout. Letošní zhodnocení odhaduje Jiří Pospíšil na čtyři procenta, příští rok bude podle jeho předpokladů o jeden procentní bod úspěšnější.

V portfoliu Českého dluhopisového fondu zatím převládají české státní obligace. Uloženo je v nich přes padesát procent majetku fondu. Z podnikových dluhopisů jsou zastoupeny jen Unipetrol a Komerční banka. V budoucnu plánuje správce portfolio rozšířit o čtyři až pět dalších obligací podniků. Uvažuje především o RadioMobilu, Čezu a o ohlášené emisi Škoda Auto.

Očekávaný další pokles dluhopisového trhu se v Českém dluhopisovém fondu projevil zkrácením doby splatnosti obligací z portfolia. Ta nyní jen málo přesahuje jeden rok. Splatnost dluhopisů přesahující jeden rok je přitom hlavní charakteristikou odlišující dluhopisové fondy od peněžního trhu. Fondy peněžního trhu mají vždy splatnost kratší.

Kdo půjde z kola ven?

Představitelé OB Investu věří, že pokles majetku fondu se podaří již brzy zvrátit. Firma investovala hodně peněz do imageové reklamy. Známosti značky OB Invest se sto miliony korun pod správou je nyní podobná, jako mnohonásobně většího Pioneeru (profil, názory) a IKS KB (profil, názory). Nové klienty by mělo nalákat dočasné osvobození od správcovských poplatků a nové distribuční kanály, především spolupráce se sítěmi finančních poradců. Její podílové listy se prodávají též v RM-Systému, bez vstupního poplatku je prodává též pražská centrála společnosti.

Velkou neznámou ale zatím je budoucnost OB Investu jako dceřinné společnosti ČSOB. Banka po převzetí IPB kontroluje též První investiční (profil, názory). O budoucí fúzi, prodeji jedné z nich, nebo jejich částí není zatím rozhodnuto. To, že ČSOB nechce vlastnit dvě investiční společnosti, ale připouští většina zasvěcených.

Jak dlouho Riziko a výkonnost Likvidita
dva roky malé vysoká

Český dluhopisový fond je vhodný pro konzervativní investory, případně jako doplněk akciových portfolií. Rizikovost investice je velmi malá. Díky výlučné orientaci na tuzemské dluhopisy u Českého dluhopisového fondu neexistuje kurzové riziko, podepisující se u dluhopisových fondů na kolísání kurzu zpravidla více, než riziko cenných papírů. Ke stabilitě přispívá momentálně velmi krátká doba splatnosti dluhopisů a velký podíl hotovosti na majetku fondu.

Co si o Českém dluhopisovém fondu myslíte vy? Vyplatí se mít podobný fond v portfoliu? Má OB Invest šanci stát se velkou investiční společností? Napište svůj názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 10. 2000 16:17, Kubicek

Dobrá byla 1. IN rozhodně v nápadu s fondem fondů - jinak ale nic. S fondem peněžního trhu a s dluhopisovým zaspali, akciový nestojí za nic (je to stejné portfolio jako fond fondů plus pár českých akcií) a bývalé investiční fondy stejně končí. Takže není o co stát. Výjimkou je možnost investovat kdykoliv posláním peněz na účet bez nutnosti chodit opakovaně do banky jako u SIS, to mě rozhodně velmi potěšilo. Ale peníze jsem stejně v srpnu vybral a dal do IKS a do Akra.

Reagovat

 

+27
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PetrV 04. 10. 2000 18:37)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 10. 2000 23:05, Gladis

VZdyť je to taky nesmysl, dělat reklamní kampaň na prodej fondů. Mohli si všimnout, že jsou jiné metody podpory prodeje, které jsou vhodnější pro tento typ produktu než valit velké prachy do klasické reklamy.
DG

Reagovat

 

-19
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 04. 10. 2000 11:56)

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

11. 10. 2000 | 10:34

No, treba by jim KBC mohla poradit jak padelat smenky? Trba i lidi poslat. Vypada to, ze CSOB ma cuch na podezrele banky. :-) více

7. 10. 2000 | 16:17 | Kubicek

Dobrá byla 1. IN rozhodně v nápadu s fondem fondů - jinak ale nic. S fondem peněžního trhu a s dluhopisovým zaspali, akciový nestojí za nic (je to stejné portfolio jako fond fondů plus pár českých akcií) a bývalé investiční...více

7. 10. 2000 | 16:13 | Kubicek

Reklama to vůbec nebyla špatná, zvlášť když motiv peněz provázali také s jinými dceřinkami ČSOB (např. OB Leasing). Ale je škoda, že nenásledovalo druhé kolo promotion nebo nějaký zvláštní důvod, proč by měli lidé do jejich...více

5. 10. 2000 | 19:32 | Kubicek

A jaké například? více

4. 10. 2000 | 23:05 | Gladis

VZdyť je to taky nesmysl, dělat reklamní kampaň na prodej fondů. Mohli si všimnout, že jsou jiné metody podpory prodeje, které jsou vhodnější pro tento typ produktu než valit velké prachy do klasické reklamy. DG více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK