Hypotéky míří pod 2 %. Banky mají prostor ke zlevnění

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 6. 10. 2020 | 7 komentářů
Přestože řada bank i expertů ještě před měsícem mluvila o konci zlevňování hypoték, momentálně to vypadá na další pokles.
Hypotéky míří pod 2 %. Banky mají prostor ke zlevnění

Zdroj: Shutterstock

Hypotéky v Česku dál zlevňují. Tedy aspoň jejich nabídkové sazby, podle nichž počítá makléřská společnost Golem Finance svůj index.

Index GOFI 70 mapující napříč všemi bankami nabídkové sazby hypoték do 70 % LTV (30 % musí klient pokrýt z jiných zdrojů) klesl v září na 2,04 % ze srpnových 2,07 %.

„Úrokové sazby klesají již osm měsíců v řadě. A pokles ještě nejspíš není u konce. Cena zdrojů klesá a s tím se otvírá nový prostor pro snížení sazeb hypoték,“ říká ředitel Golem Finance Libor Ostatek.

Nejlevnější jsou teď takzvané kratší peníze. „V praxi to znamená, že největší prostor pro pokles se nyní vytvořil u hypoték s jedno- nebo tříletou fixací. Ty však v současnosti tvoří jen jednotky procent celkové hypoteční produkce. Trhu dominují pěti-, sedmi- a desetileté fixace – a i u těchto variant úvěrů vidíme nyní značný prostor pro korekci úrokových sazeb,“ upřesňuje Ostatek.

V září zlevnily své hypotéky Equa Bank, Moneta a UniCredit Bank. Od začátku tohoto týdne pak snížily sazby ČSOB s Hypoteční bankou a také Raiffeisenbank.

V případě úvěru nazvaného Jasná hypotéka od ČSOB a Hypoteční banky s LTV do 80 % teď začínají sazby od 1,99 % u jedno- a tříleté fixace, u pětileté pak od 2,09 %. Nabídka Raiffeisenbank začíná na 2,05 %. Na nejnižší sazby dosáhne samozřejmě jenom ten, kdo si současně sjedná pojištění u stejné finanční skupiny, využívá tam běžný účet a případně splní i další podmínky.

Nejlevnější hypotéky (pětileté fixace) k 5. 10. 2020

mBank1,64 %
Fio banka1,68 %
UniCredit Bank1,69 %
Sberbank1,79 %
Creditas, Equa, Moneta1,99 %
Zdroj: Lukáš Kovanda

„Už sedm bank teď u pětileté fixace nabízí hypotéku s úrokem nižším, než jsou dvě procenta,“ říká Lukáš Kovanda, ekonom Trinity Bank. Přestože řada bank i expertů ještě před měsícem mluvila o konci zlevňování hypoték (kvůli obavám bank z další vlny pandemie, vyšší nezaměstnanosti a problémů se splácením), momentálně to vypadá na další pokles.

Prostor pro snížení sazeb mají banky díky vývoji na trhu. „Obava z vyhlíženého horšího výkonu ekonomiky, jejž by způsobila druhá vlna, snižuje inflační očekávání a vede investory k přeskupení finančních prostředků do bezpečnějších aktiv typu vládních dluhopisů. To oboje opětovně stlačuje tržní úrokové sazby,“ vysvětluje Kovanda.

Úrokové sazby hypoték
Zdroj: Golem Finance

Vztah mezi základní sazbou ČNB, nabídkovými sazbami hypoték (index GOFI) a sazbami ve skutečně sjednaných smlouvách (Fincentrum Hypoindex).

Odpověď na základní otázky přitom není o moc jasnější než před měsícem. Kolik lidí se od listopadu vrátí ke splácení po skončení zákonného odkladu? A jak stoupne dosud nízká nezaměstnanost, až skončí dosavadní státní programy na udržení pracovních míst?

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Jednoznačnou odpověď nemá ani Kovanda. „V případě závažnějšího průběhu druhé vlny pandemie proti sobě budou působit dvě tendence. Na jedné straně již probíhající pokles tržních úrokových sazeb, které bankám zlevňuje zdroje ke krytí poskytovaných hypoték. Na straně druhé růst podílu nevýkonných úvěrů a dalších nákladů, které bankám vzniknou s obecným zhoršením ekonomické situace a ukončením či zmírněním podpůrných opatření ze strany státu. Výsledný dopad na úroky hypoték je nejistý. Nelze ale vyloučit další pokles průměrné sazby hypoték pod úroveň dvou procent,“ říká.

„V případě méně závažného či nezávažného průběhu druhé vlny lze předpokládat, že vývoj tržních úrokových sazeb naváže na svůj srpnový vývoj. Pokles sazeb hypoték by v takovém případě trvaleji ustal a časem by došlo k postupnému zdražování hypoték,“ dodává Kovanda.

Úrokové sazby hypotékZdroj: Golem Finance

Vývoj nabídkových sazbeb hypoték (index GOFI) a sazbami ve skutečně sjednaných smlouvách (Fincentrum Hypoindex). Klikněte pro zvětšení.

Výsledné ceny hypoték za září – tedy jaké sazby získali klienti ve skutečně sjednaných smlouvách – přinese statistika Fincentrum Hypoindex až 21. října.


Ještě tu něco máme...

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 10. 2020 18:30, Jan

Na co jsou nám nízký úroky, když je mnohonásobně převáží zdražování nemovitostí?

+5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Ceny hypoték míří ke 4 %, přehřátý trh zpomaluje

20. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Ceny hypoték míří ke 4 %, přehřátý trh zpomaluje

Statistika Fincentrum Hypoindex za září sice ukazuje hodnotu 2,43 %, jenže takový úrok vám už dnes banky k nové hypotéce nenabídnou. Trh čeká zchlazení.

Největší banky výrazně zvedají úroky u hypoték

4. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Největší banky výrazně zvedají úroky u hypoték

Úroky u nových hypoték se dostávají nad tři procenta procentům rychleji, než si experti ještě nedávno mysleli. Česká spořitelna a ČSOB, dvě největší banky v Česku, dnes oznámily výrazné... celý článek

ČNB výrazně zvyšuje úroky, banky vylepší spoření

30. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 29 komentářů

ČNB výrazně zvyšuje úroky, banky vylepší spoření

Bankovní rada chce zkrotit inflaci. Dvoutýdenní repo sazba stoupne o 75 bazických bodů na 1,50 %. První banky už reagují zvýšením úroku na spořicích účtech.

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

20. 9. 2021 | Jiří Hovorka, Kateřina Jungvirtová | 8 komentářů

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

Bydlení v Česku během posledních let prudce zdražilo. Důležitým tématem volebních programů je tedy i jeho větší dostupnost. Všechny strany chtějí víc stavět; hitem jsou družstevní bydlení,... celý článek

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.