Účelem povinného ručení je především chránit ty druhé: aby měli jistotu, že budou odškodněni. Pokud jste ale viníkem nehody a vaše auto zůstane po nehodě poškozené, povinné ručení vás neochrání. Od toho je tu havarijní pojištění. To vám zajistí odškodnění po nehodě, když vám někdo auto ukradne nebo třeba když srazíte na silnici srnu. Mezi havarijními pojištěními od různých pojišťoven jsou ale poměrně velké rozdíly, je proto důležité si hlídat, co přesně která pojišťovna nabízí. Pojištění se liší ve výši limitů plnění, které pojišťovna v případě pojistné události poskytne, v kvalitě asistenčních služeb, možnostech kombinovat různá rizika a podobně.
Chtějte jen to, co potřebujete
Havarijní pojištění člověka nekryje jen pro případ havárie, jak by se z názvu mohlo zdát, ale také řadu dalších událostí. Třeba právě zmíněné odcizení automobilu nebo jeho poškození přírodními živly. „Jde například o kroupy, nebo silný vítr, který může auto poškodit,“ vypočítává produktová specialistka Direct pojišťovny Ivana Kaufmanová: Ta doporučuje zaměřit se při výběru pojištění na události, které můžou konkrétního řidiče skutečně potkat. „Pokud například vím, že jezdím autem výlučně po městě, nedává moc smysl, abych si připojišťoval srážku se zvířaty,“ říká Kaufmanová.
Pokud chcete být chránění komplexně, můžete se obvykle připojistit proti všem možným rizikům v jednom balíčku. V dobré pojišťovně vám při takové větší objednávce nabídnou i nějaké výhody nebo slevy.
Co všechno havarijko může krýt
- V první řadě je tu havarijní pojištění pro případ dopravní nehody, kdy Kryje škody na vozidle.
- Dál havarijko může krýt poškození vozidla živly: požárem, výbuchem, bleskem, pádem kamení, sesuvem zeminy, lavinou, pádem stromu nebo stožáru, kroupami, velkou vodou, vichřicí. Případně může pokrýt i škody po střetu se zvířaty nebo po poškození vozidla zvířaty – třeba když vám kuna překouše v autě kabely.
- Sjednat se dá také pojištění proti úmyslnému poškození auta vandalem a pro případ krádeže.
- A nakonec je tu pojištění pro případ krádeže.
- V ceně bývají asistenční služby, můžete se setkat s nabídkou bezplatné pomoci právní kanceláře pojišťovny, kde vám poradí, jak uplatit nároky na odškodnění, které z nehody plynou. Radu, jak postupovat, pro vás budou mít i v případě, že jste viníkem nehody vy.
Kolik havarijní pojištění stojí
Cena za pojistku závisí většinou na několika věcech, mezi které patří:
- věk provozovatele
- typ a značka vozidla,
- pořizovací cena vozidla,
- stáří vozidla (čím starší vozidlo, tím levnější pojistné)
- zvolené riziko pojištění (odcizení, havárie, živel, kompletní)
- zvolená spoluúčast (čím větší spoluúčast, tím levnější pojistné)
- způsob platby (souvisí také s frekvencí placení)
- jestli je vozidlo tuzemské nebo zahraniční výroby
- dosavadní řidičské zkušenosti řidiče (řidiči s bezeškodním průběhem pojištění mají nižší pojistné)
- účel užívání vozidla
- vybavenost vozidla a jeho zabezpečení
- místo, kde se vozidlo nachází (město bude dražší než na venkov) aj.
Existují ale i pojišťovny, které zohledňují třeba to, kolik kilometrů ročně najezdíte.
Cena pojištění může být tedy pro každého jiná – napoví kalkulačky na stránkách pojišťoven nebo internetové srovnávače.
Připraveno ve spolupráci s Direct pojišťovnou
Sdílejte článek, než ho smažem