Jak si vybrat havarijní pojištění a na co dát pozor

redakce Peníze.CZ | rubrika: Jak na to | 13. 11. 2018
Každý řidič dobře zná pojištění pro případ, že způsobí nehodu. Bez povinného ručení ani nesmí na silnici. Ve spoustě případů ale povinné ručení nepomůže. A pro tyhle případy je tu pojištění havarijní.
Jak si vybrat havarijní pojištění a na co dát pozor

Účelem povinného ručení je především chránit ty druhé: aby měli jistotu, že budou odškodněni. Pokud jste ale viníkem nehody a vaše auto zůstane po nehodě poškozené, povinné ručení vás neochrání. Od toho je tu havarijní pojištění. To vám zajistí odškodnění po nehodě, když vám někdo auto ukradne nebo třeba když srazíte na silnici srnu. Mezi havarijními pojištěními od různých pojišťoven jsou ale poměrně velké rozdíly, je proto důležité si hlídat, co přesně která pojišťovna nabízí. Pojištění se liší ve výši limitů plnění, které pojišťovna v případě pojistné události poskytne, v kvalitě asistenčních služeb, možnostech kombinovat různá rizika a podobně.

Dobrá rada na podzim

Když jezdíte s autem, které nemá přezuto, porušujete zákon. Vaše věc. Ale ve chvíli, kdy nemáte všechny zákonem dané záležitosti v pořádku, může se při nehodě pojišťovna na technický stav vašeho vozidla odvolat. Povinnost přezout pneumatiky z letních na zimní, začíná 1. listopadu. V případě, že nasněží, nebo namrzá silnice, tak i dříve.

Chtějte jen to, co potřebujete

Havarijní pojištění člověka nekryje jen pro případ havárie, jak by se z názvu mohlo zdát, ale také řadu dalších událostí. Třeba právě zmíněné odcizení automobilu nebo jeho poškození přírodními živly. „Jde například o kroupy, nebo silný vítr, který může auto poškodit,“ vypočítává produktová specialistka Direct pojišťovny Ivana Kaufmanová: Ta doporučuje zaměřit se při výběru pojištění na události, které můžou konkrétního řidiče skutečně potkat. „Pokud například vím, že jezdím autem výlučně po městě, nedává moc smysl, abych si připojišťoval srážku se zvířaty,“ říká Kaufmanová.

Pokud chcete být chránění komplexně, můžete se obvykle připojistit proti všem možným rizikům v jednom balíčku. V dobré pojišťovně vám při takové větší objednávce nabídnou i nějaké výhody nebo slevy.

Bouráme s Peníze.cz

Máme pro vás přehledný návod, jak postupovat při dopravní nehodě, když ji sami zaviníte. Nebo když někdo nabourá vás. A rady, na co dát pozor. A to i v zahraničí.

Nehoda. S chladnou hlavou krok za krokem

Nehoda v zahraničí: Co dělat a jak získat od pojišťovny peníze

Co všechno havarijko může krýt

 • V první řadě je tu havarijní pojištění pro případ dopravní nehody, kdy Kryje škody na vozidle.
 • Dál havarijko může krýt poškození vozidla živly: požárem, výbuchem, bleskem, pádem kamení, sesuvem zeminy, lavinou, pádem stromu nebo stožáru, kroupami, velkou vodou, vichřicí. Případně může pokrýt i škody po střetu se zvířaty nebo po poškození vozidla zvířaty – třeba když vám kuna překouše v autě kabely.
 • Sjednat se dá také pojištění proti úmyslnému poškození auta vandalem a pro případ krádeže.
 • A nakonec je tu pojištění pro případ krádeže.
 • V ceně bývají asistenční služby, můžete se setkat s nabídkou bezplatné pomoci právní kanceláře pojišťovny, kde vám poradí, jak uplatit nároky na odškodnění, které z nehody plynou. Radu, jak postupovat, pro vás budou mít i v případě, že jste viníkem nehody vy.

Něco navíc od Directu

„Představte si že si pořídíte na splátky zánovní auto a havarujete. Zůstanete bez auta, a ještě s dluhem. Přesně na tyto klienty myslíme s naším novým připojištěním,“ říká Ivana Kaufmanová z Direct pojišťovny. S novým pojištěním pořizovací hodnoty ojetého vozidla má majitel takového auta při totální škodě nebo odcizení jistotu, že z pojistky si bude moct koupit auto ve stejné hodnotě.

Kolik havarijní pojištění stojí

Cena za pojistku závisí většinou na několika věcech, mezi které patří:

 • věk provozovatele
 • typ a značka vozidla,
 • pořizovací cena vozidla,
 • stáří vozidla (čím starší vozidlo, tím levnější pojistné)
 • zvolené riziko pojištění (odcizení, havárie, živel, kompletní)
 • zvolená spoluúčast (čím větší spoluúčast, tím levnější pojistné)
 • způsob platby (souvisí také s frekvencí placení)
 • jestli je vozidlo tuzemské nebo zahraniční výroby
 • dosavadní řidičské zkušenosti řidiče (řidiči s bezeškodním průběhem pojištění mají nižší pojistné)
 • účel užívání vozidla
 • vybavenost vozidla a jeho zabezpečení
 • místo, kde se vozidlo nachází (město bude dražší než na venkov) aj.

Existují ale i pojišťovny, které zohledňují třeba to, kolik kilometrů ročně najezdíte.

Cena pojištění může být tedy pro každého jiná – napoví kalkulačky na stránkách pojišťoven nebo internetové srovnávače.

Připraveno ve spolupráci s Direct pojišťovnou

Líbil se vám článek?

-14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Prohlídku pojištěného auta na dálku umí i ČPP

20. 4. 2021 | Petr Kučera

Prohlídku pojištěného auta na dálku umí i ČPP

Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) zahájila ostrý provoz asistované prohlídky vozidla technikem na dálku. Klienti už díky tomu nemusejí přijet osobně při sjednání havarijního pojištění... celý článek

Povinné ručení: Garance ceny je fajn, ale přímá likvidace zásadní

13. 4. 2021 | Jiří Matusík | 11 komentářů

Povinné ručení: Garance ceny je fajn, ale přímá likvidace zásadní

Kooperativa od dubna láká na tříletou fixaci ceny pojištění auta. Jde o revoluční novinku na trhu, nebo něco takového nabízejí i konkurenti? Vyplatí se to? A na co si teď při sjednání... celý článek

Perličky z pojišťoven. Sdílená auta teď frčí, vzkázal zloděj

31. 12. 2020 | Jiří Hovorka

Perličky z pojišťoven. Sdílená auta teď frčí, vzkázal zloděj

Silvestrovský výběr z kuriózních hlášení klientů tuzemských pojišťoven. Letos se o ně podělily Uniqa a ERV Evropská pojišťovna, od ostatních jsme na konec přidali i to nejlepší z předchozích... celý článek

Na dálnice bez nálepky. Připravte se na e-známku

3. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Na dálnice bez nálepky. Připravte se na e-známku

Už žádné lepení a sloupávání z předního skla auta. Od příštího roku budou dálniční známky jen elektronické. Prodej začne v prosinci.

Tady je nejvíc nehod. Nová mapa nebezpečných silnic

22. 9. 2020 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Tady je nejvíc nehod. Nová mapa nebezpečných silnic

Nejrizikovější úseky na českých silnicích najdete v Ústí nad Labem, v Hodoníně a u České Lípy. Ukazuje to Automapa Allianz, která vychází z oficiálních policejních statistik.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.