Co s úsporami provedou daně a inflace. Spočítejte si to.

| rubrika: Jak na to | 16. 4. 2009 | 2 komentáře
Co s úsporami provedou daně a inflace. Spočítejte si to.
Lákavý úrok v bance je přelud. Skutečný výnos je nižší, protože část úroku sebere stát srážkovou daní z příjmu. Další část výnosu a často i původního vkladu ukousne inflace. Spočítejte si, jakou kupní sílu budou mít vaše nynější úspory za pár let.

Letos lepší spořící účtynejspíš peníze bankovních klientů před inflacíochrání. Jejich úročení se pohybuje kolem 2,5 procenta, zatímco Česká národní banka počítá s inflací pod dvěma procenty. Jenže inflace není to jediné, co snižuje radost střadatelů z připsaných úroků. Na své si přijde i stát. Z úroků, které banka vypočte podle platné úrokové sazby, si stát na dani z příjmuvezme 15 procent. Pro získání skutečného výnosu je proto třeba očistit hrubý úrokový výnos o zaplacené daně a inflaci. Řada střadatelů zjistí, že nakonec, v lepším případě, nic nevydělali, ale ani nic neztratili.

Výhodu mají ti střadatelé či investoři, kteří z výnosů daně platit nemusí. Jde především o majitele podílových listů, akciía dalších cenných papírů, které drží déle než šest měsíců. Když je prodají, získané peníze zdanit nemusí. Ti pak bojují pouze s inflací.

Nyní si můžete na naší nové kalkulačcespočítat, co s vašimi úsporami právě daně a inflace udělají. Stačí zadat aktuální hodnotu úspor, úrokovou sazbu vašeho spořícího či investičního nástroje, vybrat, zda musíte platit daň z úroků, a zadat odhadovanou míru inflace. Ta se od roku 2002 do roku 2007 pohybovala pod třemi procenty. V dlouhodobém průměru od začátku 90. let minulého století činila zhruba čtyři procenta. Výpočtem získáte hrubou hodnotu úspor, hodnotu po odečtení daní a jejich reálnou kupní sílu.

Spočítejte si, co s vašimi úsporami provedou daně a inflace.


Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.