Řada domácností řeší následující dilema: koupit si novou pračku či něco jiného hned a půjčit si na to, nebo trpělivě několik měsíců spořit a pořídit si potřebný či vysněný předmět za své. V prvním případě musí za okamžité pořízení slušně zaplatit. Úroky ze spotřebitelských úvěrůčiní hodně přes deset procent ročně. Takže ve výsledku vyjde koupená věc podstatně dráž. Navíc platí, že čím déle se úvěr splácí, tím více dlužník hodnotu kupované věci přeplatí. Nemluvě o tom, že příliš mnoho úvěrů může rodinu přivést na pokraj osobního bankrotuči ji vydat na pospas exekutorovi.
Spoření je mnohem bezpečnější a zároveň výhodnější formou pořízení věci. Ukládané peníze totiž zhodnocují úroky. U spořících účtůto je v průměru kolem 2,5 procenta za rok. Spoření ovšem vyžaduje přece jen trochu plánování. Domácnost by měla tušit, kdy a jakou věc bude potřebovat a v předstihu se na nákup připravit s pomocí vhodného spořícího plánu. Především musí odhadnout, jakou částku musí pravidelně odkládat, aby si za danou dobu mohla věc či službu pořídit.
S tím vám pomůže naše nová kalkulačka. Stačí do ní zadat hodnotu pořizované věci, dobu spoření, úrokovou sazbu a údaj, zda se z výnosů z úspor platí daně. Ty si stát strhává třeba z připsaných úroků na spořících či termínovaných účtech. Naopak výnosy s podílových listů, které investor drží déle než šest měsíců, se daň z příjmu neplatí. Kalkulačka pak spočítá, kolik byste měli přibližně ukládat do vámi zvoleného spořícího nástroje.
Sdílejte článek, než ho smažem