Ahoj, Míšo, nahrávám tě. Nová absurdita ve finančním poradenství

Josef Uchytil | rubrika: Komentář | 8. 11. 2019 | 21 komentářů
Poslanci mají na aktuální schůzi ve třetím čtení projednat novelu zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Ministerstvo financí navrhuje, aby se povinně nahrávaly telefonní hovory finančních poradců s klienty, byť zatím třeba potenciálními – pokud spolu budou mluvit o investicích.
Ahoj, Míšo, nahrávám tě. Nová absurdita ve finančním poradenství

M: Ahoj, Pepi –

P: Dobrý den, mluvím prosím s Michaelou Uchytilovou, bytem na Malé Skále?

M: Ano, ale…

P: V rámci zákonem stanovené povinnosti a z důvodu vaší ochrany jakožto potenciálního investora vás musím informovat, že z našeho hovoru je pořizován zvukový záznam. Paní Uchytilová, vy se chystáte investovat tři tisíce korun, které dostaly vaše děti od prarodičů, je to tak?

M: Josefe? Děláš si ze mě legraci?

P: Ano, totiž ne, nedělám. U telefonu Josef Uchytil, tvůj finanční poradce ze společnosti Partners Financial Services á es, í čé 73658235. Mám pro tebe připravený návrh, dnes v devět hodin večer ho můžu předložit a můžeme ho společně u vás, totiž u nás doma prodiskutovat…

Absurdní? Přesně k tomuhle ale míří změna, kterou navrhuje ministerstvo financí provést v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu. Hovory týkající se investičního poradenství by totiž měly být monitorovány a poměrně dlouho archivovány.

Dobrá, rozhovor s rodinným příslušníkem je možná extrém. Ne ale zas tak veliký. Zkusme si nasimulovat typický rozhovor mezi poradcem a jeho klientem, kteří spolupracují několik let, už si i připili na tykání a sem tam si zavolají i jen tak, jaká třeba byla dovolená…

 H: Ahoj, Pepo, tak už zpátky z dovolený?

P: Ahoj, Honziku, jojo, jsem už zase v procesu…

H: A jak bylo?

P: Bylo to super, děti si užily tobogány, my zas moře, prostě paráda.

H: Tak to je bomba, to povyprávíš… Mám na tebe prosbičku, dostal jsem nějaký prémie v práci, celkem slušnou rezervu mám na spořáku. Máš nějakej nápad, kam dát zhruba dvě stě tisíc? Vymyslel bys něco pro nás?

P: Honziku, moment, stop. S ohledem na novelu zákona o podnikání na kapitálovém trhu tě musím informovat o povinnosti telefonát týkající se investičního poradenství nahrávat. Já teď zavěsím, zapnu si to a zavolám hned zpátky…

Tuuu tuuu tuuu

H: Pepo?

P: Dobrý den, u telefonu Josef Uchytil, společnost Partners Financial Services, hovořím správně s Janem Novákem, bytem v Turnově?

H: Co blbneš, Pepo? Jasně, u telefonu Honza Novák, Turnov.

P: Upozorňuji, že z tohoto hovoru je z důvodu ochrany vás jakožto potenciálního investora pořizován záznam. Hovor můžete kdykoli ukončit. V případě, že byste měl jakékoli pochyby o radách v rámci potenciálního investičního poradenství nebo i jen o informacích, které vám poskytnu, můžete se obrátit na příslušný dohledový orgán, tedy na Českou národní banku, a zahájit proti mně řízení. Prosím vyslovte zřetelně, jaký je váš investiční požadavek.

H: To je apríl? Dyť je listopad, Pepo!

P: Chápu vaše rozhořčení, nicméně musíme dostát liteře zákona a naše telefonické jednání musí splňovat zákonem stanované atributy. Prosím o popis vašeho investičního požadavku.

H: Mám dvě stě tisíc a chci je nějak zhodnotit.

P: Jistě uznáte, že není vhodné tak zásadní rozhodnutí řešit telefonicky, proto navrhuju osobní setkání…

H: Tos měl říct rovnou, stojím u tebe před pobočkou, uděláš mi kafe?

P: Naše jednání, ze kterého pořídíme písemný záznam, tedy proběhne dne 4. 11. ve 13.45 v mé kanceláři. Záznam obdržíte po jednom paré vy, já, centrála společnosti Partners a dohledový orgán. Jste očekáván.

H: Ty si magor…

Tuuu tuuu tuuu

Ale třeba to nebude tak horké. Třeba se zkrátka budou nahrávat všechny hovory, které finanční poradce nebo třeba bankéř uskuteční. Možná nějaká chytrá IT pozitivní hlava vytvoří appku, která spustí nahrávání po zaznění klíčových slov investovat, spořit, ukládat, zhodnotit, peníze, akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity, forex, bitcoin, deriváty, opce, futures, spekulace, pokles, výnos nebo třeba poplatek…

Ať tak, či onak – ať žije Velký bratr!

Josef Uchytil

Autor je poradce ve finanční skupině Partners Financial Services. Peníze.cz vydává společnost Partners media, dceřiná společnost Partners Financial Services.

Názory vyjádřené v rubrice Komentáře nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce.

Josef Uchytil

Autor článku Josef Uchytil

Vystudoval matematicko-fyzikální fakultu UK. Pracoval a pracuje jako finanční a investiční poradce a získal prestižní titul European financial advisor (EFA). Ředitel turnovského Partners marketu a jazzový pianista. Další články autora.

Líbil se vám článek?

+44
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 11. 2019 13:49, deprese

Většinou když mě chce nahrávat ho pošlu do háje, jednoduché.

+6
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 11. 2019 14:59, Honza

Co to meleš? Ty jsi mimo. Nejsme v roce 2010, to už řada poradenstkých firem dávno nedělá, verbeš už zmizla a je stále tím více eliminována. Nebyl jsi v OVB ?

Zobrazit celé vlákno

-12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

20. 9. 2021 | Jitka Šorfová | 2 komentáře

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

Zdálo by se, že kdo podniká ve farmacii, nemůže se mít špatně. Zvlášť v době, kdy svět ochromila pandemie. Příběh lékárníka Pavla Veselého, jednoho z protagonistů pořadu Krotitelů dluhů,... celý článek

Broker Trust vstupují do Golem Finance

17. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Broker Trust vstupují do Golem Finance

Finančně poradenská společnost Broker Trust koupila hypotečního makléře Golem Finance. Výši transakce firmy nezveřejnily, obě budou pokračovat pod svými názvy.

Už se nestresuju, říká nový partner v Partners

17. 9. 2021 | Martin Vlnas | 12 komentářů

Už se nestresuju, říká nový partner v Partners

Když David Kundrt v roce 2007 začínal v Partners, bylo finanční poradenství v plenkách. Tak jako jeho kariéra. Teď po čtrnácti letech se z něj stal partner společnosti. Jak se během... celý článek

Krotitelé dluhů se zaměří na podnikatele v potížích

7. 9. 2021 | Jitka Šorfová | 17 komentářů

Krotitelé dluhů se zaměří na podnikatele v potížích

Česká televize uvádí novou řadu seriálu Krotitelé dluhů. Profesionálové v něm radí konkrétním lidem, jak z finančních potíží. Dobré rady slouží i divákům, kteří se octnou v podobné... celý článek

Nová penzijní společnost: Dáme klientům bonus, říká šéfka investic

7. 8. 2021 | Martin Vlnas | 30 komentářů

Nová penzijní společnost: Dáme klientům bonus, říká šéfka investic

„Chceme penzijko přiblížit mladším lidem v produktivním věku, udělat ho přitažlivější, hravější,“ říká Lucie Simpartlová, šéfka Partners investiční společnosti o plánech nové penzijní... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.