Ahoj, Míšo, nahrávám tě. Nová absurdita ve finančním poradenství

Josef Uchytil | rubrika: Komentář | 8. 11. 2019 | 21 komentářů
Poslanci mají na aktuální schůzi ve třetím čtení projednat novelu zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Ministerstvo financí navrhuje, aby se povinně nahrávaly telefonní hovory finančních poradců s klienty, byť zatím třeba potenciálními – pokud spolu budou mluvit o investicích.
Ahoj, Míšo, nahrávám tě. Nová absurdita ve finančním poradenství

M: Ahoj, Pepi –

P: Dobrý den, mluvím prosím s Michaelou Uchytilovou, bytem na Malé Skále?

M: Ano, ale…

P: V rámci zákonem stanovené povinnosti a z důvodu vaší ochrany jakožto potenciálního investora vás musím informovat, že z našeho hovoru je pořizován zvukový záznam. Paní Uchytilová, vy se chystáte investovat tři tisíce korun, které dostaly vaše děti od prarodičů, je to tak?

M: Josefe? Děláš si ze mě legraci?

P: Ano, totiž ne, nedělám. U telefonu Josef Uchytil, tvůj finanční poradce ze společnosti Partners Financial Services á es, í čé 73658235. Mám pro tebe připravený návrh, dnes v devět hodin večer ho můžu předložit a můžeme ho společně u vás, totiž u nás doma prodiskutovat…

Absurdní? Přesně k tomuhle ale míří změna, kterou navrhuje ministerstvo financí provést v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu. Hovory týkající se investičního poradenství by totiž měly být monitorovány a poměrně dlouho archivovány.

Dobrá, rozhovor s rodinným příslušníkem je možná extrém. Ne ale zas tak veliký. Zkusme si nasimulovat typický rozhovor mezi poradcem a jeho klientem, kteří spolupracují několik let, už si i připili na tykání a sem tam si zavolají i jen tak, jaká třeba byla dovolená…

 H: Ahoj, Pepo, tak už zpátky z dovolený?

P: Ahoj, Honziku, jojo, jsem už zase v procesu…

H: A jak bylo?

P: Bylo to super, děti si užily tobogány, my zas moře, prostě paráda.

H: Tak to je bomba, to povyprávíš… Mám na tebe prosbičku, dostal jsem nějaký prémie v práci, celkem slušnou rezervu mám na spořáku. Máš nějakej nápad, kam dát zhruba dvě stě tisíc? Vymyslel bys něco pro nás?

P: Honziku, moment, stop. S ohledem na novelu zákona o podnikání na kapitálovém trhu tě musím informovat o povinnosti telefonát týkající se investičního poradenství nahrávat. Já teď zavěsím, zapnu si to a zavolám hned zpátky…

Tuuu tuuu tuuu

H: Pepo?

P: Dobrý den, u telefonu Josef Uchytil, společnost Partners Financial Services, hovořím správně s Janem Novákem, bytem v Turnově?

H: Co blbneš, Pepo? Jasně, u telefonu Honza Novák, Turnov.

P: Upozorňuji, že z tohoto hovoru je z důvodu ochrany vás jakožto potenciálního investora pořizován záznam. Hovor můžete kdykoli ukončit. V případě, že byste měl jakékoli pochyby o radách v rámci potenciálního investičního poradenství nebo i jen o informacích, které vám poskytnu, můžete se obrátit na příslušný dohledový orgán, tedy na Českou národní banku, a zahájit proti mně řízení. Prosím vyslovte zřetelně, jaký je váš investiční požadavek.

H: To je apríl? Dyť je listopad, Pepo!

P: Chápu vaše rozhořčení, nicméně musíme dostát liteře zákona a naše telefonické jednání musí splňovat zákonem stanované atributy. Prosím o popis vašeho investičního požadavku.

H: Mám dvě stě tisíc a chci je nějak zhodnotit.

P: Jistě uznáte, že není vhodné tak zásadní rozhodnutí řešit telefonicky, proto navrhuju osobní setkání…

H: Tos měl říct rovnou, stojím u tebe před pobočkou, uděláš mi kafe?

P: Naše jednání, ze kterého pořídíme písemný záznam, tedy proběhne dne 4. 11. ve 13.45 v mé kanceláři. Záznam obdržíte po jednom paré vy, já, centrála společnosti Partners a dohledový orgán. Jste očekáván.

H: Ty si magor…

Tuuu tuuu tuuu

Ale třeba to nebude tak horké. Třeba se zkrátka budou nahrávat všechny hovory, které finanční poradce nebo třeba bankéř uskuteční. Možná nějaká chytrá IT pozitivní hlava vytvoří appku, která spustí nahrávání po zaznění klíčových slov investovat, spořit, ukládat, zhodnotit, peníze, akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity, forex, bitcoin, deriváty, opce, futures, spekulace, pokles, výnos nebo třeba poplatek…

Ať tak, či onak – ať žije Velký bratr!

Josef Uchytil

Autor je poradce ve finanční skupině Partners Financial Services. Peníze.cz vydává společnost Partners media, dceřiná společnost Partners Financial Services.

Názory vyjádřené v rubrice Komentáře nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce.

Josef Uchytil

Autor článku Josef Uchytil

Vystudoval matematicko-fyzikální fakultu UK. Pracoval a pracuje jako finanční a investiční poradce a získal prestižní titul European financial advisor (EFA). Ředitel turnovského Partners marketu a jazzový pianista. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+45
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 11. 2019 13:49, deprese

Většinou když mě chce nahrávat ho pošlu do háje, jednoduché.

+6
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 11. 2019 14:59, Honza

Co to meleš? Ty jsi mimo. Nejsme v roce 2010, to už řada poradenstkých firem dávno nedělá, verbeš už zmizla a je stále tím více eliminována. Nebyl jsi v OVB ?

Zobrazit celé vlákno

-13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Finanční poradce: Zmizeli „hobíci“ i „bouchači“, trh se pročistil

22. 9. 2022 | Radim Zelený

Finanční poradce: Zmizeli „hobíci“ i „bouchači“, trh se pročistil

Jak se proměnil trh finančního poradenství a jaké výhody má franšíza? Rozhovor se Štěpánem Kuchařem, jedním z prvních majitelů poboček Partners Market.

Už nemáme z čeho šetřit, hlásí před zimou čím dál víc Čechů

6. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Už nemáme z čeho šetřit, hlásí před zimou čím dál víc Čechů

Tři čtvrtiny obyvatel Česka sice věří, že nadcházející krizi zvládnou, přestp třetina domácností nemá už teď z čeho tvořit rezervu. Ukázal to velký průzkum, který v srpnu pro finanční... celý článek

Finanční poradenství vstoupilo do třetí generace

6. 9. 2022 | Radim Zelený | 9 komentářů

Finanční poradenství vstoupilo do třetí generace

Finanční poradce už nemůže být jen poslíček, který vám donese do obýváku smlouvu na stavebko. “Dokonce nestačí, aby rozuměl financím, musí být i osobnost, která vám dokáže rozmluvit... celý článek

Poradce vybírejte stejně jako řemeslníka nebo doktora

25. 8. 2022 | Radim Zelený | 2 komentáře

Poradce vybírejte stejně jako řemeslníka nebo doktora

Finanční poradenství dávno není jen prodej produktů. Trh se kultivoval a posunul ke službě klientovi. Tvrdí to Jan Machoň, matador finančního poradenství, který stál před 15 lety u... celý článek

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

24. 6. 2022 | Petr Kučera

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

Finančně poradenská společnost 4fin Better together dokončila akvizici českého zastoupení světového realitního giganta Century 21. Takzvanou master franšízu kupuje od investiční skupiny... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.