ČEZ uznává milostivé léto, skončit může 70 tisíc exekucí

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 2. 11. 2021 | 1 komentář
ČEZ uznává milostivé léto, skončit může 70 tisíc exekucí

Zdroj: Shutterstock

Energetická společnost ČEZ, jejímž většinovým vlastníkem je stát, se připojuje k takzvanému milostivému létu. Při jeho využití se lidé mohou v omezeném čase snadněji zbavit exekucí, pokud je mají u veřejnoprávních institucí a společností s většinovým podílem státu, kraje či obce.

Pro lidi s dluhy za energie ČEZ spouští speciální web, kde zájemci najdou návod, jak postupovat. Jednorázovou šanci mohou u energetické společnosti využít desítky tisíc lidí v exekuci, a to do 28. ledna 2022.

Princip milostivého léta spočívá v úhradě původní dlužné částky (jistiny) a poplatku exekutorovi ve výši 908 Kč – všechny ostatní úroky a náklady exekuce, které k dluhu časem přibyly, ČEZ odpustí. Lidé si musí u exekutora zjistit zbývající část jistiny a tu pak spolu se zmíněným poplatkem za ukončení exekuce uhradit do 28. ledna 2022.

„Podle našich statistik se milostivé léto může vztahovat až na 70 tisíc aktivních exekucí. Apelujeme na dlužníky, aby této akce využili. Písemně jsme také vyzvali advokátní kanceláře a exekutory, kteří nás při vymáhání dlužných částek zastupují, k maximální vstřícnosti ke všem, kdo budou chtít svoji situaci vyřešit,“ říká Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej.

„ČEZ Prodej už nyní v individuálních případech umožňuje snížení či odpuštění úroků z prodlení nebo nákladů na vymáhání. Milostivé léto vítáme jako systematický krok, protože pro celou řadu dlužníků v exekuci může jít o jediný způsob, jak se vymanit z dluhové pasti a začít normálně žít,“ říká Kateřina Bohuslavová, ředitelka útvaru ESG Skupiny ČEZ.

Milostivé léto se vztahuje typicky na exekuce za nájemné u obecních či městských bytů, dále nezaplacené poplatky vůči obci, pokuty za jízdu načerno v MHD, regulační poplatky u lékaře nebo právě na dluhy na energiích u společností se státní účastí.

Záměrem poslanců bylo vyřešit i dluhy u zdravotních pojišťoven – u nich se ale situace zkomplikovala, protože zdravotní pojišťovny si nejsou jisté, zda penále je příslušenstvím dluhu, které lze v rámci milostivého léta odpustit. Největší zdravotní pojišťovna VZP proto požádala o výklad zákona ministerstvo spravedlnosti. Tomáš Pleskot z tiskového oddělení ministerstva řekl webu Peníze.cz, že stanovisko by mělo být zpracováno do konce tohoto týdne.

Navrhovatelé milostivého léta ale mají jasno už teď. „I v důvodové zprávě k zákonu se jasně stanovuje základní princip: penále by bez jistiny nikdy nevzniklo, není tedy možné penále označit za jistinu a pokračovat ve vymáhání,“ říká poslanec a jeden z navrhovatelů zákona Marek Výborný (KDU-ČSL). Společně s dalším autorem milostivého léta, poslancem Patrikem Nacherem (ANO), ujišťují, že v případě potřeby prosadí novelu tak, aby se výslovně týkala i penále.

Lidem, kteří chtějí milostivé léto využít může pomoci nový web od neziskové společnosti Člověk v tísni. Na něm si lidé v exekucích mohou ověřit, zda mají nárok na odpuštění příslušenství. Pokud ano, připraví jim Člověk v tísni potřebné podklady.

K milostivému létu se dobrovolně přidali i společnosti Home Credit a Air Bank ze skupiny PPF. Zapojit se chystá i Česká spořitelna a je možné, že se přidají i další banky. Česká bankovní asociace uvedla, že kdyby se její členové rozhodli k akci připojit, zasloužil by takový přístup ocenění.

Jak milostivé léto funguje, na koho se vztahuje a co je potřeba udělat? Tady je náš podrobný přehled:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

ČEZ, dluhy, exekuce, milostivé léto

A tohle už jste četli?

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

3. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

Lidé i firmy dostanou mimořádnou šanci, jak se snadněji zbavit sankcí za dluhy na daních nebo sociálním pojištění. Nová oddlužovací akce se týká takzvaných správních exekucí.

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

21. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane z výplaty či důchodu víc peněz. Kvůli změně výpočtu však zvýšení nebude tak výrazné, jako by bylo podle dosavadních pravidel.

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

Zbavit se dluhů bude možné už během tří let místo dosavadních pěti. Na zkrácení podle evropských pravidel je v zásadě shoda, ale řeší se ještě konkrétní podmínky a „detaily“: hlavně... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

23. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od října z výplaty či důchodu víc peněz. Růst, který souvisí se zvýšením normativů na bydlení, ale vláda tentokrát omezila.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.