ČEZ uznává milostivé léto, skončit může 70 tisíc exekucí

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 2. 11. 2021 11:04 | 1 komentář
ČEZ uznává milostivé léto, skončit může 70 tisíc exekucí

Zdroj: Shutterstock

Energetická společnost ČEZ, jejímž většinovým vlastníkem je stát, se připojuje k takzvanému milostivému létu. Při jeho využití se lidé mohou v omezeném čase snadněji zbavit exekucí, pokud je mají u veřejnoprávních institucí a společností s většinovým podílem státu, kraje či obce.

Pro lidi s dluhy za energie ČEZ spouští speciální web, kde zájemci najdou návod, jak postupovat. Jednorázovou šanci mohou u energetické společnosti využít desítky tisíc lidí v exekuci, a to do 28. ledna 2022.

Princip milostivého léta spočívá v úhradě původní dlužné částky (jistiny) a poplatku exekutorovi ve výši 908 Kč – všechny ostatní úroky a náklady exekuce, které k dluhu časem přibyly, ČEZ odpustí. Lidé si musí u exekutora zjistit zbývající část jistiny a tu pak spolu se zmíněným poplatkem za ukončení exekuce uhradit do 28. ledna 2022.

„Podle našich statistik se milostivé léto může vztahovat až na 70 tisíc aktivních exekucí. Apelujeme na dlužníky, aby této akce využili. Písemně jsme také vyzvali advokátní kanceláře a exekutory, kteří nás při vymáhání dlužných částek zastupují, k maximální vstřícnosti ke všem, kdo budou chtít svoji situaci vyřešit,“ říká Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej.

„ČEZ Prodej už nyní v individuálních případech umožňuje snížení či odpuštění úroků z prodlení nebo nákladů na vymáhání. Milostivé léto vítáme jako systematický krok, protože pro celou řadu dlužníků v exekuci může jít o jediný způsob, jak se vymanit z dluhové pasti a začít normálně žít,“ říká Kateřina Bohuslavová, ředitelka útvaru ESG Skupiny ČEZ.

Milostivé léto se vztahuje typicky na exekuce za nájemné u obecních či městských bytů, dále nezaplacené poplatky vůči obci, pokuty za jízdu načerno v MHD, regulační poplatky u lékaře nebo právě na dluhy na energiích u společností se státní účastí.

Záměrem poslanců bylo vyřešit i dluhy u zdravotních pojišťoven – u nich se ale situace zkomplikovala, protože zdravotní pojišťovny si nejsou jisté, zda penále je příslušenstvím dluhu, které lze v rámci milostivého léta odpustit. Největší zdravotní pojišťovna VZP proto požádala o výklad zákona ministerstvo spravedlnosti. Tomáš Pleskot z tiskového oddělení ministerstva řekl webu Peníze.cz, že stanovisko by mělo být zpracováno do konce tohoto týdne.

Navrhovatelé milostivého léta ale mají jasno už teď. „I v důvodové zprávě k zákonu se jasně stanovuje základní princip: penále by bez jistiny nikdy nevzniklo, není tedy možné penále označit za jistinu a pokračovat ve vymáhání,“ říká poslanec a jeden z navrhovatelů zákona Marek Výborný (KDU-ČSL). Společně s dalším autorem milostivého léta, poslancem Patrikem Nacherem (ANO), ujišťují, že v případě potřeby prosadí novelu tak, aby se výslovně týkala i penále.

Lidem, kteří chtějí milostivé léto využít může pomoci nový web od neziskové společnosti Člověk v tísni. Na něm si lidé v exekucích mohou ověřit, zda mají nárok na odpuštění příslušenství. Pokud ano, připraví jim Člověk v tísni potřebné podklady.

K milostivému létu se dobrovolně přidali i společnosti Home Credit a Air Bank ze skupiny PPF. Zapojit se chystá i Česká spořitelna a je možné, že se přidají i další banky. Česká bankovní asociace uvedla, že kdyby se její členové rozhodli k akci připojit, zasloužil by takový přístup ocenění.

Jak milostivé léto funguje, na koho se vztahuje a co je potřeba udělat? Tady je náš podrobný přehled:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

ČEZ, dluhy, exekuce, milostivé léto

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

24. 11. 2021 | Veronika Hejná | 17 komentářů

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

Které věci nemůže exekutor zabavit? Jaké vybavení domácnosti je obvyklé a co dlužník nezbytně potřebuje? Máme podrobnosti.

Milostivé léto: Sankce odpustí i některé banky, jiné se nezapojí

16. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Milostivé léto: Sankce odpustí i některé banky, jiné se nezapojí

Klienti Air Bank, České spořitelny nebo Komerční banky mají mimořádnou možnost, jak se zbavit exekucí za výhodnějších podmínek.

Konkurence mezi exekutory je v pořádku, rozhodl soud

9. 11. 2021 | Jiří Hovorka

Konkurence mezi exekutory je v pořádku, rozhodl soud

Ústavní soud dnes zamítl návrh na zrušení části exekučního řádu, podle které si exekutora vybírají věřitelé. 

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

8. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

Penále za pozdní platby zdravotního pojištění jsou příslušenstvím dluhu a zdravotní pojišťovny se tak mohou s čistým svědomím zapojit do takzvaného milostivého léta.

Tady ČNB, máte exekuci. Pozor na podvod

4. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Tady ČNB, máte exekuci. Pozor na podvod

Exekutorská komora upozorňuje na podvodné telefonáty zneužívající jméno centrální banky.

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.