Milostivé léto má i Home Credit, nabízí odpuštění sankcí

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 27. 10. 2021 05:00 | 2 komentáře
Milostivé léto má i Home Credit, nabízí odpuštění sankcí

Zdroj: Shutterstock

K myšlence takzvaného milostivého léta se dobrovolně přidávají i Home Credit a Air Bank ze skupiny PPF. Podle schváleného zákona se „amnestie sankcí“ vztahuje jenom na takzvané veřejnoprávní dluhy (respektive jejich příslušenství), soukromým firmám ale samozřejmě nic nebrání, aby se k akci připojily.

Milostivé léto umožňuje lidem zbavit se exekucí tím, že za zvýhodněných podmínek od 28. října 2021 do 28. ledna 2022 splatí dluh vůči státu, obci, kraji nebo jimi vlastněným podnikům. Stačí zaplatit jistinu (původní dluh) a poplatek zhruba 900 korun exekutorovi.

Stejná pravidla ve shodném termínu nastaví i Home Credit. Pokud klient během tří měsíců uhradí jistinu dluhu a jednorázový poplatek zhruba 900 korun, firma mu odpustí zbytek závazků vyplývajících z dané smlouvy a podá návrh na zastavení exekuce. Podobně bude postupovat i Air Bank.

„Naše milostivé léto se bude týkat primárně klientů, kteří jsou v exekuci, nikoliv v insolvenci, a svůj dluh ještě nezačali splácet. Další skupinou, kterou budeme individuálně posuzovat, jsou ti dlužníci, kteří se nacházejí v mimořádně tíživé životní situaci a mají snahu své dluhy aktivně řešit,“ říká Martin Popík, ředitel divize Risk a Collections ve společnosti Home Credit.

„V případě zájmu je nutné kontaktovat společnost Home Credit. Klienti pak dostanou možnost uhradit ve třech splátkách jistinu dluhu, a pokud tomuto svému závazku dostojí, dojde vůči naší společnosti k jejich oddlužení a k ukončení exekuce vyplývající z dané smlouvy,“ dodává Popík.

Pozadu zřejmě nebudou chtít zůstat ani některé další velké společnosti. „Milostivé léto je skvělá věc. V tuto chvíli s kolegy připravujeme charakter našeho zapojení, abychom dokázali pomoci co největšímu počtu zranitelných klientů. Do dvou týdnů budeme mít jasno,“ reagoval na Twitteru Tomáš Salomon, šéf České spořitelny.

Opačným směrem se vydala největší, státem ovládaná Všeobecná zdravotní pojišťovna. Přišla s teorií, že penále je součástí jistiny. „I v důvodové zprávě k zákonu se ale jasně stanovuje základní princip: penále by bez jistiny nikdy nevzniklo, není tedy možné penále označit za jistinu a pokračovat ve vymáhání,“ říká poslanec a jeden z navrhovatelů zákona Marek Výborný (KDU-ČSL). Společně s dalším autorem milostivého léta, poslancem Patrikem Nacherem (ANO), ujišťují, že v případě potřeby prosadí novelu tak, aby se výslovně týkala i penále.

Proč bude milostivé léto ve skutečnosti na podzim a v zimě? Jde o původně biblický výraz pro odpouštění dluhů. Teď už je to obecně užívaný pojem, který nesouvisí s ročním období. Konkrétní termín se odvíjí od nedávno schváleného balíku exekučních změn: milostivé léto startuje tři měsíce po začátku účinnosti novely.

Jak milostivé léto funguje, na koho se vztahuje a co je potřeba udělat? Tady je náš podrobný přehled:

Milostivé léto přichází. Takhle se zbavíte exekucí

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

24. 11. 2021 | Veronika Hejná | 16 komentářů

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

Které věci nemůže exekutor zabavit? Jaké vybavení domácnosti je obvyklé a co dlužník nezbytně potřebuje? Máme podrobnosti.

Milostivé léto: Sankce odpustí i některé banky, jiné se nezapojí

16. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Milostivé léto: Sankce odpustí i některé banky, jiné se nezapojí

Klienti Air Bank, České spořitelny nebo Komerční banky mají mimořádnou možnost, jak se zbavit exekucí za výhodnějších podmínek.

Konkurence mezi exekutory je v pořádku, rozhodl soud

9. 11. 2021 | Jiří Hovorka

Konkurence mezi exekutory je v pořádku, rozhodl soud

Ústavní soud dnes zamítl návrh na zrušení části exekučního řádu, podle které si exekutora vybírají věřitelé. 

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

8. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

Penále za pozdní platby zdravotního pojištění jsou příslušenstvím dluhu a zdravotní pojišťovny se tak mohou s čistým svědomím zapojit do takzvaného milostivého léta.

Tady ČNB, máte exekuci. Pozor na podvod

4. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Tady ČNB, máte exekuci. Pozor na podvod

Exekutorská komora upozorňuje na podvodné telefonáty zneužívající jméno centrální banky.

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.