Ošetřovné vyplácejte i OSVČ v exekuci, vzkazuje ombudsman

| rubrika: Aktuality | 26. 5. 2020 13:30

Zdroj: Shutterstock

Ombudsman Stanislav Křeček se zastal osob samostatně výdělečně činných, které jsou v exekuci. Ty totiž ministerstvo průmyslu a obchodu vyloučilo z možnosti čerpání ošetřovného pro OSVČ.

„Vítám, že ministr průmyslu a obchodu přijal v krátké době řešení, které pomůže osobám samostatně výdělečně činným překonat nelehké období, ale program dotací je postaven tak, že ve výsledku odepře podporu části lidí, kteří ji nezbytně potřebují,“ uvedl Křeček.

„Rozumím snaze zabezpečit, aby příjemce dotaci použil k určenému účelu, tedy k zabezpečení základních životních potřeb. Proto je ale třeba takovou dotaci chránit před exekucí, ne ji příjemci odepřít,“ dodal ombudsman.

Ošetřovné pro OSVČ poskytované ministerstvem průmyslu a obchodu má být podle ombudsmana obdobou ošetřovného poskytovaného zaměstnancům. Stejně jako ošetřovné pro zaměstnance by tedy ani ošetřovné pro OSVČ nemělo být ovlivněno exekucí, jinak by popíralo svůj účel a smysl. 

Křeček proto doporučil ministrovi průmyslu a obchodu Karlovi Havlíčkovi pravidla programu změnit.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Reakci ministerstva průmyslu redakce webu Peníze.cz shání.

Podle Exekutorské komory se na klasické ošetřovné a ošetřovné pro OSVČ vztahují různé podmínky. Zatímco to první exekuci nepodléhá, to druhé teoreticky ano.

„Co se týče ošetřovného, jde o dávku nemocenského pojištění, která exekuci srážkami ze mzdy nepodléhá,, a to už od 1. ledna 2012. Tehdy k tomuto kroku došlo s odůvodněním, že ošetřovné je dávkou výrazně krátkodobého charakteru a výnos z jeho exekučního postihu je minimální, což paradoxně nyní v důsledku speciální legislativy neplatí, nicméně na faktu, že ošetřovné exekuci nepodléhá, se nic nemění,“ říká Lenka Desatová, mluvčí Exekutorské komory.

Ošetřovné pro OSVČ je ale podle ní institut jiný. „A proto má i z pohledu právního zcela jiný charakter. Jde o finanční příspěvek státu, tedy plnění ve formě dotace vyplácené na základě zákona č. 47/2002 Sb., o podpoře malého a středního podnikání, byť je nazván Ošetřovné pro OSVČ,“ vysvětluje Desatová.

„Tuto částku by tedy bylo možné exekučně postihnout. A to buď v celé výši anebo částečně (dvě nebo tři pětiny) v závislosti na tom, zda by vyplacenou dotaci bylo možné podřadit po pojem „pohledávky vzniklá při podnikatelské činnosti“ či ne,“ dodává mluvčí.

Pokud by tedy ministerstvo průmyslu začalo ošetřovné pro OSVČ vyplácet a jinak by se pravidla nezměnila, šly by peníze z něho rovnou na úhradu dluhů.


Čtěte více:

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.