Nových exekucí v prvním pololetí přibylo, věřitelé spěchali

| rubrika: Aktuality | 25. 7. 2019 13:10

Počet nově zahájených exekucí v prvním pololetí roku 2019 stoupl o téměř pět tisíc. Výrazně se však lišil vývoj v prvním a druhém čtvrtletí. Zatímco na začátku roku počet exekucí výrazně narostl, ve druhém čtvrtletí naopak výrazně klesl. Přesná čísla sdělila webu Peníze.cz mluvčí Exekutorské komory ČR Lenka Desatová.

V celém prvním pololetí roku 2019 bylo zahájeno 261 473 exekucí, loni ve stejném období to bylo 256 500. V prvním čtvrtletí počet nově zahájených exekucí meziročně vzrostl o 13 907, ve druhém naopak klesl o 8945.

Podle Exekutorské komory ČR ovlivnilo chování věřitelů, kteří o zahájení exekučních řízení žádají, několik faktorů. Jednak to byla nová pravidla oddlužení, která začala platit od 1. června. Novela insolvenčního zákona zmírnila pravidla pro vstup dlužníků do oddlužení.

Dluhy hlídáme

Stovky tisíc lidí v Česku mají víc než jednu exekuci současně. Usnadnit jim situaci chce ministerstvo spravedlnosti. Jeho novela počítá s principem, že jeden dlužník bude mít vždycky jenom jednoho exekutora. Dluhový analytik Daniel Hůle však upozorňuje na možné problémy a vysvětluje, proč by se místo toho měla zavést takzvaná teritorialita.

Velcí exekutoři ještě posílí. Pozor na sněhuláka, varuje expert


Na zájemce o osobní bankrot číhají predátoři. Oddlužovací agentury dál tahají peníze z lidí, kteří hledají pomoc.

Před oddlužením číhá past. Lidi připraví i o desítky tisíc

„S novelou byla spojena očekávání nárůstu počtu insolvenčních řízení, přičemž v průběhu procesu oddlužení se není již možné zahájit či provést exekuční řízení. Věřitelé se tedy dle názoru komory snažili zahájit před novelou co nejvíce exekučních řízení,“ říká Desatová.

Další příčinou nárůstu mohla být podle exekutorů i nervozita kolem velmi diskutované, avšak několikrát odkládané, novely exekučního řádu. Ve sněmovně již od podzimu leží novela exekučního řádu z dílny České pirátské strany a rovněž vláda do sněmovny poslala na začátku tohoto měsíce svůj vlastní návrh novely.

„Podle těchto novel by došlo v různé míře k omezení věřitelů, kteří by si již nadále nemohli vybírat exekutora zcela volně. Svou roli zcela jistě může hrát i uvažované zpoplatnění exekučního řízení a zavedení povinných záloh,“ říká Desatová.

Exekutorská komora ČR tedy odhaduje, že ve druhém pololetí bude počet nově podaných exekučních návrhů klesat, a to celkově, i v meziročním srovnání. Pokud by to platilo, dojde na konci roku k pátému meziročnímu poklesu nově zahájených exekucí v řadě. Ještě v roce 2014 bylo za celý rok zahájeno 828 tisíc exekucí. Loni to bylo 505 tisíc.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

dluhy, exekuce, exekutorská komora

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.