Máme přijmout euro? Konec koruny podle politiků

Česko a euro. Ne fotbal, ale měna. Jednotná. Vstup do eurozóny. Měli bychom o to usilovat? A kdy?
Máme přijmout euro? Konec koruny podle politiků

Zdroj: Shutterstock

Mělo by Česko přijmout euro? Zeptali jsme se ekonomických expertů stran a hnutí, které mají ve volbách šanci dostat se aspoň přes tři procenta hlasů. Tady jsou odpovědi.

Hnutí ANO

(odpovídá poslanec Patrik Nacher, bezpartijní jednička letošní pražské kandidátky):

NE. Nechceme ztratit v měnové a hospodářské politice. Nechceme, aby ČR ručila za dluhy jiných států eurozóny.


Koalice Spolu

(odpovídají společně Jan Skopeček a Zbyněk Stanjura z ODS, Miroslav Zborovský z KDU-ČSL a Lukáš Otys z TOP 09):

NE. Česká republika neplní maastrichtská kritéria, která jsou pro vstup do měnové unie zásadní podmínkou. V programu koalice Spolu stojí: „V našem zájmu je demokratická, nebyrokratická, obchodně otevřená EU. Budeme aktivně usilovat o evropskou integraci, která nerezignuje na volný pohyb lidí, služeb, zboží a kapitálu, účinnou ochranu vnějších hranic a pevnou transatlantickou vazbu.“


Koalice Pirátů a Starostů

(odpovídá poslanec Mikuláš Ferjenčík):

ANO. V následujícím volebním období je ovšem reálný pouze vstup do systému ERM II. Stabilnější kurz koruny vůči euru ušetří desítky miliard korun na obsluze státního dluhu a nákladech spojených s pohybem kurzu. Připravíme Česko na vstup do eurozóny, aby to bylo výhodné. Zahájíme osvětu a veřejnou diskuzi s cílem informovaného rozhodnutí po roce 2025.


Volební kalkulačka
Zdroj: Shutterstock

Komu to hodit? Volební kalkulačka 2021

Volby do sněmovny nás čekají už tenhle pátek a sobotu 8. a 9. října. Jestli pořád nevíte, komu to tam hodit, pomoci může volební kalkulačka.

Hnutí SPD

(odpovídá poslanec Jan Hrnčíř):

NE. Česká republika by přijetím eura ztratila kontrolu nad vlastní měnou, a tím by i ztratila důležitý pilíř státní suverenity.


ČSSD

(odpovídá ekonomický expert strany a náměstek na MPSV Michal Pícl):

ANO. Podporujeme zásadu, aby Česko směřovalo k přijetí eura ve chvíli, kdy to bude pro občany znamenat posílení jejich kupní síly a kdy bude měna stabilní.


KSČM

(odpovídá ekonomický expert strany a poslanec Jiří Dolejš):

NE. KSČM otázku termínu přístoupení k euru nepovažuje v nejbližších letech za aktuální. Až bude, požadujeme referendum a vysvětlovací kampaň. Klíčové firmy stejně v euru už obchodují.


Přísaha – občanské hnutí Roberta Šlachty

(odpovídá mluvčí Karolína Skrčená):

NE. Česká republika se zavázala přijmout euro v rámci přístupové smlouvy, ale přikláníme se k přístupu Švédska. Přihlášku lze podat, až bude jasné směrování eurozóny a pominou rizika, která si eurozóna vyvolala sama. Nepodporujeme, aby se na jejich placení ČR podílela.

Anketa

Kdo to řekl nejlíp?


Koalice Trikolora, Svobodní a Soukromníci

(odpovídá místopředseda Strany soukromníků ČR Michal Dvouletý):

NE. Česká republika se zavázala přijmout euro v rámci přístupové smlouvy, ale přikláníme se k přístupu Švédska. Přihlášku lze podat, až bude jasné směrování eurozóny a pominou rizika, která si eurozóna vyvolala sama. Nepodporujeme, aby se na jejich placení ČR podílela.


Zelení

(odpovídá Jaromír Baxa, ekonomický expert strany a zastupitel Liberce, kde také vede kandidátní listinu):

ANO.

Ekonomické důvody: Přijetí eura pomůže především firmám odstraněním kurzového rizika. Zvýší konkurenceschopnost české ekonomiky a tím nepřímo pomůže i zaměstnancům. Přinese snížení úroků, které jsou nižší v eurozóně než u nás. Pomůže občanům, kteří žijí v pohraničí, usnadní cestování, sníží riziko využívat finanční služby jinde v EU. Výhoda vlastní měny je v malé otevřené a silně globalizované ekonomice spíšeiluzí.

Politické důvody: Českým zájmem je být v jádru evropské integrace a jádro je již dnes okolo eura. Země bez eura samy sebe dostávají na druhou kolej.

Volební speciál 2021 na Finmag.cz

Volby 2021
Zdroj: Shutterstock

Volby do Poslanecké sněmovny 2021 nenechaly chladnými ani Finmag.cz. Každý týden jsme přinesli sondy do klíčových ekonomických názorů kandidujících stran, hnutí a koalic, které se v parlamentních volbách ve dnech 8. a 9. října ucházejí o vaše hlasy.

Položili jsme dvacet otázek souvisejících především s technologickým rozvojem společnosti a potřebou ho reflektovat. Cílem je představít hlavní smýšlení kandidujících spolků. Míru shody s jednotlivými partajemi si můžete vyzkoušet ve volební kalkulačce, která může pomoci v rozhodování, komu to tam hodit.

Letos odpovídali:

Michal Hron

Autor článku Michal Hron

Editor Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů. Do Finmagu přešel z týdeníku Euro, dřív vedl domácí redakci Hospodářských novin a působil jako editor zpravodajství... Další články autora.

Ondřej Tůma

Autor článku Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách.... Další články autora.

redakce Peníze.CZ

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

-24
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 30 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Diskuze

10. 10. 2021 19:49 | Petr

Četl jsem na netu kde nějaký ekonom spočítal že aby se to obyčejným lidem vyplatilo a nebyli ožebračeni tak by musel být reálný kurz min .1: 15 . Jinak to bude další měnová reforma jako v roce 1953 a ta posametová .
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 10. 2021 8:01

Tak budeš živit svoje rodiče a babičku a dědečka,pokud nějaké máš
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 10. 2021 10:25 | pamětník

Rozhodně to není eurem ale celkovou hospodářskou situací po rozdělení republiky, kdy Slovensko profitovalo se spojením s českem, aniž by si to uvědomovalo a česká republika také tak. Rozbití Československa byl zločin, který by mohl být napraven a jen sobeckostí politiků se tak dosud nestalo. V příštím roce už 30 letá zkušenost s rozdělením budiž varováním. Když něco nefunguje je třeba vyměnit politiky a nebo management. Poznali jsme to zejména když Zeman daroval do ciziny naše největší banky. Ty dva biliony Kč, které chybí v rozpočtu už nám nikdo nevrátí. Stejně tak ne utéct z Unie ale vyměnit či přímo zrušit parazitickou komisi a zrušit evropský parlament. EU jako hospodářské společenství suverénních národních států.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 10. 2021 10:17 | Pamětník

Jednou jsme vstoupili do EU, tak bychom měli používat souběžně dvojí měnu. Možná by to byla menší komplikace, ale přínosem by bylo, že bychom po nějaký rok měli možnost srovnání. Časem stejně jak euro, tak koruna zaniknou a svět ovládne jediná měna třeba juan a nebo bitcoin. Úloha národní měny se přeceňuje. Část plateb už stejně probíhá bezhotovostně a tam mávnete kartičkou ať už je tam měna jakákoliv. A pokud by převody prováděla státní banka bez poplatků, jako službu občanům a ušetřila tak lidem 60 mld. Kč ročně co zaplatí zbytečně bankám a směnárnám za výměnu peněz, měl by to i značný finanční přínos.
-4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 10. 2021 9:44 | Jiří

Tuto debatu vůbec nechápu. Mělo by jít o to, co bude výhodné pro naši ekonomiku. Zdražit by teoreticky nic nemělo, pouze by se přepočítala cena kurzem. A o tu cenu eura jde hlavně- za kolik euro přijmout. Bohužel věcná debata v ČR neprobíhá. A tyto komentáře to z 90% potvrzují.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 10. 2021 2:27 | Tom123

Pokud si přepočítám výplatu kč na eur tak zaplatim nájem a do práce už nedojedu,jíst budu pampelišky pokud teda zrovna porostou.Takže fck unie i s eurem.
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 10. 2021 17:41

DOBRY DEN ZRUSIT DUCHODY DEKUJI!
-12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 10. 2021 14:49 | XY

Tak tam zůstaň a nevracej se.
-4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 10. 2021 13:37 | deprese

Tak to máš super, že se ze všecho v ČR posereš a pobliješ. Hlavně, že jsi ušetřil 40kč. :D
-6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 10. 2021 13:31 | deprese

Takže Piráti chtějí euro a inflaci kolem 30%? Jak to dopadlo na Slovensku, mají se tam tak super, že 200 000 Slováků po přijetí eura pracuje v ČR, aby se měli lépe. Naopak Čechů na Slovensku pracuje jen 2300. :D
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 10. 2021 9:49 | Michal Kubeček

Zajímalo by mne, jestli ti, kdo tak nadšeně vykřikují, že samostatná měna je super, protože nám umožňuje samostatnou měnovou politiku, považují intervence ČNB z let 2013-2017 za fenomenální úspěch... Podle mne je to spíš názorný příklad ukazující, jak pošetilá ta představa je.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 10. 2021 9:18

v zadnem pripade nikdy ho potrebovat nebudem ted mame drahotu euro by nas znicilo
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 10. 2021 8:31 | Nalim

Michale k tvému podnětnému příspěvku bych mohl říci, že mě zase úplně stačí ruský rubl a ostatními měnami si můžete.....
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 10. 2021 8:27 | Nalim

A právě proto, co uvádíš je nesmysl, aby se k přechodu na euro konalo lidové referendum, jak by chtěla KSČM. To by bylo jen o emocích a politice a ne o ekonomice.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 10. 2021 8:20 | Nalim

Naše měna na euro natolik navázaná, že jakákoli samostatná měnová politika je pouze iluzorní.
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Zobrazit všech 30 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Vyšší daň pro bohaté? Spočítali jsme, kolik opravdu platí ze mzdy

6. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 51 komentářů

Vyšší daň pro bohaté? Spočítali jsme, kolik opravdu platí ze mzdy

Progresivní zdanění práce už v Česku funguje. A je výraznější, než se zdá při pohledu na samotnou daňovou sazbu. S výší mzdy roste i celková sazba odvodů. S jednou výjimkou: kdo si... celý článek

Zvýšit odvody OSVČ? Co strany chystají pro podnikatele

5. 10. 2021 | Michal Hron, Ondřej Tůma, redakce Peníze.CZ | 40 komentářů

Zvýšit odvody OSVČ? Co strany chystají pro podnikatele

Jsou živnostníci a další podnikatelé černými pasažéry, kteří do systému odvádějí mnohem méně než zaměstnanci? Nebo jsou naopak těmi nejméně náročnými cestujícími, protože se o sebe... celý článek

Digitální měna garantovaná ČNB? Budoucnost koruny podle Bendy

27. 5. 2021 | redakce Peníze.CZ | 7 komentářů

Digitální měna garantovaná ČNB? Budoucnost koruny podle Bendy

Centrální banky ve světě pomalu začínají zvažovat zavedení oficiálních digitálních měn (CBDC – central bank digital currency). Například švédská Riksbank chce mít svou e-korunu do pěti... celý článek

Česko a euro: nikdo nás nenutí. Ale ani na nás nečeká

19. 9. 2017 | Luboš Palata | 33 komentářů

Česko a euro: nikdo nás nenutí. Ale ani na nás nečeká

Představa, že nás někdo bude k přijetí eura tlačit, je pomýlená. Eurozóna, která je z nejhoršího venku, nebude nikoho lákat, spíš zvýší laťku a bude uchazečům dávat další podmínky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.