Špatné zprávy neotřásají investory, ale spotřebiteli

| rubrika: Analýza | 29. 5. 2008
Špatné zprávy neotřásají investory, ale spotřebiteli
Spotřebitelská důvěra v USA a v Německu je silně otřesena, ceny domů v zámoří spadly na rekordní minima. To jsou špatné zprávy nejen pro americkou ekonomiku. Burzovní obchodníci ale plánují jiné hry, na trzích se očekává růst.

Předstihové ukazatele, mezi které indexy spotřebitelské důvěry patří, jsou nejpečlivěji sledovány právě v období ekonomického neklidu. Je už recese tady? Nebo teprve přichází? Jak bude dlouhá, jak hluboká? Důvěra spotřebitelů pomáhá odpovědi na tyto otázky předvídat.

Americký index spotřebitelského sentimentu Conference Board ukázal, že američtí občané o své situaci a o ekonomice své země nijak valné mínění nemají. V květnu index klesl nečekaně hluboko, na 57,2 bodu z dubnových 62,8 bodu, a ocitl se tak nejníže za uplynulých 16 let.

Američané čím dál hůře hodnotí současnou situaci na pracovním trhu a co se budoucnosti týče, svou finanční situaci vidí domácnosti také jako čím dál slabší. Mají k tomu důvod. Za motorová paliva a potraviny platí rekordní ceny. Vyhlídky na jejich brzké snížení jsou mizivé a hodnota jejich měny se dlouhodobě propadá.

Recese bude krátká, ale ozdravení bude pomalé a dlouhé,“ řekl nedávno Alan Greenspan, bývalý předseda americké centrální banky. S podobným spotřebitelským sentimentem jistě nebyl daleko od pravdy – v USA se soukromá spotřeba podílí na tvorbě hrubého domácího produktu více než dvěma třetinami a slabá důvěra signalizuje, že s útratami to nebude v dohledné době nijak slavné. „Nepříznivé podmínky pro domácnosti zvyšují nebezpečí dalšího zpomalení růstu spotřebitelských výdajů, a tím i růstu ekonomiky,“ hodnotí zprávu Josef Kvarda, analytik investiční společnosti Atlantik Finanční trhy.

Na rekordním minimu se ocitly také ceny domů. Znamená to, že v mnoha případech hypoteční úvěry převyšují hodnotu nemovitosti, na kterou byly úvěry vydány, respektive jimiž jsou úvěry jištěny. Tato situace oslabuje úvěrovou bonitu Američanů a opět v důsledku snižuje jejich koupěschopnost. „Lidé předpokládají další zhoršování ekonomických podmínek,“ shrnuje Kvarda.

Ale ani v Evropě není „nálada v mužstvu“ o mnoho lepší, ačkoliv důvodů k obavám je tu méně. Statistici potvrdili, že německá ekonomika v 1. čtvrtletí rostla o 1,5 procenta proti předchozímu kvartálu, což byl nejrychlejší růst za posledních 12 let. Přispěly k tomu investice podniků, oživila se i soukromá spotřeba. „Data o výkonu německé ekonomiky přinášejí velmi příznivou informaci ve světle problémů hospodářství USA a dozvuků finanční krize,“ zhodnotil analytik Patria Finance David Marek pro ČTK.

Anketa

Jaká bude vaše finanční situace za rok?

Němečtí spotřebitelé ale radost ekonomů nesdílejí. Jejich důvěra měřená výzkumnou společnosti GfK klesla z předchozích 5,6 bodu na 4,9 bodu, tedy hlouběji, než se předpokládalo. Důvody jsou v podstatě stejné jako v Americe: vysoké ceny pohonných hmot a potravin, nebo-li vysoká inflace, která roční hodnotou 3,6 % převyšuje rekordy posledních let. „Výsledek varuje před sílícími cenovými tlaky,“ zhodnotil Carsten Fritsch, analytik Commerzbank.

Spotřebitelské nálady ovšem občas nekorespondují s tvrdými daty z ekonomiky. V USA například vzrostl prodej bytů a jen o půl procenta se snížil prodej zboží dlouhodobé spotřeby, přestože analytici čekali pokles dvojnásobný. Také v Německu maloobchodní tržby neodpovídají obavám spotřebitelů.

To si zřejmě uvědomují i obchodníci na akciových burzách. Ani po slabých zprávách v úterý evropské, ani americké indexy nepropadly, jak by se dalo čekat. Naopak, oslabování kurzů ropy a zlata a naopak posilování dolaru během dne signalizovalo už dopředu nákupy akcií. „Po poklesech minulý týden byly akcie velmi levné a makroekonomická data nepřesvědčila investory, že by měli změnit své plány,“ komentoval úkaz jeden z obchodníků. „Trh je ale velice nejistý, rychlé propady nelze vyloučit,“ dodal opatrně.

Jak na vás působí zprávy o recesi a hrozících ekonomických problémech? Šetříte více, nebo utrácíte stále stejně? Podělte se o názor.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.